Mosgorduma za zniesieniem i przesiedleniem starych pięciopiętrowców, urząd miasta przeciwny. Deputat MGD, rektor WSZE Jarosław Kuzminow w ekskluzywnym reportażu Bussines FM opowiedział o tym w jakim stanie znajduje się stołeczny pięciopiętrowcowy fundusz mieszkaniowy.

Radni Mosgordumy żądają przesiedlenia starych pięciopiętrowców, przy czym nie tylko <<znoszonych>> serii a wszystkich, które podlegają kapitalnemu remontowi. W MGD odbyło się posiedzenie komisji Zarządu Komunalno – Mieszkaniowego, polityki mieszkalnej oraz komisji rozbudowy miasta. Ekskluzywny reportaż Businnes FM przedstawił radny MGD, rektor wyższej szkoły ekonomiki Jarosław Kuzminow. Z nim rozmawiał Michaił Berger.

 

BFM

Jarosław Iwanowicz, dlaczego nagle wzięli się za pięciopiętrowce? U wielu osób takie odczucie, że to jednak takie odległe Chruszczowo - Breżniewskie czasy. Wydaje się, że problem jest jakoś rozwiązany albo nie do końca i w ogóle, jest wiele innych spraw. Dlaczego tak nagle?

 

Jarosław Kuzminow

Przypomnę, że znosili pięciopiętrowce, według mnie z 20 czy 30 lat.

Kiedy je Nikita Sergiejewicz Chruszczow obmyślał, Anastas Iwanowicz Mikojan kupił zakłady budownictwa panelowego we Francji, rzeczywiście zaistniała koncepcja zrobienia maksymalnie taniego mieszkaliska.

 

BFM

Jak to możliwe, że tak szybko?

 

Jarosław Kuzminow

Jak to możliwe, że szybciej niż 25 lat. Odpowiedzialnie, powinni je znieść w 1975. Ale jako że do 1980 już powinni zbudować komunizm dla narodu, wizje o przyszłości były bardzo optymistyczne. Nie mniej, ludzie przeżyli w tych pięciopiętrowcach po 60 – 70 lat i jeden z programów rozbiurki już praktycznie zapadł, inaczej mówiąc kilka domów zostało, ale zamiast zaplanowanych 15 lat, on realizował się 30 lat, jak zawsze u nas.

 

BFM

Proszę powiedzieć, jeżeli biorąc te pięciopiętrowce na 100%, to jaka część została już zlikwidowana, zamieniona?

 

Jarosław Kuzminow

Myślę, że zastąpiona została już przynajmniej połowa.

 

BFM

To ile to domów?

 

Jarosław Kuzminow

Mogę powiedzieć ile zostało: 7 tysięcy pięciopiętrowców. Ponieważ rozumiemy, że istnieją pięciopiętrowce stalinowskie, one są z wysokimi sufitami, windami, są i pięciopiętrowce indwidualnych projektów. Te, które zostały z końca lat 50 – początku 60, to pięciopiętrowce dopełnionych serii, ale w nich nie mniej niż 2,5 – 2,6 metrowe sufity, połączone łazienki, w połowie z nich przysiadówki, tak zwane mieszkania – kamizelki. I oczywiście, tam nie ma żadnych wind.

 

BFM

O dźwięku i termoizolacji pewnie nawet strach wspominać?

 

Jarosław Kuzminow

I one wszystkie się jeszcze robiły, pomimo że budowane były głównie w 60 latach, ukończyli je w 70, według skrajnie oszczędnego projektu. Mają dużą termoprzenikliwość, znaczne utraty ciepła i część czołowych ścian po prostu przemarza. Tak, w Moskwie jest 25 milionów kwadratowych takich domów.

 

 

BFM

Momencik, chciałbym zatrzymać się na tej cyfrze. 25 mln metrów kwadratowych – to kilka rocznych tomów ogólnego budownictwa, wprowadzanego mieszkaliska w Moskwie.

 

Jarosław Kuzminow

Tak, to trzy albo cztery lata

 

BFM

Trzy lub cztery lata, jeżeli budować tylko pięciopiętrowce, metr w metr. Niczego innego nie tworzyć, tylko wtedy można te 25 mln jakoś zrekonstruować. A czy nie poderwie się cały moskiewski skarbiec, rząd no i w ogóle uczestnicy procesu? Za nic jednak moskiewski rząd się sprzeciwia. Wy w Mosgordumie podejmujecie decyzje wydając ludziom klucze do szczęścia a jednak specjaliści są przeciwni.

