Zdjęcie: Jedna z grup osób ubiegających się o azyl, uważana za przybyszy z Afganistanu, stoi w Usnarzu Górnym w czasie próby potwierdzenia intencji zawnioskowania o międzynarodową ochronę w Polsce u dobrowolnie zgłaszających się polskich prawników, w obecności prasy i polskiego posła, północnowschodnia Polska niedaleko granicy z Białorusią, w dniu 20 sierpnia (Wojtek Radwański/AFP)

Stan wyjątkowy dałby władzom szersze uprawnienia na granicy w monitorowaniu i kontroli przepływu ludzi.

 

Polski rząd zwrócił się we wtorek do prezydenta w celu ogłoszenia stanu wyjątkowego w dwóch regionach na granicy z Białorusią po tym, jak polska Straż Graniczna poinformowała, że w tym miesiącu miały miejsce setki nielegalnych przekroczeń granicy. Polska rozpoczęła w zeszłym tygodniu budowę ogrodzenia z drutu kolczastego wzdłuż granicy, aby ograniczyć napływ osób ubiegających się o azyl z krajów takich jak Irak i Afganistan, przekraczających granicę od strony Białorusi.

Stan wyjątkowy dałby władzom szersze uprawnienia w monitorowaniu i kontrolowaniu przepływu osób. Prezydent Andrzej Duda, bliski sojusznik rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i sprawiedliwość (PiS), prawdopodobnie zatwierdzi stan wyjątkowy, który potrwa 30 dni i obejmie część województwa podlaskiego i lubelskiego.

Sytuacja na granicy z Białorusią jest kryzysowa i wciąż napięta”- powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, w czasie gdy zapowiadał to posunięcie.

Stosunki między Unią Europejską a Białorusią gwałtownie się pogorszyły w ciągu ostatniego roku, odkąd prezydent Aleksander Łukaszenko ogłosił zwycięstwo w wyborach, uznawane przez opozycję oraz kraje zachodnie za sfałszowane.

Zdjęcie: Zdjęcie słupków granicznych na Polsko-Białoruskiej granicy niedaleko wioski Usnarz Górny, Polska, 23 sierpnia (Kacper Pempel/Reuter)

UE nałożyła sankcje gospodarcze na Białoruś oraz oskarżyła Łukaszenkę o celowe zachęcanie osób ubiegających się o azyl do nielegalnego przekraczania granic Polski oraz krajów bałtyckich Łotwy i Litwy jako formę „wojny hybrydowej”. „Reżim Łukaszenki postanowił przepchać tych ludzi na terytorium Polski, Litwy i Łotwy w celu ich destabilizacji” - powiedział Morawiecki.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że planowany stan wyjątkowy będzie dotyczył głównie obszarów na granicy lub w jej pobliżu. Zachowanie Białorusi postrzegane jest również przez Polskę jako odwet za decyzję Warszawy w sprawie udzielenia schronienia Krystynie Tsimanouskiej, białoruskiej lekkoatletce, która odmówiła powrotu do domu z igrzysk w Tokio. Mińsk nie udzielił odpowiedzi na prośby w sprawie komentarza.

Polskie władze spotkały się z krytyką organizacji praw człowieka w związku z nieprzyjęciem uchodźców oraz odmówieniem tym, którzy są na granicy adekwatnej opieki zdrowotnej. Warszawa mówi, że są oni w gestii władz białoruskich.

Tłumaczenie: Krzysztof Halerz

Źródło: https://www.aljazeera.com/news/2021/8/31/belarus-border-poland-seeks-emergency-order-amid-migrant-surge

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez where can i buy... (niezweryfikowany) w

Misoprostol 2mg

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.