Dzień przed 26 rocznicą ogłoszenia niepodległości, BBC Ukraina przeprowadziła ankietę wśród cudzoziemców, by dowiedzieć się jak widzą oni dziś Ukrainę i Ukraińców. Dzięki rezultatom utworzyliśmy listę najpopularniejszych odpowiedzi. Rozmawialiśmy z przedstawicielami USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Japonii, Pakistanu, Kanady i Mauritiusu. 

CHARAKTER

Cechy szczególne charakteru Ukraińców to przede wszystkim szczerość i gościnność- tak powiedzieli prawie wszyscy ci, z którymi rozmawiali dziennikarze BBC Ukraina. 

„Szczerość. Jeżeli przebywaliście w innych krajach to widzieliście, że ludzie są tam bardzo uprzejmi, ale nie wierzę, że to jest szczere. Według mnie często jest to maska. Na Ukrainie tak nie jest, tutaj od razu można zrozumieć, jaki ktoś ma do ciebie stosunek, co mu się podoba, a co nie.”- uważa fotograf Gabriel Carrasco z Miami.

 

„Mnie się wiele rzeczy podoba w Ukraińcach i wieloma jestem zachwycony. Ale na najwyższych miejscach mojej listy jest właśnie ciepła i szczera gościnność oraz to, że mogę łatwo z nimi nawiązać, nawet taki emocjonalny i głęboki, kontakt. Godzina przy herbacie i dobrej rozmowie to najlepsze lekarstwa dla serca i duszy. To właśnie jest wyjątkową cechą Ukraińców i to ceniłam podczas życia na Ukrainie.”- mówi Randa, która po 21 latach przebywania na Ukrainie, powróciła do rodzinnych Stanów Zjednoczonych. 

Równocześnie Randzie nie podoba się szorstkość, jaką mężczyźni okazują wobec kobiet w miejscach publicznych. 

„W metrze czy w autobusie mężczyźni często mnie popychali, by przejść i zająć miejsce. Bardzo rzadko ustępowali też miejsca kobietom, w jakim wieku by nie były i jak ciężkiej nie miałyby torebki. Z reguły po prostu zamykali oczy lub rozkładali gazetę i udawali, że nie widzą.”

 

Podobne wrażenia miał również Johannes Wamberg z Danii: „Najbardziej irytujący jest brak wzajemnego szacunku, brak uprzejmości. Dotyczy to zarówno osób starszych, jak i młodych. To próba bycia pierwszym, bez szacunku dla innych… .”

„Wszyscy ludzie, których spotkałem na Ukrainie, byli dobrze wykształceni i dobrze wychowani.”- powiedział dyrektor kreatywny agencji reklamowej Chideo z Japonii.

„Wydaje mi się, że Ukraińcy są bardzo gościnni i zjednoczeni jako naród. Mają dumę i patriotyzm- to niesamowite zobaczyć, ile barw narodowych jest wszędzie: flagi w taksówkach, na budynkach, bransoletki, a nawet płoty na ulicach.”- mówi brytyjski fotograf Peter Vosergill.

„Jestem pod wrażeniem ducha przedsiębiorczości ludzi. Mają ambicje, projekty biznesowe. Chociaż rozumiem, że jest to również kwestia przetrwania dla ludzi, którzy rozpoczynają własną karierę z powodu niepewności w gospodarce kraju.”- powiedział kanadyjski dziennikarz Francis Plurd.

„Pragnienie wolności i własności prywatnej. Nawet w czasach komunistycznych wielu Ukraińców zachowało te uczucia.”- powiedział francuski dziennikarz Alain Guimnoll.

 

KOBIETY

 

„Z pozytywów są ukraińskie dziewczyny. Oczywiście to jeden z powodów, dla których tu jestem!” - przyznaje Gabriel Carrasco ze Stanów Zjednoczonych.

„Ukraińskie kobiety to najmądrzejsze, najlepiej zorganizowane i dobre gospodynie domowe.”- powiedział Shoaib Khan, prywatny przedsiębiorca z Pakistanu.

„Kobiety są bardzo piękne i serdeczne” - powiedział Toshiyuki, japoński operator.

 

DROGI I SAMOCHODY

 

„Na ulicach jeżdżą tylko nowe zagraniczne samochody. Jak to możliwe?” - pyta japoński Chideo, dyrektor kreatywny agencji reklamowej.

