Oryginalny tytuł: "Zełenski zainicjował utworzenie Uniwersytetu Prezydenckiego, który będzie kształcił specjalistów przyszłości"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas udziału w Ogólnoukraińskim Forum „Ukraina 30" podpisał dekret nr 217/2021 „Zagadnienia projektu Uniwersytetu Prezydenckiego”.

Dokument inauguruje zainicjowany przez głowę państwa, projekt Uniwersytetu Prezydenckiego, który ma stać się nowoczesnym, innowacyjnym ośrodkiem edukacyjnym i naukowym, zapewniającym przygotowanie liderów dla strategicznych sektorów rozwoju kraju, gotowych sprostać wyzwaniom współczesnego, zmieniającego się świata.

„To jest instytucja szkolnictwa wyższego, która będzie kształcić ludzi przyszłości. Zgromadzi w jednym miejscu najlepszych nauczycieli i będzie kształcić specjalistów, którzy będą w stanie rozwiązywać ważne zadania dla ochrony naszego państwa w bardzo ważnych, priorytetowych, najpilniejszych kierunkach – kierunkach obecnych i przyszłych wyzwań” – powiedział Włodzimierz Żeleński podczas podpisywania dekretu.

Zakłada się, że proces kształcenia na Uniwersytecie Prezydenckim będzie oparty na specjalizacjach generujących postęp naukowo-techniczny i umożliwiających kształcenie najwyższej klasy specjalistów. Są to technologie informacyjne, bezpieczeństwo cybernetyczne i sztuczna inteligencja, nanotechnologia, lotnictwo i kosmonautyka, technologie energetyczne, biotechnologia i nauki o zdrowiu, globalizacja i komunikacja międzynarodowa.

Oprócz dostarczania profesjonalnej wiedzy, uniwersytet zapewni zrównoważony rozwój studenta jako osoby zdolnej do wdrażania swoich naukowych i technologicznych osiągnięć oraz inicjatyw przedsiębiorczych.

Najlepsi absolwenci zostaną wybrani na studia. Pierwszy nabór będzie liczył 120 osób (sześć obszarów po 20 studentów każdy), a w ciągu najbliższych pięciu lat liczba ta powinna wzrosnąć do 600 osób.

W nauczaniu na uczelni zaangażowani będą najlepsi ukraińscy specjaliści; zastosowane zostaną najnowocześniejsze techniki (kluczowa zasada: 30% teorii i 70% praktyki). W proces szkolenia zaangażowani będą również zagraniczni wykładowcy i eksperci.

Planuje się zorganizowanie gwarantowanego zatrudnienia absolwentów uczelni, w szczególności w wiodących przedsiębiorstwach państwowych, instytucjach badawczych i naukowych, urzędach centralnych.

Państwo i partnerzy uniwersyteccy zagwarantują studentom krajowe i międzynarodowe staże. Przewiduje się możliwość zwrotu kosztów szkolenia przez pracodawcę.

Uczelnia, państwo i firmy partnerskie zapewnią studentom realizację osiągnięć naukowych i ich dalszą komercjalizację.

„Naszym celem są najlepsze warunki, najlepsi nauczyciele, najlepsi studenci z całej Ukrainy, którzy będą studiować za darmo, a potem pracować w kraju. Pracować – tutaj, realizować – tutaj, na Ukrainie, dla dobra naszego państwa, dla ochrony każdego obywatela Ukrainy” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

 

Autor: Ruslana Dmytrenko

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.