Fot. depositphotos.com

Tytuł oryginalny: „W Radzie Najwyższej Ukrainy przyjęto ustawę o oligarchach. Nie będą mogli finansować partii politycznych"

Do drugiego czytania zgłoszono ponad 1200 poprawek. Z tego powodu przyjęcie ważnej dla prezydenta Ukrainy ustawy o ograniczaniu działalności wpływowych bankierów i przedsiębiorców znacznie się opóźniło. Mimo tego ustawa i tak została przegłosowana.

Najwyższa Rada Ukrainy przyjęła ustawę o oligarchach. Jest to sztandarowy projekt prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, który obiecał zrealizować podczas kampanii wyborczej w 2019 roku.

23 września odbyło się drugie czytanie, które w ukraińskiej praktyce parlamentarnej jest zazwyczaj ostatecznym. Zgodnie z projektem Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy ma stworzyć listę miliarderów, których wpływ na władze w państwie będzie ograniczony.

Według ustawy za oligarchę będzie uważana osoba, która: aktywnie uczestniczy w życiu politycznym, posiada znaczący wpływ na środki masowego przekazu, jest beneficjentem spółki monopolistycznej i posiada aktywa będące równowartością sumy ponad miliona wynagrodzeń płacy minimalnej. Zostanie utworzony specjalny rejestr. Oligarchowie nie będą mogli finansować partii politycznych, kandydatów na wybory oraz ich wieców wyborczych a także uczestniczyć w procesie prywatyzacji dużych przedsiębiorstw. Prawo będzie obowiązywać przez 10 lat.

Partia Petra Poroszenki „Europejska Solidarność” była przeciw: sytuacja, kiedy Rada Bezpieczeństwa Narodowego i urzędujący prezydent wprowadzają sankcje przeciwko pojedynczym obywatelom jawnie przeczy zapisom konstytucji - uważają członkowie partii. W centroprawicowej partii Julii Tymoszenko „Batkiwszczyna” parlamentarzyści oświadczyli, że ustawa jest fejkowa i wbrew zamierzeniom przeszkodzi w realnej walce z oligarchią.

W końcu po czterech godzinach kłótni oraz licznych przerwach w posiedzeniu - ustawa została przez parlament przyjęta. Wywołało to głośne protesty opozycji, która zaczęła porównywać Zełeńskiego do autorytarnego prezydenta Białorusi.

Oddzielnie jest rozpatrywany projekt podwyższenia podatków i akcyzy dla wielkich przedsiębiorców. Ukraińskie media nazwały go „antyachmetowskim” ponieważ proponuje on podwyższenie podatku od wydobycia rudy żelaza - która jest podstawą działalności wpływowego biznesmena Rinata Achmetowa.

Przed drugim czytaniem, do projektu ustawy o oligarchach zgłoszono ponad 1200 poprawek natomiast do projektu „antyachmetowskiego” ok. 12 tys. Jest to jawny atak botów mający na celu zahamowanie procesu legislacyjnego - komentuje deputat partii „Sługa ludu” Aleksandr Koczura:

Sekretariat partii ‘Sługa ludu’ rozpoczyna procedurę zbierania podpisów. Planujemy wdrożenie specjalnej procedury ‘poprawkowego spamu’ dlatego że do projektu ustawy zgłoszono ok. 12 tys. poprawek. Nie mamy takich możliwości, warunków oraz środków w budżecie, aby parlament rozpatrywał tę kwestie miesiącami oraz poświęcać całą sesję na jeden projekt”.

Ustawa o oligarchach jest jedną z najważniejszych dla Zełeńskiego. Eksperci zauważają że jest ona potrzebna prezydentowi, aby udowodnić swoją niezależność od miliardera Ihora Kołomojskiego. Teraz biznesmen będzie podlegać pod nowe prawo.

Media twierdzą, że nowe prawo jest tak niebezpieczne dla wielkich przedsiębiorców, że wiążą je nawet z próbą zamachu na jednego z najbliższych doradców prezydenta Ukrainy - Serafija Szefira. Czy jest to możliwe?

Opinia ukraińskiego politologa Petra Oleszczuka:

- Bardzo mało danych. Wiemy, że oficjalna opozycja wydaję się być łącznikiem pomiędzy tymi dwoma faktami. Na ile realnie opozycja jest z tym powiązana - trudno powiedzieć, dopóki nie będzie postępów w dochodzeniu w tej sprawie.

- Przed drugim czytaniem widzieliśmy, że do projektu ustawy zgłoszono dużo poprawek. Czy pomimo tego ustawa pozostanie tak niebezpieczna dla oligarchów?

- Oczywiście, stąd też tyle poprawek. Widocznie ustawa dalej jest bolesna dla oligarchów, w tym przypadku poprawki nie mają na celu wprowadzenia istotnych zmian w nowym prawie a raczej zablokować lub znacząco zahamować proces rozpatrywania przez Radę Najwyższą. Największe kontrowersje wśród przeciwników tej ustawy wywołuje zapis o środkach masowego przekazu. Oponenci uważają, że ta ustawa posłuży przede wszystkim do redystrybucji przestrzeni medialnej na Ukrainie. Mając na uwadze realny plan prywatyzacji nie należy tych zarzutów traktować poważnie. Nie chodzi o to, że nie ma obiektów które mogą być interesujące dla oligarchów z punktu widzenia prywatyzacji, jak najbardziej takie zagrożenie wciąż jest obecne.

- Jak szybko może dojść do przyjęcia ustawy i jakie będą skutki polityczne takiej decyzji?

- Uważam, że powinna być przyjęta bardzo szybko - ponieważ jakiekolwiek zahamowanie tego procesu będzie oznaką słabości. Trudno mi powiedzieć, czy ustawa zostanie przyjęta dzisiaj, ale faktem jest, ze powinna zostać przegłosowana jak najszybciej”.

Nowa ustawa tak naprawdę nie ogranicza oligarchów - mogą wpływać na politykę, kupować nieruchomości oraz przejmować firmy za pomocą osób trzecich. Poważnym natomiast może być jak na razie odroczony projekt ustawy podatkowej nr 5600, komentuje Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Politycznego Ruslan Bartnik:

Projekt ustawy nr 5600 dotyczy sumy ok. 2 mld. dolarów, w tym konflikcie strony nie mogą znaleźć porozumienia. Przeciwko tej ustawie występują nie tylko przedstawiciele dużych przedsiębiorstw, ale także ukraińskie społeczeństwo patrzy na nią sceptycznie. Postanowiono jeszcze raz odroczyć procedowanie tej ustawy, aby znaleźć porozumienie pomiędzy zainteresowanymi stronami. Jeśli chodzi o ustawę nr 5599 (o oligarchii) dzięki której ma powstać spis miliarderów, to jest ona mało szkodliwa dla oligarchów. Z oligarchią należy walczyć tylko przepisami finansowymi oraz ochrony prawnej, których w tej ustawie po prostu nie ma”.

Ustawa o oligarchii wywołała różnicę zdań pomiędzy prezydentem Zełeńskim a przewodniczącym Rady najwyższej Dymytro Razumkowem. W rezultacie przewodniczący odesłał projekt ustawy do analizy przez niezależną Komisję Wenecką, która działa przy Radzie Europy. Komisja zaproponowała odroczenie procedowania ustawy do połowy grudnia (do wydania przez nią opinii na temat projektu).

 

Tłum. Konrad Janicki

Źródło: https://www.bfm.ru/news/482011

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.