21 lipca rozeszły się pogłoski o śmierci 62-letniego prezydenta Turkmenistanu Gurbanguly Berdimuhamedowa. Aslan Rubaev, dyrektor Rosyjskiego „Centrum Monitorowania Problemów Eurazjatyckich”, powiedział, odnosząc się do znajomych biznesmenów z Aszchabadu, Berdymuchhamowow zmarł podczas wakacji w sobotę 20 lipca.

Bezpłatny kanał opozycyjny Turkmenistanu ogłosił, że niewydolność nerek spowodowała śmierć. Jednak tego samego dnia ambasada turkmeńska w Rosji obaliła tę wersję. Okazało się, że prezydent Turkmenistanu udał się do Niemiec, by odwiedzić swoją chorą matkę. Pozostaje kwestią otwartą, skąd pochodzą informacje o śmierci drugiego prezydenta Turkmenistanu.

Część turkmeńskiego społeczeństwa jest niezadowolona z reżimu Berdymukhamedowa. Pomimo faktu, że Turkmenistan ma czwarte co do wielkości zasoby gazu ziemnego na świecie, ludność cierpi z powodu niestabilności społecznej i gospodarczej, niedoborów i niedożywienia. Trudno jest znaleźć pracę w kraju, a średnie pensje wynoszą 60-70 dolarów miesięcznie.

Nie jest łatwo wyjechać z Turkmenistanu do pracy za granicą i dlatego trzeba uzyskać specjalną wizę wyjazdową. Obywatele, którzy nie ukończyli 40 lat, mogą opuścić kraj. Ograniczając wyjście z kraju, rząd zmaga się z masową emigracją ludności.

Turkmenistan cierpi przez hiperinflację (ponad 290% PKB). Gospodarka Turkmenistanu ma charakter towarowy i opiera się na eksporcie gazu ziemnego. Sektor produkcyjny jest słabo rozwinięty i reprezentowany głównie przez przemysł włókienniczy. Wraz z Koreą Północną Turkmenistan jest jednym z najbardziej zamkniętych krajów na świecie, a jego międzynarodową neutralność potwierdza odrębna rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Były minister zdrowia Berdymukhamedow doszedł do władzy po śmierci pierwszego prezydenta Turkmenistanu Saparmurat Niyazov w grudniu 2006 roku. Wygrał wybory prezydenckie w 2007, 2012, 2017 i zmienił konstytucję kraju, przedłużył kadencję prezydencką z 5 do 7 lat.

Turkmenistan jest republiką prezydencką, a wszystkie kluczowe moce koncentrują się w rękach Berdymukhamedowa. Przywłaszczył sobie tytuł Arkadaga, patrona Turkmenistanu i kontynuował autorytarny styl rządów Niyazowa z elementami stalinizmu i sułtanatu, osłabiając go własnym kultem osobowości. Berdymukhamedow prowadzi represje wobec opozycji. Turkmenistan jest jednym z pięciu krajów, w których demokratyczne prawa i wolności są mocno uciskane. W więzieniach przebywa ponad 500 osób na każde sto tysięcy osób w 5 milionach mieszkańców Turkmenistanu.

Potencjalnym następcą prezydenta Turkmenistanu jest jego 37-letni syn Serdar Berdymukhamedow. Pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych, a obecnie jest zastępcą gubernatora Wilajetu achalskiego, małej ojczyzny jego ojca i elity politycznej Turkmenistanu.

Mógł dezinformować o śmierci Berdymukhamedowa, aby służyć jego własnemu interesowi. Pogłoski były przesadzone przez kilka godzin, a w tym czasie turkmeńskie służby specjalne były w stanie obserwować reakcję społeczeństwa i obecnych urzędników. Być może Berdymukhamedow przygotowuje grunt pod represje wobec potencjalnych konkurentów, którzy są zainteresowani przejęciem kontroli nad potęgą i przepływami finansowymi z góry.

Dezinformacja o śmierci prezydenta stwarza powód do przeniesienia uprawnień głowy państwa na przewodniczącego parlamentu przed wyborami. Władze Turkmenistanu regularnie tłumią i sfabrykują sprawy przeciwko potencjalnym konkurentom. W 2001r. były minister spraw zagranicznych Turkmenistanu Boris Shikhmuradow został aresztowany pod zarzutem spisku.

Ostatnio obserwuje się ocieplenie w stosunkach rosyjsko-turkmeńskich. W 2019r. Rosja wznowiła zakupy turkmeńskiego gazu ziemnego. Gazprom i Turkmengaz podpisały umowę na okres do 2024r. na zakup przez stronę rosyjską 5,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. W sierpniu 2018r. Putin i Berdymukhamedow odbyli spotkanie. Do niedawna Aszchabad minimalizował kontakty z Moskwą, obawiając się zwiększonego wpływu Rosji na politykę turkmeńską. W 2016r. Gazprom odmówił zakupu turkmeńskiego gazu z powodu nieporozumień dotyczących ceny.

Zainteresowanie zacieśnieniem stosunków z Turkmenistanem odczuwa turecki prezydent Recep Erdogan. Na tle konfliktu z Zachodem może zintensyfikować stosunki z krajami tureckojęzycznymi. Turkmeni i Turcy są uważani za ludy pokrewne. W 2018r. Erdogan zaprosił Berdymukhamedowa na otwarcie projektu gazociągu transanatolijskiego (Turcja-Azerbejdżan). W przyszłości Turkmenistan mógłby dołączyć do projektu i dostarczać gaz do Europy przez Turcję. Jednak turkmeński przywódca zignorował zaproszenie. Oczekuje otrzymywać pożyczki i pomoc gospodarczą od Turcji. W warunkach kryzysu społecznego i gospodarczego w Turcji jest to problematyczne. Dla Ukrainy i UE współpraca z Turkmenistanem w sektorze gazowym jest równie interesująca.

Autor: Olga Szumilas

Źródło: https://112.international/ukraine-top-news/who-benefits-from-talks-about-death-of-president-of-turkmenistan-41986.html

 

 

Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
11 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.