Zdjęcie: Turkmeńskie kobiety noszące maski na twarz spacerują po Aszchabacie 13 lipca 2020 r.

W ciągu prawie dwóch lat od wybuchu pandemii Turkmenistan nie widział ani jednego przypadku Covid-19. A przynajmniej tak twierdzi tajemniczy, autorytarny rząd tego środkowoazjatyckiego kraju. Według przeglądu danych zebranych przez Johns Hopkins University i Światową Organizację Zdrowia, Turkmenistan, była republika sowiecka, w której mieszka prawie 6 milionów ludzi, jest jednym z co najmniej pięciu krajów, które nie zgłosiły żadnych przypadków koronawirusa. Trzy z nich to odizolowane wyspy na Pacyfiku, a czwarta to Korea Północna, ściśle kontrolowane państwo pustelnicze.

Represyjny prezydent Turkmenistanu, Gurbanguly Berdymukhamedov, który rządzi od 2006 roku, odrzucił doniesienia o Covid-19 w tym kraju jako „fałszywe” i powiedział w przemówieniu ONZ, że reakcja na pandemię nie powinna być „upolityczniana”. Ale niezależne organizacje oraz dziennikarze, jak i aktywiści spoza Turkmenistanu twierdzą, że istnieją dowody na to, że kraj walczy z trzecią falą, która przytłacza szpitale i zabija dziesiątki ludzi – ostrzegają, że prezydent bagatelizuje groźbę śmiertelnego wirusa, aby utrzymać swoją opinię publiczną.

Women wearing protective face masks cross a road in Ashgabat, Turkmenistan, on July 15, 2020.

Kobiety noszące ochronne maski na twarz przechodzą przez ulicę w Aszchabadzie w Turkmenistanie 15 lipca 2020 r.

Ruslan Myatiev, wygnaniec z Turkmenistanu i redaktor z siedzibą w Holandii, niezależnej organizacji informacyjnej Turkmen News, powiedział, że osobiście zebrał nazwiska ponad 60 osób, które, jak twierdził, zmarły na Covid-19 w kraju, w tym nauczycieli, artystów oraz lekarzy. Myatiev powiedział, że zweryfikował wszystkie zgony za pomocą dokumentacji medycznej i zdjęć rentgenowskich, ujawniając poważne uszkodzenia płuc i leczenie zgodne z ofiarami koronawirusa. „Zamiast go zaakceptować i współpracować ze społecznością międzynarodową, Turkmenistan postanowił chować głowę w piasek” – powiedział Myatiev.

Rząd Turkemnistanu nie odpowiedział na prośby CNN o komentarz.

Jak to się rozwinęło

Gdy Covid-19 rozprzestrzenił się na całym świecie na początku 2020 r., Turkmenistan twierdził, że nie ma przypadków, nawet gdy kraje sąsiadujące zgłosiły wybuchy epidemii. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Iran, z którym Turkmenistan dzieli długą granicę lądową, zgłosił jedną z największych na świecie epidemii Covid-19 z prawie 5,5 milionami przypadków.

Patrzysz na to, co dzieje się w innych krajach regionu i jak inny może być Turkmenistan?”, powiedziała Rachel Denber, wicedyrektor Human Rights Watch na Europę i Azję Środkową.

Jak podają strony internetowe brytyjskich i australijskich ministerstw spraw zagranicznych, wszystkie loty do Turkmenistanu są obecnie zawieszone i do kraju mogą wjeżdżać tylko obywatele Turkmenistanu.

Myatiev powiedział, że jego źródła w Turkmenistanie zaczęły kontaktować się z nim w sprawie około maja 2020 r. – mniej więcej w tym samym czasie, gdy Covid-19 rozprzestrzeniał się na całym świecie. Powiedział, że pierwsze wiadomości, które otrzymał, mówiły o „dziwnej chorobie płuc, przypominającej grypę”, która dotykała wielu ludzi.

