Wital Szyszou, stojący na czele kijowskiej organizacji pozarządowej, został znaleziony powieszony w parku w ukraińskiej stolicy, jak mówi policja.

Białoruski aktywista został znaleziony martwy w parku nieopodal jego domu w ukraińskiej stolicy, Kijowie, tylko dzień po tym, jak zgłoszone zostało jego zaginięcie, przekazuje policja.

Wital Szyszou stał na czele organizacji pozarządowej z siedzibą w Kijowie, która pomagała Białorusinom uciekać od prześladowań. Jego zaginięcie zostało zgłoszone przez jego partnerkę w poniedziałek po tym, jak nie wrócił do domu po bieganiu. Nie można się było do niego dodzwonić.

Białoruski obywatel Wital Szyszou, który zaginął wczoraj w Kijowie, został dzisiaj odnaleziony w jednym z kijowskich parków, niedaleko od jego miejsca zamieszkania”, jak można się dowiedzieć z wtorkowego oświadczenia ukraińskiej policji.

Policja twierdzi, że rozpoczęła dochodzenie w sprawie podejrzenia o morderstwo, jednak zbada wszystkie możliwe opcje, w tym upozorowanie samobójstwa.

Ukraina, Polska i Litwa stały się azylami dla Białorusinów podczas represji stosowanych przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę zaraz po zeszłorocznych wyborach, których wyniki budziły pewne wątpliwości.

Białoruskie władze opisywały protestujących przeciwko rządowi jako przestępców lub niebezpiecznych rewolucjonistów z oparciem Zachodu, a także mówiły o tym, że poczynania organów ścigania są adekwatne i potrzebne.

Szyszou prowadził grupę Białoruskiego Domu na Ukrainie (BDU), która pomaga Białorusinom znaleźć zakwaterowanie, pracę, a także pomoc prawną, co można przeczytać na stronie organizacji.

Przyjaciele Szyszoua twierdzą, że mężczyzna był śledzony przez „nieznajomych” ostatnimi czasy, kiedy wychodził uprawiać jogging, jak mówi dla „Telegramu” organizacja praw człowieka Viasna.

W poniedziałek członkowie BDU zgłosili, że z Szyszouem nie ma kontaktu i że opuścił swoje miejsce zamieszkania o 9 rano, a miał wrócić do domu godzinę później.

Piotr Zalmayev, dyrektor Demokratycznej Inicjatywy Eurazji, skomentował incydent jako „bardzo tragiczny, bardzo szokujący”.

Były pewne wskazania na to, że Szyszou doznał „jakiegoś rodzaju napaści”, powiedział Zalmayev z Kijowa dla „Al Jazeera”. Te poszlaki mogą wykluczyć to, że incydent był samobójstwem, jak dodaje.

Znałem go osobiście i nie wydaje mi się to wiarygodne”, twierdzi.

Zalmayev mówi, że śmierć Szyszoua miała „dać coś do zrozumienia” tysiącom Białorusinów obecnie zesłanych do Kijowa, dodał też, że był to „sygnał”.

Jeśli podwładni Łukaszenki okażą się być „winni”, to śmierć Szyszoua będzie niosła dla zesłańców przekaz, aby ci „nie wychylali się, trzymali gęby na kłódki”, mówi Zalmayev.

Jest to zastraszający znak dla całej reszty”, jak twierdzi.

Tymczasem białoruska liderka opozycji, Swiatłana Cichanouska, spytana przez reporterów w Downing Street odpowiada: „Wolałabym poczekać na ostateczne wyniki śledztwa w tej sprawie”.

Powiedziałabym, że była to zbrodnia, ale nie mogę tego stwierdzić bez żadnych wyników śledztwa”, powiedziała.

Wcześniej Cichanouska napisała w poście na Twitterze, że „niepokojący” jest fakt tego, iż osoby, które uciekły z Białorusi „nie mogą czuć się bezpiecznie”.

Jestem zdruzgotana wiadomością o śmierci białoruskiego aktywisty Witala Szyszoua, który został znaleziony powieszony w Kijowie. Moje kondolencje dla rodziny. Niepokojący jest fakt, że uchodźcy z Białorusi wciąż nie mogą czuć się bezpiecznie. Jestem wdzięczna ukraińskim władzom za wszczęcie śledztwa w tej sprawie”.

Śmierć Szyszoua nastąpiła po tym, jak białoruska atletka olimpijska, Kryscina Cimanouska powiedziała w weekend, że była zmuszona do wycofania się z igrzysk w Tokio, grożono jej przymusowym powrotem do ojczyzny za to, że skrytykowała swoją federację lekkoatletyczną.

Sprinterka, której w poniedziałek została zagwarantowana przez Polskę wiza humanitarna, wyznała, że obawiałaby się osadzenia w areszcie po powrocie do ojczyzny.

W poniedziałek małżonek kobiety, Arsenij Zdanewicz, powiedział agencji prasowej „Al Jazeera”, że uciekł z Białorusi do Ukrainy i ma nadzieję dołączyć do żony „w najbliższej przyszłości”.

Tłumaczenie: Marta Gołaszewska

Źródło: https://www.aljazeera.com/news/2021/8/3/missing-belarusian-activist-vitaly-shishov-found-hanged-kyiv-park

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
10 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.