Szczególną cechą projektu będzie pierwszy i jedyny w przestrzeni ukraińskiej program informacyjno-rozrywkowy w języku krymskotatarskim.

Ukraińskie Radio. Krym będzie nadawany pięć razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku, od 19:10 do 20:00 czasu kijowskiego. Podstawa nadawania składa się z kilku programów.

W poniedziałki o 19:10, Nacja. Krym (Millet. Qirim) – program o tubylcach Krymu: ich historie z życia, kultura i tradycje. Program zostanie wyprodukowany przez chersoński oddział publiczny i będzie można go usłyszeć również w ramach regionalnej audycji radiowej w obwodzie chersońskim, który obecnie jest drugim po kijowskim pod względem liczby osób przesiedlonych z Półwyspu Krymskiego.

Od wtorku do czwartku o 19:10 będzie emitowany program Temat Dnia, który będzie produkowany wspólnie z kanałem telewizyjnym UA:KRYM.

O godz. 19:40 od poniedziałku do czwartku będzie emitowany wieczorny program informacyjno-analityczny Krym-Ukraina o wydarzeniach na Krymie. Program zostanie przygotowany przez Światową Służbę Radia Ukraińskiego.

A w soboty od 19:10 do 20:00 zabrzmi pierwszy w historii ukraińskiego radia muzyczno-rozrywkowy show w krymskotatarskim języku KEÇ GECE SHOW. Prowadzącym program jest znany krymskotatarski dziennikarz Muslim Umerov.

„Pierwszy program w języku krymskotatarskim jest tym, co piszemy przede wszystkim w ramach tego projektu. Uruchomienie audycji w języku krymskotatarskim było specjalnym zadaniem Zuraba Alasaniya. Oczywiście, w Internecie istniały odrębne stacje radiowe skupione na społeczności krymskotatarskiej, ale zawsze były one bardzo wyspecjalizowane. Pełnowartościowa informacyjno-reklamowa audycja jest obecnie nadawana w całości w języku krymskotatarskim w ogólnokrajowej sieci radiowej. Jest to jednocześnie program o charakterze informacyjno-oświeceniowym z elementami talk show. W ten sposób włączamy kwestię krymskotatarską do ogólnego ukraińskiego kontekstu informacyjnego. Jest to niezwykle ważne dla Tatarów krymskich, którzy mieszkają dziś w różnych częściach Ukrainy, a także dla samych Ukraińców, jeśli chcemy budować demokratyczne społeczeństwo i chronić nasze interesy narodowe” – powiedział Dmytro Khorkin, członek zarządu NSTU, odpowiedzialny za platformę radiową.

KEÇ GECE SHOW jest pozycjonowany jako program muzyczno-rozrywkowy, o którym jednak można mówić w bardzo poważny sposób. Gośćmi pierwszej audycji, , będą ukraiński i tatarski polityk oraz działacz publiczny Refat Czubarow oraz krymski aktor, pisarz i komik Sulejman Umerow.

Program będzie miał również wersję wideo i będzie emitowany na kanale YouTube ukraińskiego radia. I wszystkie audycje projektu Ukraińskie radio. Krymu można również posłuchać w osobnej sekcji na stronie Ukraińskiego Radia.

Ukraińskie radio. Krym to wielki wysiłek zespołowy, który łączy wielu całkiem różnych ludzi dla wspólnego celu. Uczestniczy w nim Światowa Służba Radia Ukraińskiego, ekipa telewizyjna UA:Krym, chersoński oddział publiczny i oczywiście ekipa Pierwszego Kanału Radia Ukraińskiego. To wszystko są wysokiej klasy profesjonaliści z dużym doświadczeniem, którzy są bardzo dobrze zorientowani w temacie. Jestem przekonany, że otrzymamy bardzo ciekawy, wysokiej jakości produkt, spełniający wszystkie standardy publiczności. Jednocześnie, jeśli mówimy o piątkowym show, to będzie to ukraiński produkt informacyjny, skierowany do użytkowników języków turkijskich. „Dlatego, na przykład, Turcy, Azerowie i Gagauzi również bardzo dobrze rozumieją krymskotatarski” – mówi Julia Szeludko, producent wykonawczy Ukraińskiego Radia.

 

Autor: Ruslana Dmytrenko

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.