 

Jarosław Kuzminow

Wie Pan, Ja opowiem w jaki sposób całe to dzieło się rodziło. Podobnie jak teraz rząd Moskwy realizuje ogromny program. Widzimy go, to infrastruktura transportowa. Realnie, korki zmniejszyły się dwa razy, myślę sobie wjeżdżając. Jeszcze jeden program – to odnowienie centrum, chodników pieszych. Ogólnie, wszystko to mi się podoba, to prawidłowe i potrzebne. Ale jest jeszcze jeden program, który realizuje Moskwa, który ogłosiła dwa lata temu – to program kapitalnego remontu. Przypomnę, że około cztery, pięć lat temu przyjęliśmy poprawki, według których kapitalny remont powinni robić właściciele mieszkań, właściciele domów.

 

BFM

Czyli kapitalny remont okazuje się być obciążeniem właścicieli?

 

 

Jarosław Kuzminow

W zasadzie, to w pełni pomysłowe. Jeżeli jest własnością, to dlaczego państwo powinno robić Ci kapitalny remont? To jak samochód lub podmiejski dom, przecież nie zwracasz się do urzędu, żeby Ci naprawiono samochód. Fakt, w Rosji daleko z tym zaszli, i kiedy zaczęto podejmować decyzje, dzielnice wystąpiły o ulgi, szczerze mówiąc, bardzo dziwne i to w zdecydowanej większości – temu 2 ruble, temu 3 ruble za metr kwadratowy. W ogóle za te pieniądze, nigdzie blisko nie wolno odrestaurowywać domu. Przypomnę, co to takiego kapitalny remont. To wymiana wody, gazu, wszystkich mediów, wszystkich inżynieryjnych części. To często wymiana dachu, czy windy, czy okna. Czyli poważne elementy budynku. Wszystko bez uszkodzenia samej konstrukcji. Należy wspomnieć, że wokół tych funduszy remontowych mieszkaliska, występuje bardzo wiele dyskusji, sporów. Oczywiście, mieszkańcy nowych domów nie chcą wydawać pieniędzy, mieszkańcy starych oczekują kiedy im pierwszym odremontują. Nie wiem, równolegle może, ale tam jest taka finansowa piramida – pierwsi wygrywają, ostatni przegrywają.

 

BFM

Skomplikowana historia wokół tego.

 

Jarosław Kuzminow

Myślę, że ludzie, którzy wprowadzili się w 90 latach, od tego, że w 2035 zrobią im kapitalny remont, niczego nie przegrywają. A propos, Moskwa w tym stosunku postąpiła jak jedna z dzielnic.

 

BFM

To nie polityczna a ekonomiczna decyzja.

 

Jarosław Kuzminow

To ekonomiczna decyzja. I Sobianin mógł urazić swoich obywateli tym, że mniej niż 15 rubli za remont kosztować nie może. Potwierdzam, liczyliśmy i w ogóle, według nas, to powinno być 18 rubli. No, na pewno gdzieś jeszcze można oszczędzić.

 

BFM

Rozumiem, a czy ludzie mają te pieniądze? Nie wszyscy mogą je mieć.

 

Jarosław Kuzminow

Powinienem dodać, że w Moskwie są nie tylko najwyższe ulgi za kapitalny remont, ale i najwyższa dotacja na niego – porządku 90%, jedna z trzech – czterech lepszych w kraju.

 

BFM

Ale nawet przy takiej dotacji, czego oczywiście można pogratulować ustawodawcom i władzy, jednak kierunki programu, o którym Pan mówi są kosmiczne. Czy jest może ocena wydatków?

 

Jarosław Kuzminow

Tak, kierunki są kosmiczne. Ocena wydatków – to również setki miliardów rubli. Pytanie o to, czy była ustanowiona kolejność, o czym już rozmawialiśmy i według tej kolejności należało było zacząć, no, oprócz oddzielnych domów z lat 30, jest ich nie tak wiele, tylko z tych słynnych pięciopiętrowców. Fundusz kapitalnego remontu znalazł się, a potem wyjaśniło się w masowym porządku, że postanowili odwoływać się od kapitalnego remontu.

 

BFM

Dlaczegosz to?

 

Jarosław Kuzminow

Konstruktywne osobistości tego pięciopiętrowego funduszu są takie, że tam media na przykład przechodzą przez ścianie, Teraz nie wolno tak robić, dlatego jeżeli Tobie wymieniają media, to Ciebie a) powinni wyprawić z domu, b) rozburzyć ścianę i przwiesić media na zewnątrz ściany.

