W czasie, gdy naród ukraiński obserwował przez 3 tygodnie sytuację polityczną w kraju, obecny prezydent Petro Poroszenko i nowo wybrany prezydent Wołodymyr Zełenski wymieniają się filmikami na YouTubie i dzwonią do siebie. Pierwszy- z ofertą pomocy i „braterskim ramieniem”, drugi zaś- z wymogiem ustalenia daty inauguracji.

Od czasu oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów drugiej rundy (w której, jak przypominam, Zełenski wygrał z wynikiem 72,7%), Rada Najwyższa Ukrainy wyznaczyła już 5 dat zaprzysiężenia prezydenta, jednak wszystkie zostały odwołane i przełożone z rozmaitych powodów. Na przykład, najbardziej prawdopodobną datą inauguracji jest niedziela, 19 maja. Jednakże już kilku posłów apelowało do ukraińskiego parlamentu z prośbą o odroczenie tego terminu ceremonii, gdyż na Ukrainie przypada wtedy dzień upamiętnienia ofiar represji politycznych. Niestety, z takim podejściem prawie niemożliwe będzie wybranie nowej daty, aby nowo wybrany prezydent mógł sprawować rządy.

W związku z zaistniałą sytuacją Wołodymyr Zełensky próbuje przyspieszyć ten proces, nagrywając kolejny komunikat wideo adresowany do parlamentu ukraińskiego i do Petra Poroszenki.

Z kolei, obecny prezydent nie traci czasu, angażuje się bowiem w przetasowania personelu oraz przyznaje tytuł Bohatera Ukrainy ludziom, którzy w ogóle na to nie zasługują. Dzięki nadaniu takiego tytułu zapewnia sobie przychylność i życzliwość armii ukraińskiej. Poroszenko nic nie tłumaczy w tej kwestii opinii publicznej, składa tylko oficjalne gratulacje i uroczyście przemawia.

Owa atrakcyjność bezprecedensowej hojności dla wielu mieszkańców Ukrainy jest postrzegana jako konwulsje polityczne prezydenta i zwykły strach przed utratą wpływów na arenie politycznej.

Oprócz nominacji w szeregach wojskowych; przyznania nowych medali, Poroszenko rozdaje również nowe stanowiska dla osób o wątpliwej reputacji. Jak wynika z informacji przekazanych przez „TSN”, co piąty sędzia Sądu Najwyższego Ukrainy powołany przez Poroszenkę oceniany jest jako nieuczciwy (łapówki, uniewinnienia skorumpowanych urzędników itd.)

Natomiast osoby, które były przydzielone do głównych stanowisk w gabinecie prezydenta Poroszenki w czasie jego rządów, zmieniają swoje decyzje zawodowe, zatroskane są bowiem o własny los polityczny w „nowej” Ukrainie.

Na przykład, Jurij Łucenko- prokurator generalny Ukrainy (od maja 2016 r.), który wcześniej ogłosił rezygnację ze stanowiska prokuratora generalnego po wyborach, zmienił swoje stanowisko, gdyż nie widzi, jak sam to określił, „ani prawnych, ani politycznych podstaw” do odejścia z urzędu. Takim samym elastycznym podejściem wykazał się minister spraw zagranicznych Ukrainy- Pawło Klimkin, który wcześniej ogłosił, że dobrowolnie opuści stanowisko. Taka demonstracja w rządzie i cyrk z nowo mianowanymi generałami może mieć tylko jedno wyjaśnienie- strach. Instynktowny strach o miejsce pod słońcem ukraińskiej polityki.

Ukraińscy politycy nie mieli wcześniej doświadczenia we współpracy z prezydentem „spoza systemu”, a wszystkie zgrzyty polityczne zażegnywano „między sobą”. Teraz jednak „górna skorupa” wyczuła cos złego i z całej siły próbuje ocalić resztki swoich uprawnień politycznych i immunitetu parlamentarnego, gdyż wszyscy mają coś do stracenia. Jedni wpływy, inni wolność osobistą.

Długo można byłoby dyskutować, czy Zełenski jest dobrym prezydentem dla Ukrainy i czy można wprowadzać ludzi bez doświadczenia na tak wysokie stanowiska w świecie politycznym. Jednakże sytuacja, która rozwinęła się na arenie politycznej Ukrainy , wskazuje przynajmniej na fakt, że każdy system w każdym kraju jest niewygodny dla nowych ludzi w rządzie. Tylko poprzez przyciąganie nowych osób do polityki, naród ukraiński będzie w stanie cokolwiek zmienić w swoim kraju.

Tymczasem cała śmietanka polityczna Ukrainy i obywatele czekają na wyznaczenie ostatecznej daty inauguracji prezydenta.

Autor: Nazar Anatskyi

Tłumaczyła: Monika Szymańska

 

 

Państwo: 
Video: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.