W poniedziałek 18 stycznia zaangażowano dwa helikoptery w poszukiwania kolejnych pięciu marynarzy z ukraińskiego masowca Arvin, który zatonął w przeddzień u wybrzeży tureckiej prowincji Bartin.

 

O tym informuje korespondent Ukrinform z powołaniem się na wiadomość wicegubernatora prowincji Bartin Abdullaha Akdasha podczas spotkania z ambasadorem Ukrainy w Turcji Andrzejem Sybigoju, które odbyło się w Miejskim Państwowym Szpitalu prowincji Bartin późnym wieczorem w niedzielę, 17 stycznia.

 

 

W operacji poszukiwawczo-ratowniczej, która zostanie wznowiona o godzinie 8:00 wg czasu lokalnego (07:00 wg czasu kijowskiego), będą zaangażowane dwa helikoptery - jeden ze składu Straży Wybrzeża, drugi z Marynarki Wojennej Turcji” - powiedział Akdash.

 

 

Z kolei Sibiga podziękował władzom prowincji tureckiej, ratownikom i lekarzom za udzielenie szybkiej i fachowej pomocy ukraińskim marynarzom.

 

Sytuację, oprócz warunków pogodowych, komplikuje jeszcze to, że w rejonie zatonięcia statku nie ma linii brzegowej, - są skały.

 

 

Uratowanych marynarzy w poniedziałek będzie przesłuchiwał prokurator. Tureccy lekarze również podkreślają, że stan zdrowia marynarzy jest zadowalający, dziś planowane jest wypisanie ich ze szpitala. Z nimi w Bartinie jest obecny konsul Ukrainy w Ankarze Andrzej Bilyk. Oprócz tego, zostanie zidentyfikowane ciało jednego ze zmarłych marynarzy.

 

 

W przeddzień uratowanych odwiedził w szpitalu gubernator prowincji Bartin Sinan Guner.

 

Jak informowaliśmy, 17 stycznia na Morzu Czarnym u wybrzeży tureckiej prowincji Bartin doznał awarii i się zatopił masowiec Arvin. Początkowo podawano, że był on rosyjski, później stało się znane, że statek pływał pod banderą Palau i należał do ukraińskiej firmy. Masowiec zatonął z powodu warunków pogodowych, kierując się z gruzińskiego portu Poti do bułgarskiego miasta Burgas z ładunkiem seletry.

 

W szpitalu przebywa 5 Ukraińców i 1 Rosjanin, jeden marynarz zmarł. Trwają poszukiwania jeszcze pięciu osób. Marynarka Wojenna Turcji wysłała fregatę do poszukiwania i ratowania marynarzy masowca Arvin.

 

 

Tłumaczenie z języka ukraińskiego: Artem Lesyk

Źródło: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3172785-tureccina-zalucila-dva-gelikopteri-do-posuku-ukrainskih-morakiv.html

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
18 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.