 

BFM

Czyli <<ukraść>><<jeszcze kilka metrów od niezbyt dużego mieszkania>>

 

Jarosław Kuzminow

Od każdego mieszkania po 8 – 10 metrów

 

BFM

Przy obszarze 35 metrów kwadratowych, to katastrofa.

 

Jarosław Kuzminow

I to mocna. I w masowym porządku moskwiczanie postanowili odmawiać. Władza miejska na dzień dzisiejszy znajduje się w skomplikowanym położeniu. Nie robić remontu – nie wypełniać swych obietnic.

 

BFM

A co stanie się z tym domem, tymi mediami? Żyje to jeszcze?

 

Jarosław Kuzminow

Myślę, że w tej chwili są pół żywe, a w ciągu najbliższych 10 lat, z dużym prawdopodobieństwem będą nieżywe całkiem. I wszystko jedno, czy dom przyjdzie wysiedlić, tzn. będzie awaryjnym. Na wszelki wypadek, mowa idzie o obowiązkach władzy moskiewskiej w stosunkach z obywatelami i sytuacja kiedy władza nie może realizować tego programu kapitalnego remontu po najbardziej napiętej linii – kapitalnego remontu tych pięciopiętrowców... np. 20% mieszkańców odmawia wyjazdu, chcą zostać tutaj, bez względu na nic. Taka sytuacja akurat przywiodła, że rozlegały się głosy wśród urbanistów, komunalnych deputantów, pierwsze – to komunalni deputanci w kilku dzielnicach podnieśli głos. Tego nie wyreżyserowano skądś, to rzeczywiście próba rozpoczęcia masowego programu kapitalnego remontu domów. Mieszkańcy zaczęli zawalać moich kolegów deputantów listami o tym, że to brak wyobraźni, że są przeciw. Jedni żądają, by ich wysiedlono, inni żeby ich zostawiono w spokoju i tak dalej.

 

BFM

Program ten przypomina po prostu wołanie i krzyk: dajcie pieniądze! To w zasadzie, bardzo drogi schemat. Czy Rząd nie poderwie się by o tym zadecydować? Albo przewidzi jakieś uczestnictwo samych zainteresowanych obywateli?

 

 

Jarosław Kuzminow

Myślę, że jacyś zainteresowani obywatele oczywiście są, ale jest ich bardzo mało, ponieważ ludzie, którzy mają bardzo poważne środki, oni...

 

BFM

<<wykupują>> siebie z tych mieszkań.

 

Jarosław Kuzminow

Tak, przeprowadzają się do jakiegoś innego mieszkaliska.

 

BFM

A tam natychmiast, przy okazji zasiedlają się nowi ludzie i zwiększa się liczba mieszkańców. Więcej mieszkańców w oczekiwaniu na prezent od państwa.

 

Jarosław Kuzminow

Teraz, należy wspomnieć, ludzie już odwykli od prezentów od państwa. Ich nikt szczególnie nie oczekuje. No, są jeszcze oddzielni romantycy, którzy jeszcze przez 10 – 15 lat będą oczekiwać, ale normalnie w tej chwili ludzie dostatecznie trzeźwo postrzegają życie. Ja regularnie odbywam spotkania z wyborcami i mieszkańcami swoich dzielnic. Takiego rodzaju socjalnych potrzeb – zrób mi wszystko na rachunek państwa – praktycznie się już nie spotyka.

 

BFM

Czyli instytuty kolejkowe, które były w czasach ZSRR i częściowo w nowych czasach...

 

Jarosław Kuzminow

Zmieniło się pokolenie i to odeszło. Ludzie stali się bardziej racjonalni. Na dzień dzisiejszy jest podstawowy problem – to rozwiązanie problemu kompleksowego budynku dzielnic – pięciopiętrowców. Zrozumiałe jest, że jeśli jednak robi się coś na poważnie, należy rozwiązać probem – nie jeden dom, nie dwa domy, a całe mikrodzielnice a nawet grupy mikrodzielnic burzyć i zabudowywać na nowo.

 

 

BFM

Oto nowa koncepcja – nowe podwórze, nowy dom, gdzie tu sens?

 

Jarosław Kuzminow

Po pierwsze, chciałbym wspomnieć, że mowa o unikalnym dla współczesnej Moskwy pasie. To pas dzielnic nie w centrum, ale i nie na skraju.

 

BFM

Między trzecim pierścieniem i nie dochodząd do MKAD.