Na zewnątrz było co najmniej 40 stopni Celsjusza – nie jest to zwykły sezon grypowy”, powiedział. W czerwcu 2020 r. ambasada USA w stolicy Aszchabadu wydała alert ostrzegawczy o „zgłoszeniach lokalnych obywateli z objawami zgodnymi z Covid-19 poddawanych testom na Covid-19” i umieszczanych w kwarantannie na okres do 14 dni.

Rząd Turkmenistanu natychmiast nazwał oświadczenie „fałszywymi wiadomościami”.

Misja WHO do Turkmenistanu w lipcu 2020 r. nie potwierdziła żadnych infekcji koronawirusem w kraju, ale wyraziła zaniepokojenie „zwiększoną liczbą przypadków ostrej infekcji dróg oddechowych i zapalenia płuc”. Jeden z urzędników WHO powiedział, że Turkmenistan powinien zachowywać się „tak, jakby Covid-19 krążył”. Według Myatieva do tego czasu sytuacja wymknęła się spod kontroli. Rząd doradził obywatelom podjęcie dziwacznych środków ochrony zdrowia publicznego, takich jak jedzenie określonego rodzaju pikantnej zupy.

W styczniu tego roku Turkmenistan ogłosił, że zatwierdził rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi Sputnik V do stosowania w tym kraju. Następnie w czerwcu Bank Światowy zgodził się pożyczyć 20 milionów dolarów rządowi Turkmenistanu, głównie na placówki opieki zdrowotnej i budowę, w ramach programu „zapobiegania, wykrywania i reagowania na zagrożenie stwarzane przez Covid-19”. Jeszcze we wtorek prezydent Berdymukhamedov powiedział, że wysiłki globalnej społeczności w walce z pandemią Covid-19 są „niewystarczające”, chociaż nie wspomniał o sytuacji w jego własnym kraju.

Pandemia ujawniła poważne niedociągnięcia systemowe w międzynarodowej reakcji na to wyzwanie” – powiedział.

„Turkmenistan płonie”

Pomimo twierdzeń Berdymuhamedowa, że ​​jego kraj jest wolny od Covid, rzeczywistość w Turkmenistanie jest zupełnie inna, zdaniem niezależnych dziennikarzy i aktywistów. Diana Serebryannik, dyrektor europejskiej grupy emigracyjnej Prawa i Wolności Obywateli Turkmenistanu, powiedziała, że jej organizacja dowiedziała się od kontaktów z kraju, że tamtejsze szpitale zmagają się obecnie z napływem przypadków. Serebryannik powiedziała, że turkmeńscy lekarze z jej organizacji, którzy teraz mieszkają za granicą, byli w kontakcie ze swoimi byłymi kolegami w kraju, pozwalając im poznać prawdziwą sytuację i udzielić porady. Powiedziała, że lekarze w Turkmenistanie powiedzieli jej, że zarówno tlen, jak i respiratory są trudne do zdobycia w kraju, a zgonów z powodu wirusa może być tysiące. „Turkmenistan płonie, płonie z powodu Covid-19… Czasami nawet nie przyjmują pacjentów do szpitala, po prostu odsyłają ich do domu”, powiedziała. Według Serebryannika oficjalna przyczyna śmierci w tych przypadkach nie jest wymieniona jako Covid-19 ani nawet zapalenie płuc – zamiast tego w zaświadczeniach lekarskich stwierdza się osobny stan, taki jak zawał serca. Według organizacji non-profit Ochrony Praw Człowieka, kiedy pracownicy służby zdrowia próbowali mówić o rzeczywistości w terenie, zmuszano ich do milczenia. Wewnątrz kraju wolność prasy i niezależna kontrola są zakazane – Turkmenistan znalazł się na 178 miejscu na 180 krajów i terytoriów według Światowego Indeksu Wolności Prasy Reporterów bez Granic 2021, tuż przed Koreą Północną i Erytreą.

