Źródło zdjęcia: Pixabay

Posłowie Rady Najwyższej (Ukrainy) w pierwszym czytaniu poparli wprowadzenie odpowiedzialności karnej za tworzenie, rozpowszechnianie i wykorzystywanie sfałszowanych certyfikatów COVID.

Odpowiedni dokument poparło 282 parlamentarzystów.

Projekt ustawy proponuje uzupełnienie kodeksu karnego artykułem 321-3 (nielegalne działania z dokumentami związanymi ze szczepieniami profilaktycznymi).

Dokument przewiduje, że za używanie fałszywych certyfikatów COVID grozi grzywna w wysokości od 17 000 do 34 000 hrywien (od około 3 tyś. do 5 tyś. złotych) lub do 2 lat więzienia.

Za wprowadzenie przez lekarza do bazy danych nieprawdziwych świadczeń o szczepieniu przewiduje nałożenie kary grzywny od 34 000 do 68 000 hrywien (od 5 tyś. do 10 tyś. złotych) lub do 2 lat więzienia z pozbawieniem prawa do zajmowania określonych stanowisk lub wykonywania określonych czynności do lat 3.

Kolejna część nowego artykułu kodeksu karnego będzie dotyczyła produkcji fałszywych dokumentów COVID na sprzedaż. Grozi kara od 85 tys. do 170 tys. hrywien (od ok. 13 tyś. do 26 tyś. złotych) lub do 3 lat więzienia.

Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w drugim czytaniu i podpisana przez Prezydenta, wejdzie w życie następnego dnia po jej opublikowaniu.

Należy zauważyć, że kodeks karny zawiera art. 358, który jest łamany przy użyciu fałszywych certyfikatów COVID. Przewiduje, że za używanie takich „dokumentów” grozi również do 2 lat więzienia. Jednak mandat jest tam znacznie niższy - do 850 hrywien (130 złotych).

 

Autor: Ostap Kramar / tłum. Anastasiia Vasylchenko

Źródło: https://hromadske.ua/posts/rada-poperedno-shvalila-kriminalnu-vidpovidalnist-za-vikoristannya-fejkovih-covid-sertifikativ-yake-pokaranny

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez is 40mg of pred... (niezweryfikowany) w

Generique Amoxicillin Distribuer Ces

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.