National Geographic poświęcił artykuł ukraińskim tradycyjnym wieńcom, wykonanym według wizji projektantki, artystki i fotografki - Dominiki Dyki. Informacja pojawiła się na oficjalnym portalu National Geographic. Artykuł pokazuje imponujące prace ukraińskiej projektantki, w których używa ona kwiatów, piór, nici, muszli, koralików, folii, wosku i innych materiałów.

 

Należy zauważyć, że splatanie wieńców jest częścią starych słowiańskich tradycji, a na Ukrainie stanowi część dziedzictwa kulturowego, znajdując się w tej dziedzinie na równi z haftem. „Projekty artystki są częścią odrodzenia tradycyjnej kultury, którą Ukraińcy wpuszczają w życie codzienne – współcześnie wyrażają to poprzez dumę z historii i spojrzenie w świetlaną przyszłość” - podkreślają autorzy materiału.W tekście wspomniano również o tradycji splatania specjalnych wieńców z okazji Nocy Kupały.
 

Profesor historii Meigil Favler podkreśliła, że jeśli wcześniej hafty i wieńce były uważane za odświętne części stroju, to teraz można je znaleźć na ulicach ukraińskich miast. Zdaniem autorów National Geographic, poza aspektem estetycznym i kulturowym w ubieraniu wieńców widoczny jest także patriotyzm.

 

Autorka tłumaczenia: Anna Lejk

Źródło: https://korrespondent.net/showbiz/culture/4249643-National-Geographic-posviatyl-statui-ukraynskym-venkam

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.