UNESCO wpisało na listę światowego dziedzictwa ważne elementy kultury Tadżykistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. 

 

UNESCO jest organem ONZ ds. edukacji, nauki i kultury, zaktualizował listę światowego dziedzictwa. Decyzja została podjęta na 14. sesji Międzyrządowego Komitetu Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, która odbyła się w dniach 9-14 grudnia 2019 roku w Bogocie w Kolumbii. Lista tradycyjnie obejmuje lokalne łowiska, które ONZ uważa za konieczne zachowanie dla potomności i które mają szczególną wartość dla narodu.

Lista dziedzictwa kulturowego z krajów Azji Środkowej:

- Chorezmski taniec „brzęczący” z Uzbekistanu: charakteryzuje się ruchami na pół zgiętych nogach oraz ruchami dłoni i ramion, do których przywiązane są dzwoneczki. Propozycję włączenia tańca na listę UNESCO jako "wzoru starożytnej i niepowtarzalnej sztuki narodu uzbeckiego" prezydent Shavkat Mirzieyev dał już w listopadzie 2018 roku.

- Turkmeńskie tkanie dywanów: charakterystyczną cechą turkmeńskich dywanów, według ekspertów, jest niesamowite piękno i trwałość, które są określone w tradycji tkackiej. W ciągu wielowiekowej historii swojego istnienia turkmeńska sztuka osiągnęła wysoką doskonałość artystycznej ekspresji wzorów. Wzory dywanów turkmeńskich „opowiadają” historię pochodzenia ludu turkmeńskiego, jego filozofię i światopogląd.

 

- Sposób wytwarzania i noszenia kirgiskiego nakrycia głowy Ak-kalpak: oryginalność i niepowtarzalność filcowego kapelusza polega na tym, że jest uniwersalny i bardzo wygodny – jest ciepły w zimne dni i chłodny w upale. Łatwo się składa bez utraty kształtu i jest bardzo praktyczny. Żaden element tego elementu ubioru nie jest przypadkowy. „Pędzelek” powinien zawsze znajdować się z przodu: symbolizuje on jałowiec, który Kirgizom kojarzy się z wiecznością.

Kirgistan oficjalnie obchodzi Dzień Ak-kalpak 5 marca – tego dnia w kraju odbywają się koncerty i imprezy kulturalne. W 2016 roku grupa studentów stworzyła trzymetrowe tradycyjne nakrycie głowy, które zaprezentowano na uroczystościach w Biszkeku.

 

Tadżykistan zaproponował umieszczenie na liście UNESCO falaku - tradycyjnego tadżyckiego śpiewu ludowego który jest uważany za jeden z głównych muzycznych symboli kraju. Ten stary gatunek muzyczny przekazywany był przez wieki nowym pokoleniom. Falak składa się z części instrumentalnej i głosowej, ma dwa style - daszti i rogi. Za kolebkę falaka uważa się Region Kulabski i górski Badachszan. Ponadto podobne kierunki w muzyce są powszechne w Iranie, Afganistanie, a nawet w Turcji. Prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon oficjalnie ogłosił 10 października Dniem falaka, a w kraju powstał zespół folklorystyczno - etnograficzny "Falak".

 

Autorka tłumaczenia: Anna Lejk

Źródło: https://rus.ozodi.org/a/unesco-heritage-ussr-kalpak-kovry/30323737.html

 

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.