Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział w czwartek swoje poparcie dla suwerenności Kijowa „w obliczu destabilizujących zachowań Rosji” i przeciwdziałania jej „złośliwym wpływom”. Wielka Brytania i Ukraina zawarły „strategiczne porozumienie o partnerstwie”, które obejmuje umowę o wolnym handlu obejmującą towary, usługi oraz cła i kontyngenty

Umowę podpisano na Downing Street, gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii.  Zastąpi kluczowe elementy istniejącej umowy o partnerstwie między Ukrainą a Unią Europejską, ponieważ Londyn patrzy na swoją przyszłość po Brexicie w 2021 roku.

Wielka Brytania formalnie opuściła blok w styczniu, ale pozostała związana większością jego reguł do końca roku zgodnie z warunkami odejścia.  „Obaj przywódcy dyskutowali o znaczeniu współpracy w zwalczaniu złośliwych wpływów Rosji, zarówno na Ukrainie, jak i w całym regionie” - powiedział rzecznik Downing Street.

„Wyrazili również wspólne zaniepokojenie sytuacją na Białorusi. Premier nakreślił kroki, jakie Wielka Brytania podjęła w odpowiedzi na łamanie praw człowieka w tym kraju, w tym nałożenie sankcji”. „Wielka Brytania jest najbardziej zagorzałym zwolennikiem Ukrainy” - powiedział Johnson w oświadczeniu przed podpisaniem umowy. 

„Jesteśmy całkowicie zaangażowani w obronę suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” - dodał, nazywając nową umowę „kolejnym rozdziałem” w stosunkach między krajami.  Nowa umowa z Kijowem obejmuje kompleksową preferencyjną umowę o wolnym handlu obejmującą towary, usługi oraz taryfy i kontyngenty, powiedział jego biuro.

Wyszczególnia również zobowiązania do współpracy w zakresie pokojowego rozwiązywania konfliktów, obrony i bezpieczeństwa, zmiany klimatu i praw człowieka.  Rosja w 2014 roku zaanektowała Krym od strony Ukrainy, co również przyczyniło się do wybuchu wspieranego przez Moskwę separatystycznego konfliktu na wschodzie kraju.

Londyn poinformował, że jest „zagorzałym obrońcą prawa Ukrainy do samostanowienia”, a od 2015 roku brytyjscy żołnierze wyszkolili ponad 18 000 członków ukraińskich sił zbrojnych. Wielka Brytania poprowadzi wkrótce również międzynarodową „inicjatywę szkolenia morskiego” dla ukraińskiej marynarki wojennej, według Downing Street.

 

Autor: Sebastian Pawlaczyk

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.