Zdjecie: Marco Verch / ccnull.de

Do 2022 roku władze Ukrainy planują wycofać z obrotu wszystkie torebki i opakowania foliowe, oprócz tych, które służą pierwotnym opakowaniem dla mięsa, ryby i produktów sypkich.

Każdego roku przeciętny Ukrainiec zużywa około 500 plastikowych toreb, podczas gdy w UE liczba ta zbliża się do średnio 90 toreb. Tylko około 6% ich całkowitej liczby zostało później przekazanych do recyklingu. Projekt ustawy uchwalony w drugiej ustawie przez Radę Najwyższą Ukrainy jest powołany, zgodnie z uzasadnieniem do stymulacji rozwoju modernizacji procesów produkcyjnych i technologicznych, stymulowania produkcji biotworzywa w celu poprawy stanu bezpieczeństwa środowiska w Ukrainie, oraz zmniejszenia ilości odpadów w kraju.

Ustawa, która będzie obowiązywać, jeżeli zostanie podpisana przez Prezydenta Ukrainy, przewiduje zakaz oferowania plastikowych torebek przede wszystkim w sklepach spożywczych, restauracjach przy zamówieniu jedzenia na wynos albo z dostawą do domu oraz aptekach. Wprowadzenie restrykcji będzie odbywać się stopniowo w trzech krokach:

  • Po 9 miesiącach z dnia uchwały ustawy placówki muszą wycofać z obrotu foliówki o grubości ścianki do 50 mikronów (cienkie);
  • Do 2022 roku należy przestać oferować wszystkie okso-rozkładalne torebki.

To znaczy, że zakaz obejmuje  w pierwszej kolejności wszystkie oferowane za darmo foliówki, czyli tzw. zrywki. Zamienić zakazane opakowania i torebki planują na plastikowe ulegające biodegradacji, papierowe oraz wielokrotnego użytku. Torebki pozostałe w obrocie zakłady muszą utylizować.

Jeśli zakłady handlowe, gastronomiczne i usługowe zostaną przyłapane na płatnym lub nieodpłatnym rozdawaniu plastikowych toreb, będą musiały zapłacić od 8,5 tys. do 17 tys. hrywien (około 1,1 tys. zł do 2,3 tys. zł) . Za powtarzające się naruszenia w ciągu trzech miesięcy – od 17 tysięcy do 34 tysięcy hrywien (od około 2,3 tys. zł do 4,5 tys. zł).

Jeżeli inny podmiot gospodarczy zostanie przyłapany na bezpłatnej dystrybucji plastikowych toreb, kara wyniesie od 1,7 tys. do 3,4 tys. hrywien (od ok. 227 zł do 454 zł).

Według Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy Romana Abramowskiego decyzja ta została podjęta, aby zapobiec negatywnemu wpływowi plastiku na środowisko i zdrowie ludzi. Mniej niż 1% plastikowych toreb jest poddawanych recyklingowi, reszta trafia na wysypiska śmieci, zanieczyszczając glebę, lasy, rzeki i morza. Ten problem stał się już globalny.

33 kraje całkowicie zakazały używania i obrotu niektórych plastikowych toreb. 53 kraje wprowadziły częściowy zakaz lub podatek od plastikowych toreb.

 

Autor: Nataliia Shapoval

Źródła: 

https://mepr.gov.ua/news/37473.html

https://www.bbc.com/ukrainian/news-56290135

 

Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.