W rankingu percepcji korupcji Transparency International na 2019 rok Uzbekistan zajął 153. miejsce, podnosząc się od razu o 5 miejsc.

Międzynarodowa organizacja antykorupcyjna Transparency International opublikowała coroczny Indeks percepcji korupcji (Corruption Perception Index) na rok 2019.

Uzbekistan zajął w rankingu 153. miejsce ze 180., polepszając wynik od razu o 5 pozycji w stosunku do 2018 roku. W 100-punktowym indeksie kraj otrzymał 25 punktów. Tyle samo punktów dostał Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Komory i Tadżykistan. Ogólnie region Europy Wschodniej i Azji Środkowej, do którego należy 19 krajów, otrzymał 35 punktów na 100. Tylko trzy kraje z regionu mają wskaźniki wyższe niż średnia światowa – Gruzja (56 punktów), Białoruś (45) i Czarnogóra (45). Najgorzej wypadł Turkmenistan (19), Uzbekistan i Tadżykistan (po 25).

Silny wpływ polityki na instytucje nadzorujące, niedostateczna niezależność systemu sądownictwa i ograniczona wolność prasy tworzą nadmierną koncentrację władzy w wielu krajach regionu” – takie słowa padły w sprawozdaniu Transparency International.

Korupcji można skutecznie przeciwdziałać tylko wtedy, gdy liderzy polityczni nadadzą priorytet interesowi publicznemu i dadzą przykład transparentności” – podkreśla raport organizacji.

 

Na świecie

Ponad dwie trzecie ze 180. krajów otrzymało w 2019 roku mniej niż 50 punktów, średni wskaźnik wyniósł 43 punkty. Pierwsze miejsce w rankingu zajęły Nowa Zelandia i Dania, które dostały 87 punktów. Za nimi podążają Finlandia (86), Singapur (85), Szwecja (85) i Szwajcaria (85).

Ostatnie miejsca rankingu zajmują Somalia, Sudan Południowy i Syria z kolejno dziewięcioma, dwunastoma i trzynastoma punktami.

Badacze podkreślają, ze w zeszłym roku na całym świecie zwiększyły się protesty antykorupcyjne, zrzeszając miliony ludzi, którzy występują przeciw korupcji w rządach swoich państw.

Obywatele mają dość skorumpowanych przywódców i instytucji – począwszy od oszustw na poziomie rządowym, kończąc na małych łapówkach, które blokują dostęp do podstawowych usług państwowych, takich jak służba zdrowia czy szkolnictwo. To niezadowolenie podsyca rosnącą nieufność do rządu i jeszcze bardziej nadwyręża zaufanie społeczeństwa do rządzących wybranych przez urzędników i demokrację”, – podkreślają autorzy oświadczenia.

 

Rekomendacje Transparency International dla rządzących

1. Zmniejszenie ryzyka nieuzasadnionego wpływu na proces decyzyjny poprzez zaostrzenie kontroli nad finansowymi i innym interesami urzędników;

 

2. Zwiększenie kontroli w zakresie finansowania partii politycznych i kandydatów partyjnych w celu wykluczenia nadmiernego wpływu źródeł finansowania na procesy polityczne;

 

3. Wzmocnienie kontroli w zakresie uczciwości procesów wyborczych i praca nad powstrzymaniem kampanii dezinformacyjnych, między innymi opracowanie i wprowadzenie odpowiedniego systemu sankcji;

 

4. Regulacja działań lobbingowych poprzez otwarty i przemyślany proces decyzyjny w organach władzy;

 

5. Stworzenie takich mechanizmów, aby świadczenie usług i dysponowanie środkami państwowymi nie było dyktowane przez osobiste związki i interesy;

 

6. Ochrona wolności obywatelskiej i praw politycznych, włączając w to wolność słowa i wypowiadania się. Angażowanie społeczeństwa obywatelskiego, aktywistów, osób wnioskujących o przestępstwach oraz dziennikarzy uczestniczących w monitorowaniu i ujawnieniu korupcji;

 

7. Propagowanie podziału władzy, umocnienie niezależności władzy sądowniczej i ochrona mechanizmów gwarantujących zachowanie równowagi politycznej.

 

Tłumaczenie: Magdalena Diadenkova

Źródło: https://www.gazeta.uz/ru/2020/01/23/corruption/

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.