Ukraiński parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy o odwołaniu corocznej zmiany czasu na letni.

Obecnie w kraju przez cały rok czas będzie o godzinę opóźniony w stosunku do stolicy Rosji oraz Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, które wcześniej przestawiły się na czas moskiewski. Według Rady Najwyższej przyczyni się to do "deokupacji i reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów", a także będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie obywateli i "wzmocni kwestie bezpieczeństwa".

Projekt ustawy poparło 277 parlamentarzystów przy wymaganym minimum 226 głosów. Dokument musi jeszcze odbyć czytanie drugie.

"Coroczne przejście na czas zimowy nastąpi w ostatnią niedzielę października. Mamy nadzieję, że w przypadku wsparcia przez Radę Najwyższą Ukrainy to sezonowe przestawienie wskazówek zegara będzie ostatnim, ponieważ ustawa wyraźnie przewiduje, że sezonowe przejście czasu nie ma zastosowania" — czytamy.

Jak zauważono w uzasadnieniu, projekt ustawy nie tylko określa podstawę prawną dotyczącą obliczania czasu na Ukrainie, ale także zapewnia ochronę integralności terytorialnej i wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego państwa - "ponieważ, jak wiadomo, na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy obowiązuje czas państwa agresora".

Według autora projekt ma na celu ochronę zdrowia Ukraińców. Wyjaśnił on, że większość naukowców i lekarzy uważa, że coroczne przestawienie wskazówek zegara o godzinę do przodu i do tyłu znacznie pogarsza stan zdrowia podczas adaptacji do czasu letniego i zimowego.

W nocie wyjaśniającej wskazano, że podejście określone w ustawie jest zgodne z międzynarodową praktyką. Warto podkreślić, że roczna zmiana czasu letniego jest obecnie stosowana w około 60 krajach, na całym ich obszarze lub w części. Jednocześnie około 140 państw albo nigdy nie korzystało z czasu sezonowego, albo zrezygnowało z takich praktyk.

Od 1996 roku Ukraina zmienia wskazówki zegara dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę października i w ostatnią niedzielę marca. Ukraińscy urzędnicy już spierali się o konieczność uchylenia tej reguły, ale na razie pozostaje ona w mocy.

Tłumaczyła Paulina Zbieć

źródło: ria.ru

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
15 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.