W nowym roku szkolnym fundusz „Iste`dod” na naukę, podnoszenie kwalifikacji i staże na wiodących zagranicznych uczelniach, a także w centrach nauki i dużych firmach wyśle ponad 900 Uzbeków, oświadczył dyrektor wykonawczy funduszu Abdunabi Pardajew.

Według jego słów, od początku działalności funduszu, to jest od 2013 roku, po dzień dzisiejszy, na naukę za granicą zostało wysłanych 937 wykładowców i specjalistów.

„Ambicje nowego programu zakładają, że tylko w roku szkolnym 2017-2018 w celu podniesienia kwalifikacji za granicę zostanie skierowanych aż 600 wykładowców. Oprócz tego, planujemy wysłać na staże w ramach grantów około 150 pracowników naukowych i dodatkowe 100 na naukę w ramach programów magisterskich, a 110 osób w programach PhD” – informuje Pardajew.

Powiedział również, że nauki będą pobierane w wielu dziedzinach na wiodących uczelniach krajów rozwiniętych. Pośród specjalizacji jest i medycyna, inżynieria, ekonomia, a także ekologia. Oprócz tego przewidziano programy nauczania w zakresie rolnictwa i społeczno-humanistycznych dyscyplin, z pedagogiką włącznie.

Jeśli chodzi o koszty nauki za granicą, to rozmówca zaznaczył, że w każdym kraju i regionie są one różne. Na przykład cena nauki w ramach programów magisterskich w Europie różni się od kosztów w USA.

„Powiedzmy, że dwa lata nauki w USA kosztują około 45-50 tys. dolarów, a w Europie koszt na tym samych specjalnościach wyniesie 35-36 tys. W krajach azjatyckich, mimo że poziom i jakość przygotowania nie są tam gorsze, wyjdzie jeszcze taniej. Na przykład w Japonii lub Korei Południowej ten sam program kosztuje fundusz 24-25 tys. dolarów” – powiedział dyrektor wykonawczy.

Przy tym, jak wyjaśnił Pardajew, w organizacji nauki za granicą bierze się przede wszystkim pod uwagę interesy zamawiającego, którym w tym przypadku może być uczelnia wyższa, przedsiębiorstwo lub instytucja państwowa.

„Na przykład jeśli uniwersytet potrzebuje, aby jego przyszły wykładowca pobierał nauki według programu magisterskiego na uniwersytecie Stanford, to my taką osobę tam wyślemy. Jednakże tylko na konkretne zamówienie, to znaczy pod charakter pracy, którą będzie potem wykonywał. Koniecznie musimy wiedzieć dokąd wróci i na jakie stanowisko” – wyjaśnił rozmówca.

Ten warunek właśnie zapewnia gwarancję jego powrotu. Według Pardajewa jest to obowiązkowy punkt trójstronnej umowy, która jest zawierana przed wyjazdem specjalisty za granicę.

Z kolei, długość trwania nauki także nie jest identyczna. W programach magisterskich nauka trwa z reguły dwa lata, w programie PhD – od dwóch do czterech lat. Ale jest także, mówi Abdunabi Khalykovych, na przykład kierunek medyczny, gdzie w zależności od specjalizacji nauka trwa do czterech lat. Są też takie kierunki PhD, w przypadku których nauka przedłuża się do 5 lat. W każdym przypadku wszystko zależy od partnera zagranicznego, podsumowuje kierownik funduszu.

Dopowiada również, że bardzo korzystne są kursy krótkoterminowe. W tej chwili fundusz podjął już wstępne rozmowy na temat organizacji takich kursów za granicą dla uzbeckich specjalistów.

„Jest to korzystne i dla nas, i dla zamawiającego, i dla zagranicznego partnera. To znaczy wysyłamy nie tylko w celu zdobycia tytułu magistra, ale równocześnie doktoratu. W takim wypadku kursant przez trzy lata na dwóch równoległych projektach studiuje pod okiem jednego profesora i zdobywa zarazem tytuł magistra, jak i stopień doktorski. Wszyscy na tym korzystają” – zaznacza specjalista.

Doprecyzował, że ten rok stanowi jedynie początek, gdyż różnorodne warianty i formuły nauki fundusz będzie jeszcze rozważał. Przy tym, wszystkie wydatki z tym związane, w tym transport, mieszkanie, wyżywienie, ubezpieczenie medyczne, z zakupem potrzebnych pomocy naukowych włącznie, fundusz bierze na siebie w całości. 

Kinga Janiszewska

Źródło: http://podrobno.uz/cat/obchestvo/uzbekistan-napravit-svyshe-900-prepodavateley-magistrov-i-nauchnykh-sotrudnikov-na-stazhirovki-za-ru/

Państwo: 

Komentarze

Strony

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
14 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.