Fot. Aaron Chown / Reuters

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyjaśnił, dlaczego obywatele jego kraju nie będą szczepić się rosyjską szczepionką przeciwko koronawirusowi Sputnik V. Według niego, nie należy przeprowadzać eksperymentów na Ukraińcach, ponieważ nie są królikami.

Wołodymyr Zełeński uważa, ze potwierdzeniem skuteczności Sputnika V byłaby powszechna akcja szczepień populacji na terenie kraju, w którym wyprodukowany został lek. Ukraiński przywódca zauważył, że Kijów będzie kupował tylko bezpieczne leki producentów z państw, które nie są agresorami, donosi „Strana.ua”.

Jego zdaniem nie ma żadnej oficjalnej informacji o tym, że skuteczność Sputnika V wynosi 91 %. Nie potwierdziły tego ani WHO, ani światowi specjaliści.

Sam prezydent poinformował o gotowości zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi podczas transmisji na żywo pierwszą dostępną w kraju szczepionką. Takim lekiem będzie Pfizer. Zełenski chce na własnym przykładzie pokazać ludziom, że akcja szczepień jest  bezpieczna i konieczna.  

Wcześniej prestiżowe czasopismo o międzynarodowym zasięgu  The Lancet opublikowało analizę okresową ostatniej fazy badań klinicznych Sputnka V, według których skuteczność preparatu wynosi 91,6 %. Po tej publikacji  Unia Europejska ogłosiła, że  istnieje prawdopodobieństwo zarejestrowania leku na terytorium wspólnoty.

Tłumaczyła Marta Jabłońska

źródło: vesti.ru/

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.