Nie trzeba podróżować do odległych krajów, aby zobaczyć jaskinie jak z filmów. Jedna z najpiękniejszych jaskiń świata znajduje się na Ukrainie. Jest ona wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższa na świecie jaskinia gipsowa, jako najdłuższa w Eurazji i piąta pod względem długości wśród jaskiń planety.

Znajduje się w pobliżu wsi Korolówka w rejonie Borszczowskim na Tarnopolszczyźnie.

Jaskinia została znaleziona przypadkowo. W 1965 roku, kiedy naukowcy badali obiekt w pobliżu, miejscowi chłopcy pokazali badaczom strumień, który znikał pod ziemią. Uczeni zainteresowali się tym miejscem, jednak nie udało się przeprowadzić wykopalisk. Pracownicy naukowi powrócili na to miejsce rok później i właśnie wtedy odkryli jaskinię. Spodziewali się, że jej długość wynosi nie więcej niż trzy kilometry. Jak na razie ustalono, łączna jej długość wynosi ponad 260 kilometrów, a cała powierzchnia osiąga 2 hektary. Koryta jaskini dosięgają  głębokości nawet około 20 metrów.

 

Badaczy jaskini koledzy „po fachu” nazwali „optymistami". Wielu nie wierzyło, że można sprawnie i szybko zbadać tak ogromną jaskinię. Ale naukowcy nie poddawali się, dzięki czemu teraz na Ukrainie mamy ciekawy obiekt turystyczny, co roku odwiedzany przez wielu turystów. Jaskinia nie została jeszcze do końca zbadana, a niektóre z jej odgałęzień nie zostały jeszcze zlokalizowane.

Jaskinia składa się z 15 obszarów, które są połączone ze sobą jednym lub kilkoma korytarzami. Najpiękniejsze „gipsowe galerie” to: Karaganda, Złota Płoza, Droga Mleczna. Najpiękniejszym fragmentem obiektu jest tzw. „Zajeziorny". Aby się do niego dostać, trzeba pokonać około 5 kilometrów pieszo, więc ta wędrówka jest uważana za odpowiednią dla wytrwałych podróżników.

 

W jaskini znajdują się również podziemne jeziora o bardzo nietypowych nazwach – Cząstka Boga Snu, Pięciokątne, Permskie, Frike i inne. Znajduje się tam również naturalny cud – skupiska kryształów gipsu, które nazywane są „śniegiem jaskiniowym”.

Nawiasem mówiąc, nie zawsze możliwe jest przejście pełnej długości jaskini, tym bardziej, że  trzeba pokonać duże przeszkody w zaułku „Aqua Vita”. Warto jednak podjąć się takiej wędrówki, ponieważ na śmiałków, którzy tam dotrą, czekają wielkie pomieszczenia i kolorowe ściany pokryte „kryształami”.

To wspaniałe miejsce można odwiedzić po uprzednim zarezerwowaniu wycieczki. Istnieją różne typy wypraw w rozmaitej formie: proste – trwające do 2-3 godzin, średnie – zajmujące turystom około czterech lub więcej godzin. Istnieją również ekstremalne wycieczki, które mogą trwać znacznie dłużej. Ceny biletów takiej atrakcji zaczynają się od 500 hrywien.

 

Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh

Autor oryginału: Katierina Gonczarowa

Źródło: https://travel.rbc.ua/rus/show/izyuminka-ukrainy-samaya-dlinnaya-mire-gipsovaya-1596187507.html

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/cave.optimistic/

Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.