Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce, aby NATO przyspieszyło przyjęcie jego kraju do sojuszu wojskowego jako przeciwwagę dla nacisków ze strony Moskwy. W ostatnim czasie napięcie między Rosją a Ukrainą szybko wzrosło.

Zełenski odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z szefem NATO, Jensem Stoltenbergiem, na temat rosnącego zagrożenia militarnego ze strony Rosji. Moskwa skierowała ostatnio dużą liczbę jednostek wojskowych na granicę z Ukrainą. Według Moskwy to tylko ćwiczenia wojskowe, ale Kijów widzi związek z narastającą przemocą na granicy z republikami, którą wywołują prorosyjscy separatyści przy wsparciu Rosji. Od początku tego roku na froncie zginęło już 23 ukraińskich żołnierzy, podczas gdy w roku 2020 zginęło ich 50.

W rozmowie z Zełenskim Stoltenberg zapewnił, że NATO zdecydowanie opowiada się za „suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy”. Josep Borrell, zagraniczny koordynator Unii Europejskiej, mówił wcześniej o „zdecydowanym poparciu” UE dla Ukrainy. Zełenski nie chce jednak, by skończyło się to tylko na deklaracjach. Według niego przyspieszenie wejścia Ukrainy do NATO to jedyny sposób, by trzymać Moskwę i prorosyjskich separatystów w ryzach.

Prawdziwy sygnał

Rząd ukraiński ma nadzieję, że NATO zaoferuje w tym roku udział w Członkowskim Planie Działania (MAP), związku partnerskim dla krajów pragnących wstąpić do sojuszu. Zdaniem Zełenskiego byłby to „prawdziwy sygnał” dla Moskwy. Aspirujący członkowie dostrzegają w programie MAP furtkę do sojuszu, ale NATO zawsze podkreśla, że nie gwarantuje przyjęcia do sojuszu wojskowego. Zełenski zapowiedział dwa lata temu, podczas obejmowania urzędu, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by zakończyć wojnę szalejącą na wschodniej Ukrainie od 2014 r. Ale nic nigdy nie wyszło z rozejmu, częściowo dlatego, iż Moskwa twierdzi, że nie ma to nic wspólnego z konfliktem i tym samym odmawia wywierania presji na separatystów. Apel Zełenskiego do NATO wskazuje na to, że porzucił on wszelką nadzieję na porozumienie z separatystami i ich patronami w Moskwie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł, że wejście Ukrainy do NATO „tylko pogorszy sytuację”. Zwrócił uwagę na to, że członkostwo w NATO będzie całkowicie nie do przyjęcia dla wielu osób zamieszkujących obwody doniecki i ługański we wschodniej Ukrainie.

Zachodni eksperci ds. obrony zastanawiają się, co Kreml ma na myśli w związku z przemieszczaniem się wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą i Krymem, ukraińskim półwyspem, który Rosja zaanektowała w 2014 r. po tym jak w powstaniu ludowym obalono prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Czerwona linia

Pewne jest w każdym razie to, że Moskwa traktuje przystąpienie Ukrainy do NATO jako granicę, której Kijów nie może przekroczyć. Prezydent Putin wykorzystał obalenie rządów Janukowycza jako argument za okupacją Krymu. Moskwa obawiała się, że w rezultacie straci swoją morską bazę, położoną w mieście portowym Sewastopol.

Zajmując Krym, Rosja naruszyła warunki porozumienia zawartego w 1994 r. w tzw. Memorandum Budapeszteńskim. Moskwa zobowiązała się w nim do poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy, w zamian za decyzję Kijowa o oddaniu przez Ukrainę stacjonującej tam broni jądrowej byłego Związku Radzieckiego.

Nawiasem mówiąc, nadal wątpliwe jest, czy NATO odpowie na prośby Ukrainy o przyjęciu do sojuszu. Jeśli Ukraina zostanie jego członkiem, oznacza to, że również inne państwa NATO zobowiązane są do pomocy Ukrainie, jeśli dojdzie do ataku na jej terytorium. Mogłoby to doprowadzić do konfliktu z posiadającą broń atomową Rosją.

 

Autor: Bert Lanting, tłum. Agata Furmanek

Źródło: https://www.volkskrant.nl/nieuws-achtergrond/oekraine-zoekt-steun-bij-de-navo-spanning-met-moskou-loopt-op~b57b7800/

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.