Kazań jest starszy od Moskwy

W rzeczywistości Kazań jest nie tylko jednym z najstarszych miast w Rosji, ale i w całej Europie Wschodniej. Jest około 150 lat starszy od Moskwy. Oficjalnie założony w 1005 roku,  w XIII wieku stał się częścią największego imperium mongolsko-tatarskiego na świecie, Złotej Ordy. Iwan Groźny zdobył miasto i w XVI wieku wprowadził je pod panowanie Imperium Rosyjskiego.

 

Kazań jest trzecim miastem Rosji, po Moskwie i Petersburgu

Jako stolica Tatarstanu, Kazań jest centrum kulturalnym Tatarów i był kiedyś nazywany „Atenami Wołgi”. Jego status kulturowy przetrwał również do czasów współczesnych, ponieważ mieści się tu ponad 30 uniwersytetów oraz ponad 40 muzeów i galerii. Jako miasto uniwersyteckie wypełnione młodymi ludźmi, Kazań ma również wspaniałe życie nocne z mnóstwem nocnych barów, klubów i pubów do wyboru.

 

Większość mieszkańców Kazania mówi zarówno po rosyjsku, jak i po tatarsku

Właściwie cały Tatarstan jest dwujęzyczny. Dwa oficjalne języki republiki to tatarski i rosyjski i oba mają równy status. Dzięki temu w mieście można spotkać zarówno Tatarów, jak i Rosjan. Język tatarski był pierwotnie oparty na alfabecie arabskim, aż do początku XX wieku, kiedy został zastąpiony alfabetem łacińskim. W czasach Związku Radzieckiego Stalin zmusił Tatarów do przyjęcia cyrylicy, a w 1991 roku Tatarstan uzyskał prawo do powrotu do używania alfabetu łacińskiego.

 

W Kazaniu znajduje się jeden z największych meczetów w Europie

Budowa meczetu Qolşärif rozpoczęła się w XVI wieku, słynął on wówczas z tego, że był największym meczetem w Europie. Jednak w 1552 roku Iwan Groźny zaatakował miasto, zniszczył Qolşärif i dopiero w 1996 roku rozpoczęła się jego odbudowa. Ukończony został w 2005 roku, a zwiedzający mogą teraz oglądać meczet w pełnej okazałości.

 

Metro w Kazaniu ma tylko 10 przystanków

System metra składa się tylko z jednej linii, która przebiega przez 10 przystanków. Przejazd linią z jednego końca na drugi zajmuje około 15 minut, co czyni ją jednym z najkrótszych linii metra na świecie. Metro w Kazaniu zostało zbudowane w 2005 roku, a informacje ogłaszane są w języku tatarskim, rosyjskim i angielskim. Podobnie jak w moskiewskim metrze, wystrój wnętrz stacji robi ogromne wrażenie.

 

Kreml kazański jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Jako jedyna zachowana tatarska twierdza w Rosji, majestatyczne białe mury kazańskiego Kremla znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z częściami konstrukcji datowanymi na X wiek, Kreml jest rzadkim, nie do przeoczenia widokiem w mieście.

 

Przez miasto przepływa najdłuższa rzeka Europy

Mając 3700 km, Wołga jest najdłuższą rzeką Europy. Rozpoczyna się w północno-zachodniej Rosji, a kończy na Morzu Kaspijskim. Kazań leży u zbiegu Wołgi i Kazanki, co sprawia, że z niektórych części miasta roztacza się bardzo spektakularny widok. Wewnątrz Kremla, wśród najważniejszych zabytków miasta, znajduje się punkt widokowy, z którego zwiedzający mogą podziwiać naturalne piękno Wołgi.

 

Narodowym deserem Tatarstanu jest Czak-Czak

Kazań to tygiel kultur i miejsce, w którym można spróbować kuchni tatarskiej. Ale jeśli miałbyś spróbować tylko jednej rzeczy w Kazaniu, lepiej, żeby to był najbardziej kultowy deser w Tatarstanie, czak-czak. Jest to smażony w miodzie przysmak z chleba, często rozdawany na uroczystościach i weselach. Na obchody tysiąclecia miasta w 2015 r., 20 osób postanowiło zrobić największy w historii czak-czak, ważący 1000 kilogramów.

 

Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh

Autor oryginału: Zita Whalley

Źródło: https://theculturetrip.com/europe/russia/articles/interesting-kazan-fact...

Źródło grafiki: https://theculturetrip.com/europe/russia/articles/interesting-kazan-facts-you-should-know/

Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Wysłane przez Gilbert (niezweryfikowany) w

Superb website you have here but I was curious if you knew of any community
forums that cover the same topics discussed
here? I'd really like to be a part of online community where I can get opinions from other knowledgeable individuals that share the same interest.
If you have any suggestions, please let me know. Bless you!

hierbas para la caida del cabello

Strony

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.