 

Jarosław Kuzminow

Tak, niewiele odbiega od MKAD. MKAD to już 16 pięter, 12 pięter. A to pół godziny do centrum, bardzo cenne dzielnice z punktu widzenia tego, ile one by kosztowały.

 

BFM

A czy te place przedstawiają sobą jakąś inwestycyjną atrakcyjność? Czy z powodu gęstego zaludnienia domów raczej nie?

 

Jarosław Kuzminow

Atrakcyjną inwestycyjność oczywiście mogą przedstawiać. Ja mogę sobie wyobrazić projekty komercyjne, ale teraz stan ekonomiczny naszych większych moskiewskich developerów z powodu tego kryzysu, jest taki że nie wznawiali swojej bazy produkcyjnej i będą starać się na wszystkim oszczędzić, jeśli dostaną takie zamówienia.

 

BFM

Czyli nie będzie kompleksowej decyzji?

 

Jarosław Kuzminow

To zbyt duże ryzyko dla miasta. No, jak zawsze, za dziesięć lat szkoły zbudują. Znamy już wiele takich przykładów.

 

BFM

Tak, niestety praktyka uczy.

 

Jarosław Kuzminow

Dlatego jaki powinien być wybór? Albo postępujemy według istniejącego prawa mieszkalnego, to nazywa się rozwój terenów zabudowanych – tylko ze środków inwestorów. Jeżeli to środki budżetowe, wtedy będzie to taka autentycznie kompleksowa renowacja i koniecznym jest w każdym przypadku przyjmować, że jeśli chcemy poważnych decyzji, nie łatwym jest rozpatrywanie pytania jakie kęsy oddać własnemu inwestorowi, jakie wziąć na budżet a podejmować kompleksowe decyzje i o tym jak wykonać ten program wyburzenia pięciopiętrowców nowoczesnej zabudowy.

 

BFM

Jeżeli wam, miejskim ustawodawcom uda się przekonać władze miejskie, to czy przynależą się pieniądze moskiewskiego budżetu czy udział skarbu państwa? I drugie: ile czasu może zająć ten program, uchodząc z pozycji średniego optymizmu?

 

Jarosław Kuzminow

Na początek musimy wszystko zważyć i publicznie przedyskutować, aby uświadomić obywateli, wyborców, ponieważ koniec końców jesteśmy przecież ich przedstawicielami. Należy stworzyć trzy grupy. Pierwsza – to grupa ekonomiczna. Jak ogólnie ten program realizować, jakie pieniądze są potrzebne, jaka część osobistych pieniędzy może być optymalna, jaka część pieniędzy budżetowych? Drugie – to temat socjalny. Socjalny lub grupa socjalno – ekonomiczna, ona powinna określić te warunki, przez które miasto odbiera mieszkalisko człowiekowi, które należy do niego i co da w zamian.

 

BFM

Jaki jest kurs, relatywnie rzecz biorąc?

 

Jarosław Kuzminow

Tak, jaki kurs. Ci ludzie w ostatnich czasach przywykli, że dają im półtora razy większe mieszkania.

 

BFM

Przeprowadził się troszkę dalej od centrum, rozszerzył się w pomieszczeniu.

 

Jarosław Kuzminow

Oczywiście, należy liczyć bardziej detalicznie, ale mi się wydaje, że ten program będzie nie możliwy do realizacji, jeżeli tam istnieje nawet półtora czynnika w stosunku...

 

BFM

Czyli przynależy się metr w metr? Ale teraz już nie buduje się mieszkań do 35 metrów kwadratowych.

 

Jarosław Kuzminow

No, po pierwsze, budują, teraz stosunkowo dużo takich mieszkań. Po drugie, popatrzmy na model metr w metr. To znaczy, że przestrzeń mieszkalna będzie metr w metr, ale u ciebie normalna łazienka, będzie trzy razy większa. Techniczna część mieszkania będzie inna. Będą wyższe sufity, będzie czym oddychać w tym mieszkaniu. Teraz mniej niż 2,8 metra a czasem 3 nie budują. Upewnię Pana, że to bardzo poważny immunitet. To całkowicie inne ściany, inna utrata ciepła, inne okna. I, przepraszam, to jeszcze winda. Jeżeli biorąc pod uwagę, że w trzecich rodzinach są starsi ludzie lub to samotni starsi ludzie, to dla nich ogromny plus – mieszkać w domu z windą. Mówiąc o przesiedleniu, dosłownie, bez czynnika rozszerzającego, to co dokładnie powinno być – oferują Ci plac w tej samej dzielnicy, promieniu kilometra – półtora itd. Wydaje mi się, że dla wielu ludzi będzie to ważniejsze niż czynnik rozszerzenia.

