Na Ukrainie rozprzestrzenia się nowy rodzaj aktywizmu - plogging. Ludzie podczas biegania zbierają śmieci, które znajdują. Nikt ich nie zmusza, nikt nie płaci, często nawet nie reklamują tego.

Po co Ukraińcy sprzątają śmieci po innych? Czy to jakiś nowy flash-mob? ECO TREND! Na świecie to się nazywa plogging — od szwedzkiego słowa „bieg” i „sprzątać”. Trend ten pojawił się w Szwecji, a po wsparciu działaczy inicjatywy, mających na celu usunięcie plastików z oceanów PlasticPatrol, rozprzestrzenił się po całym świecie.

„Wszyscy myśleli, że jestem bezdomny” - tak obywatel Charkowa Sergey Preskornik opisuje reakcje innych. Sergey mieszka w pobliżu lasu, a gdy idzie na spacer, bierze ze sobą torbę i parę rękawiczek — z ich pomocą zbiera wyrzucone przez kogoś butelki, chusteczki i inne śmieci. W ciągu miesiąca, idąc do lasu kilka razy w tygodniu, Sergey zebrał 60-80 kg odpadów, dla niego sprzątanie śmieci to kwestia jego własnego komfortu. Chociaż wielu Ukraińców, znajdując się pośród gór śmieci, nadal uważa, że te góry trzeba zwiększać.

Przez cały 2019 r. plogowanie było rodzajem wyzwania sieciowego. Trzeba było nie tylko zbierać śmieci, ale także „chwalić się” nimi w mediach społecznościowych, zamieszczając zdjęcie #plogowania zebranego za pomocą hashtaga. Dzięki temu coraz więcej osób dołącza się do inicjatywy każdego dnia. Co więcej, wielu nie ograniczyło się bieganiem: organizowano duże kampanie na rzecz czyszczenia plaż, stawów i lasów.

Media społecznościowe odgrywają dużą rolę w rozwijaniu plogowania, ponieważ celem tego ruchu tak że jest zwrócenie na niego uwagi publicznej.

Ciekawy fakt: dzięki temu, że pod czas plogowania trzeba ciagle się nachylić, spala o 20% więcej kalorii niż przy klasycznym bieganiu. Decydując się pomóc miastu, zabijesz dwa ptaki jednym kamieniem! Uzbrój się w rękawiczki, worki, dobry humor i idź biegać! Przede wszystkim nie zapomnij opowiedzieć znajomym o swoim dobrym uczynku za pomocą hashtagu #plogging

Nawiasem mówiąc, na Ukrainie nawet założono klub ploggingowania. Klub łączy troskliwych mieszkańców Kijowa i rozpowszechnia idee ecoaktywizmu za pośrednictwem Facebooka i innych media. Ruch ten gwałtownie rośnie, a podejście do sprzątania się zmienia. Jeśli wcześniej biegacze używali torb plastikowych i rękawiczek jednorazowych, to teraz korzystają z torb wielokrotnego użytku, aby nie dodawać odpadów.

 

Ruslana Safonova

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
14 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.