Według Ochrony Praw Człowieka, obywatele turkmeńscy, którzy pokojową krytykują rząd, zostali ukarani surowymi karami, w tym doniesieniami o torturach i zaginięciach. Zagraniczni rezydenci również zostali dotknięci zaprzeczeniami rządu Turkmenistanu dotyczącymi koronawirusa. W lipcu 2020 r. Turecki dyplomata Kemal Uchkun został przyjęty do szpitala w Aszchabadzie z objawami podobnymi do Covid, ale odmówiono mu pozwolenia na ewakuację do swojego kraju, jak donosi dziennik „Asian Affairs”.

Według BBC, zdjęcia rentgenowskie wysłane do tureckich szpitali przez żonę Uchkuna zostały potwierdzone jako dowody na Covid-19. Dziennik spraw azjatyckich podał, że Uchkun zmarł 7 lipca. Jego oficjalną przyczyną śmierci była niewydolność serca.

Niedawno Mytiev powiedział, że potwierdził śmierć 61-letniego nauczyciela języka rosyjskiego i literatury, który przebywał w szpitalu od sierpnia, według Turkmen News.

Podważanie różowego obrazu

Wiele autorytarnych rządów na całym świecie ogłosiło epidemię Covid-19 i otrzymało międzynarodową pomoc, w tym Chiny, kraj najwcześniej dotknięty chorobą.

Dlaczego więc Turkmenistan tak upiera się, że wciąż nie widział ani jednego przypadku?

Zarówno Myatiev, jak i Serebryannik powiedzieli, że to zasługa prezydenta Berdymukhamedova, który jako dentysta z zawodu i były minister zdrowia położył wielki nacisk na skuteczne zarządzanie dobrobytem swojego narodu – przynajmniej w zasadzie.

Turkmenistan's President Gurbanguly Berdymukhamedov remotely addresses the 76th session of the UN General Assembly in a pre-recorded message on September 21, 2021.

Prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdymukhamedov zdalnie przemawia na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wcześniej nagranym przesłaniu 21 września 2021 r.

Serebryannik powiedziała, że 64-letni Berdymukhamedov chciał wyglądać jak zbawca kraju i imponujący światowy przywódca, powstrzymując Covid-19. „Turkmenistan to kraj, w którym wszystko w ogrodzie wygląda różowo… masz te marmurowe, najnowocześniejsze (ośrodki zdrowia) wyposażone w niemiecki, francuski, japoński, cokolwiek, sprzęt”, powiedział dziennikarz Myatiev.

Przyznanie się do obecności śmiertelnego wirusa podważyłoby wyidealizowany wizerunek wykreowany przez prezydenta i naraziłoby Berdymuchamiedowa na krytykę – i potencjalnie na pociągnięcie do odpowiedzialności.

To byłaby czyjaś porażka, ktoś musiałby ponieść za to odpowiedzialność i kto ma na to ostateczne słowo? Prezydent”, powiedział Myatiev. Nic jeszcze nie wskazywało na to, że Turkmenistan przygotowuje się do odwrócenia swojego stanowiska i przyznania się do występowania przypadków Covid-19 w kraju, ale Serebryannik powiedziała, że ​​wierzy, że rząd w końcu będzie musiał to zrobić. Powiedziała, że ​​po prostu było „za dużo śmierci”.

Denber z Organizacji Praw Człowieka powiedziała, że organizacje międzynarodowe współpracujące z Turkmenistanem, w tym WHO, mają obowiązek być szczerym wobec świata w kwestii sytuacji w kraju.

W pewnym momencie musisz powiedzieć, jakim kosztem chronisz tę obecność (w kraju)? Czy środki, które podejmujesz, aby chronić swój kraj… podważają twoją podstawową misję?”, powiedziała.

Denber powiedziała, że podczas globalnej pandemii, z wieloma epidemiami powiązanymi ponad granicami, narody mają obowiązek zapewnienia dokładnych testów i prawidłowych informacji publicznych.

Wszyscy jesteśmy połączeni”, powiedziała. „Kiedy jeden z nas zawodzi, wszyscy zawodzimy”.

 

Autor: Ben Westcott / tłum. Karolina Bryndal

Źródło: https://edition.cnn.com/2021/09/24/asia/turkmenistan-covid-free-nations-intl-hnk-dst/index.html

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
19 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.