W szkołach, gdzie lekcje prowadzone są w językach mniejszości narodowych, część przedmiotów w przyszłości powinna być realizowana tylko w języku ukraińskim. O tym w komentarzu dla kanału 112 Украина oświadczyła minister edukacji Lilija Hrynewycz.

Według słów Hrynewycz, absolwenci szkół mniejszości narodowych nie znają języka ukraińskiego wystarczająco dobrze, co negatywnie odbija się między innymi na wynikach egzaminów ВНО (Внешнее независимое оценивание — Zewnętrzne Niezależne Ocenianie, egzaminy wstępne na uczelnie wyższe – przyp. tłum.).

„Bardzo niepokoi nas sytuacja, która powstała w szkołach z wykładowym językiem mniejszości narodowych, gdzie wszystkie przedmioty realizowane są w języku mniejszości przez cały okres nauki w szkole. W efekcie, po otrzymaniu ogólnego średniego wykształcenia, absolwenci nie władają ukraińskim językiem państwowym jak należy i to rzutuje na ich wyniki ВНО”, - oświadczyła minister.

Hrynewycz uważa, że dla poprawy jakości edukacji konieczne jest wprowadzenie w takich placówkach edukacyjnych przedmiotów, które będą realizowane wyłącznie w języku ukraińskim.

„W szkole podstawowej małe dzieci powinny rozpoczynać naukę w języku ojczystym, ale później powinna następować nauka języka państwowego i wprowadzanie przedmiotów nauczanych w języku ukraińskim. To zaowocuje lepszą jakością kształcenia w takich szkołach”, - zaznaczyła minister.

Rada Najwyższa Ukrainy na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu poparła reformę edukacji, która przewiduje przejście do 12-letniego okresu edukacji szkolnej i zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli.

Tłumaczyła: Olga Skupień

Źródło: https://112.ua/obshchestvo/v-shkolah-nacmenshinstv-dolzhno-stat-bolshe-ukrainskogo-yazyka-grinevich-409704.html

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
18 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.