Zdjęcie: pixabay

Wschodni Słowianie mają bardzo rozwiniętą kulturę i szereg tradycji z głębokimi korzeniami. Kiedy ludzie wierzyli jeszcze w różnych Bogów i siłę przyrody, sformowało się sporo tradycji i obrzędowości. Jedno ze świąt zawierających w sobie różnorodność pogańskich obrzędów to Wianki, czy Noc Świętojańska, która jest bardzo bliska Nocy Kupały, więc często są mylone przez jednakowe obyczaje. W tym artykule ujawnię podobne i odmienne elementy obchodzenia tego samego rytuału Słowian na Ukrainie i w Polsce.

W obuch krajach jest symbolem letniego przesilenia, kiedy dzień jest długi, a noc krótka. W Polsce przez zwalczania przez kościół obrzędów ludowych utworzyły się dwa święta: Noc Świętojańska i Noc Kupały. Są bardzo podobne, ale pierwsze jest kościelnym świętem z wykluczeniem charakterystycznych tradycji przeszłości i zachowaniem tylko małej ich części, a drugie zachowuje realny obrazek obchodzenia przez przodków pogańskiej ceremonii. Jak w Polsce, tak i na Ukrainie w ten dzień wierzy się w unikatową moc ziół, z których panny robią wianki i zakładają je na głowę. Także specjalnie uplecione wianki młode dziewczyny rzucają do wody razem z wszystkimi strachami i niepowodzeniami przeszłych związków, zaklinając w nich nadzieję na znalezienia nowego, szczęśliwego związku, a chłopaki starają się je wyłowić. Jeśli wianek zatonie, może to oznaczać nieszczęście w miłości lub samotność. Niewyłowiony wieniec prorokuje właścicielce samotność na następny rok. Woda też ma niezwykłe właściwości. Mówią, że omywa ciało i duszę, darując czystość i płodność. Poza korzystnymi właściwościami, w rzekach w ten dzień czyha wielkie niebezpieczeństwo, ponieważ złe duchy są wolne i polują na ludzi, zabierając ich ze sobą pod wodę. Z tego wynikł zakaz pływania, zwłaszcza wieczorem w trakcie Nocy Kupały. Przeciw wodzie występuje ogień, który odstrasza złe duchy według dawnych przekonań. Ludzie szykują wielkie palenisko z kółkiem pośrodku, na podobieństwo słońca, a potem tańczą i skaczą przez nie. Jeżeli młodej parze uda się przeskoczyć przez ogień — oznacza to szybki ślubu. Jeżeli wdepnie się w ogień — będzie się miało pecha przez cały rok.

Autor: Ratomir Wilkowski

Obyczaje Ukraińców i Polaków odróżnia to, że drudzy interpretują Noc Kupały jako połączenie różnych początków: ognia i wody, słońca i księżyca, kobiety i mężczyzny. Dojrzałe panny i młodzieńcy starają się w to święto przejść inicjację seksualną.
 
 
Autorka: Anastasiia Solohub
Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.