Pierwszy prezydent Ukrainy Łeonid Krawczuk uważa, że Związek Radziecki można było uratować, przekształcając go w konfederację.

Jak powiedział polityk na antenie kanału "Ukraina 24", przed podpisaniem porozumień białowieskich w Moskwie dyskutowano o opcji, w której ZSRR pozostanie jednym państwem.

"Jelcyn skonsultował się z wieloma przywódcami republik - pamiętam, że siedzieliśmy razem i rozmawialiśmy na ten temat" - przypomniał Krawczuk.

Według niego Jelcyn zaproponował utworzenie konfederacji zamiast państwa federalnego, po czym politycy omówili szczegóły i udali się do Gorbaczowa.

"Jelcyn mówi: "Michaile Siergiejewiczu [Gorbaczow - PZ] , <...> zastanówmy się, jak zreformować kraj z federacji na konfederację" - powiedział Krawczuk.

W odpowiedzi Gorbaczow poprosił o przykład takiego państwa, na co Jelcyn wskazał Szwajcarię, gdzie istnieje stała rotacja na stanowisku prezydenta.

"Gorbaczow dogłębnie się zastanowił i powiedział: Nie, nie, nie, nie może tak być, musi być jeden prezydent"- kontynuował opowiadać Krawczuk.

Zdał sobie wtedy sprawę, że takiego scenariusza nie uda się zrealizować. Po pewnym czasie Gorbaczow zaproponował referendum w sprawie zachowania ZSRR.

"I stało się jasne, że Gorbaczow nie zamierza niczego radykalnie zmieniać. Chciał wprowadzać zmiany, jednocześnie zachowując stary system. A to jest niemożliwe" - podsumował były ukraiński prezydent.

W rzeczywistości Związek Radziecki rozpadł się 25 grudnia 1991 r., kiedy Gorbaczow w przemówieniu do narodu radzieckiego ogłosił swoją rezygnację z funkcji głowy państwa. Poprzedziło to podpisanie 8 grudnia przez przywódców Rosji, Białorusi i Ukrainy Porozumienia białowieskiego. Mówiła ono o zakończeniu istnienia ZSRR i głosiło powstanie Wspólnoty Niepodległych Państw.

Już w 1990 roku wszystkie republiki związkowe przyjęły deklaracje o suwerenności państwowej. Aby powstrzymać rozpad kraju, 17 marca 1991 roku odbyło się referendum w sprawie ochrony ZSRR. 76,4% głosujących było za. Na podstawie wyników referendum, wiosną 1991 roku powstał projekt traktatu "O Związku Suwerennych Republik", którego podpisanie zaplanowano na 20 sierpnia. Nie doszło jednak do niego z powodu próby zamachu stanu w dniach 19-21 sierpnia.

Tłumaczyła Paulina Zbieć

źródło: ria.ru

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.