„Jest tu ogromna liczba drogich samochodów. Można tu zobaczyć Porsche, Range Rovera, nowe modele Mercedesów. Szczególnie w centrum stolicy, w godzinach szczytu. Jeden dobry samochód po drugim! I ogromna ich liczba! I to w kraju, w którym panuje kryzys i wojna.” - zastanawia się fotograf z Miami, Gabriel Carrasco.

"Drogi i małe żółte autobusy! Wow! To tylko jakiś chaos. Agresywni kierowcy próbują wcisnąć się na pas. A te żółte autobusy! Jak to się dzieje, że nie przewracają się w godzinach szczytu, przecież są przepełnione ludźmi!?"- mówi fotograf z Wielkiej Brytanii Peter Vosergill.

„Brak wzajemnego szacunku. Jest to szczególnie widoczne podczas parkowania samochodów: gdy parkują na przejściach zamykają przejście dla pieszych, w tym dla ludzi z wózkami dziecięcymi.”- powiedział dziennikarz i obrońca praw człowieka Johannes Vamberg z Danii.

 

JEDZENIE

 

„Jakość jedzenia była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Kijowa, miałem pewne uprzedzenia kulinarne. Ale później zdałem sobie sprawę, że tradycyjne domowe potrawy są bardzo dobre. Moja narzeczona Irina jest świetną kucharką, niektóre z jej tradycyjnych ukraińskich potraw są niesamowite.”- przyznaje brytyjski fotograf Peter Vosergill.

„Bardzo podobała mi się kuchnia ukraińska. Wasi szefowie kuchni są na wysokim poziomie. Nie jest nawet jasne, dlaczego ukraińskie potrawy wciąż nie mają gwiazdek Michelin.”- powiedział Chideo, dyrektor kreatywny agencji reklamowej z Japonii.

Ale nie tylko komplementy tu wybrzmiały. 

„Alkohol jest tlenem dla Ukraińców. Wygląda to tak jakby oni nie mogli żyć bez alkoholu.”- uważa Pakistańczyk, przedsiębiorca prywatny Shoaib Khan.

„Okazuje się, że nie piją codziennie. Jednak kiedy się bawią to z sercem.”- dzieli się wrażeniami operator z Japonii Toshiyuki. 

 

PRZYRODA I PRZESZŁOŚĆ

 

„Ukraińska przyroda jest bardzo piękna” - powiedział Shoaib Khan, prywatny przedsiębiorca z Pakistanu.

„Jestem zdumiony naturą Karpat. To jest coś niezwykłego. Musi być chronione przed oszustami, dużymi i małymi, publicznymi, i prywatnymi.”- powiedział Orestes Del Sol, który przeprowadził się z Francji na Zakarpacie.

„Każdego dnia w Kijowie odkrywasz coś nowego lub nieoczekiwanego. To nowe penthouse'y w wieżowcach, których styl graniczy z kiczem. I domy z czasów radzieckich, które same się walą lub są wyburzane. To piękne fasady ukryte za wszechobecną reklamą. Krajobraz jest w coraz większym stopniu oznaką trwającego kryzysu, który jest głęboko zakorzeniony w zawiłościach krajobrazu politycznego, społecznego i historycznego w tym kraju.”- powiedziała architektka Laura Lim Sam z Mauritiusu. 

„Najbardziej uderzające połączenie dwóch różnych stylów życia. To stary światopogląd, radzieckie podejście do wszystkiego, bardzo surowe, powiedziałbym, prymitywne. A jednocześnie młodsze pokolenie - które jedzie do Europy, Stanów Zjednoczonych, widzi świat i nowoczesne życie. I jestem zdumiony, jak to działa w jednym kraju, może to jeden z powodów, dla których ten kraj się nie porusza ... W ogóle się nie rusza! To jak nieruchoma rama. Okno jest otwarte, ale nie można się wydostać. bo to jak ciągnięcie starego „ciała”, starego typu myślenia. To mnie najbardziej szokuje.”- mówi fotograf Gabriel Carrasco z Miami.

„Zawsze byłem zdumiony tym, jak Ukraina, zbliżając się do katastrofy, uniknęła jej w ostatniej chwili. Zdarzyło się to kilka razy w historii. I znowu podczas ostatniej rewolucji.”- powiedział francuski dziennikarz Alain Guimnoll.

 

 

Tłumaczenie: Milena Baran

Źródło: https://www.bbc.com/ukrainian/features-40926943

 
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.