Tylko 12,8 mln Ukraińców z 28,5 mln pracuje legalnie.

To stwierdził Minister Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Timofiej Milowanow podczas dyskusji nad projektem ustawy „O pracy”.

Według Milowanowa pozostałe 15,7 mln obywateli pracuje nielegalnie lub zarabia pieniądze w innym kraju. Przypomniał, że z powodu nieoficjalnego zatrudnienia większość Ukraińców nie jest chroniona prawem pracy.

Proponowane przez rząd zmiany Kodeksu pracy powinny ułatwić legalne zatrudnienie i wzrost zatrudnienia - zauważył Milowanow.

 

Jakie zmiany czekają na ukraińskim rynku pracy?

27 grudnia rząd zatwierdził projekt ustawy o pracy: z reguły przewiduje się zasady reklamy, które przewidują wzrost liczby legalnych miejsc pracy, wzrost dochodów i rozszerzenie praw socjalnych pracowników. Rada Najwyższa nie rozważyła jeszcze prawa.

 

Główne zmiany:

-Tydzień roboczy pozostanie 40 godzin, ale strony będą mogły uzgodnić elastyczny harmonogram pracy, w którym dana osoba pracuje część dnia zdalnie, a reszta w biurze.

-Zwolnienie można ostrzec nie tylko na piśmie, ale także za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

-Pracownik będzie mógł rozwiązać umowę o pracę w dowolnym momencie, jeśli jej warunki nie zostaną spełnione. Wyjaśni przyczyny na piśmie, a pracodawca będzie musiał wypłacić odszkodowanie w wysokości 50 dziennych wynagrodzeń.

-Pracodawca i pracownik będą mogli ustalić listę powodów i warunków, z których można zrezygnować wcześniej niż 2 tygodnie. Nie dotyczy to jednak pracowników na stanowiskach kierowniczych.

-nnowacje mogą wpływać na legalność pracowników IT pracujących jako indywidualni przedsiębiorcy.

Ruslana Safonova

 

Państwo: 

Komentarze

Strony

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.