 

BFM

Jarosławie Iwanowiczu, w rzeczy samej, program jest potężny. Kiedy jeździsz lub chodzisz po Moskwie, nie ważne, w samym centrum albo gdzieś dalej, bez łez patrzeć na te pięciopiętrowce nie można, są jakieś szczególnie okropne serie. Spośród złych domów są jeszcze szczególnie złe, z jakimiś podpórkami pod balkonami...

 

Jarosław Kuzminow

Przecież one całe są brzydkie. Trudno je upiększyć, nieprawdaż?

 

BFM

Niemożliwe. Ten program jest wspaniały, napewno. Ale to nie będzie podobne do budownictwa komunistycznego? Myśl dobra, ale słabo realizowana. Jednak proszę spojrzeć, dzisiaj ma Pan jakieś różnice w stanowiskach z rządem moskwy. Proponuje Pan pomysł, tam mówią, że nie ma na to środków, nie możemy itd. Jak ocenia Pan szanse na rozwój tego dialogu czy tego sporu? Jak by Pan chciał?

 

Jarosław Kuzminow

Nie mogę powiedzieć, że to ostry spór. Koledzy mówią, że tutaj ustawodawstwo jest przeciwne, a tutaj ono nie decyduje, no dawajcie wspólnie zaproponujemy poprawki ustawodawstwu. To również dzieło radnych.

 

BFM

Czyli mocno mówiąc, Pan wierzy w ten program? Pan osobiście?

 

Jarosław Kuzminow

Ja nie tylko w niego wierzę, Ja uważam, że na dzień dzisiejszy ten program jest całkowicie nieunikniony. Tak, możemy go odłożyć, ale za dziesięć lat mimo wszystko będziemy musieli burzyć wszystkie te pięciopiętrowce, ponieważ przejdą w stan pełnej degradacji, w nich po prostu nie będzie można mieszkać. Przestanie lecieć woda, zaczną eksplodować płyty itd.

 

BFM

O ile rozumiem, wychodzi Pan z założenia, że wyremontować praktycznie nie można, albo to zbyt skomplikowane i drogie i racjonalniej jest wydać te kolosalne pieniądze, żeby rozwiązać problem raz na zawsze?

 

Jarosław Kuzminow

Oprócz tego, czy wie Pan co jeszcze wymyśliłem? Realizacja tego programu, istotnie podniesie jakość życia w Moskwie. Wie Pan, czyim jeszcze kosztem? Proszę przyjść na dowolne nasze podwórze, do czego jest ono podobne? Wszyscy pamiętamy południowy port... to nawet nie parking a kolosalne pole do sprzedaży zatrzymania samochodów. I oto idzie człowiek i idzie dziesiątki metrów z wózkiem pośród tych samochodów, żeby znaleźć dziureczkę, aby przejść na plac zabaw.

 

BFM

No, a jakie wyjście? Samochody będą zawsze.

 

Jarosław Kuzminow

Przepraszam, u nas obowiązują teraz normy, których miasto jawnie nie będzie zmieniać. Dowolne nowe budownictwo – to tylko podziemny parking. Rozumie Pan, będziemy mogli zwiększyć jakość życia każdego miastowego.

 

BFM

Jakość przestrzeni, tak

 

Jarosław Kuzminow

Dlatego u nas pojawią się podwórza, ale nie całkowicie zastawione samochodami tylko przez jeden. Przecież cudu nie będzie, wszystko jedno coś trzeba będzie dopłacać, ale dokładnie połowa miastowych na tym skorzysta. To będzie po prostu inna jakość życia na podwórzu każdego z nas. Wydaje mi się, że to bardzo poważne dzieło, które można wziąć pod uwagę.

Autor: Michaił Berger

Tłumaczył: Piotr Kramarz

Źródło: https://www.bfm.ru/news/346772?utm_campaign=efda218c&utm_source=SendPulse&utm_medium=push

 

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez RichardProro (niezweryfikowany) w

generic cialis 20 mg tadalafil <a href=" https://cialisst.com/# ">erectile dysfunction medications</a> - cialis for daily use
buy cialis united kingdom

Wysłane przez RichardProro (niezweryfikowany) w

can i buy cialis in uk <a href=" https://cialisst.com/# ">erectile dysfunction pills</a> - buy cialis 36 hour online
ordering cialis online australia

Strony

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
16 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.