Moskiewski Uniwersytet Państwowy imienia Łomonosowa zajął trzecie miejsce w rankingu 100 najlepszych uniwersytetów krajów BRICS. Ogólnie w pierwszej setce znalazło się prawie dwadzieścia rosyjskich szkół wyższych. Uniwersytety Brazylii, Rosji, Indii, Chin, Republiki Afryki Południowej oceniano według tej samej metodologii co uczelnie w globalnym rankingu QS. W rankingu uczelni wyższych krajów BRICS „QS World University Rankings: BRICS 100” Moskiewski Uniwersytet Państwowy zajął trzecie miejsce za dwoma uniwersytetami chińskimi Tsinghua i Pekińskim. Ogólnie na liście najlepszych znalazło się 19 rosyjskich szkół, wśród nich Uniwersytet Petersburski i Nowosybirski, Moskiewski Państwowy Uniwersytet Techniczny imienia Baumana oraz inne uczelnie ze stolicy i regionów. Dobre pozycje w cieszących się wielkim autorytetem rankingach czynią rosyjskie szkoły bardziej atrakcyjnymi dla studentów zagranicznych, mówi zastępca sekretarza generalnego Rosyjskiego Związku Rektorów Boris Derewjagin: 

Ten fakt, że w rankingu QS w ostatnim czasie pojawia się dużo rosyjskich uczelni wyższych – to już jest bardzo pozytywna zmiana. Rosyjski Związek Rektorów będzie dalej pracować nad tym, żeby rosyjskie uczelnie dużo więcej znaczyły na świecie, żeby praca nad popularyzacją rosyjskiego wykształcenia toczyła się nie tylko w ramach rankingów, ale także w ramach różnych międzynarodowych konferencji. Zarówno z punktu widzenia wagi rosyjskich absolwentów, jak i z punktu widzenia przyciągania studentów zagranicznych i wykładowców na rosyjskie uczelnie. 

Przy ocenie uniwersytetów dla danego rankingu uwzględniano reputację szkoły w świecie akademickim i wśród pracodawców jako „głównych konsumentów usług edukacyjnych”. Także brano pod uwagę stosunki wzajemne studentów i profesorów. Ten indeks na dzisiaj jest najbardziej efektywnym sposobem zmierzenia jakości kształcenia, zaznaczyła dyrektor regionalna firmy QS na Europę Wschodnią i Azję Centralną Zoja Zajcewa. 

Nie jest możliwe bezpośrednie zmierzenie jakości pracy wykładowców, gdyż w tym celu należałby przeprowadzić audyt wszystkich siedemnastu tysięcy uniwersytetów z całego świata, ale przyjmuje się, że im mniej studentów przypada na jednego profesora, tym ich współpraca ma większą jakość. Należy powiedzieć, że pod względem tego wskaźnika uniwersytety Rosji czują się zupełnie nieźle. W sumie przy tworzeniu rankingu uczelni wyższych BRICS uwzględniano osiem kryteriów, w tym udział pracowników ze stopniami doktora habilitowanego, liczbę publikacji naukowych w stosunku do liczebności grona pedagogicznego, cytowalność publikacji naukowych, udział cudzoziemców wśród wykładowców i udział studentów zagranicznych. Ranking uczelni wyższych BRICS powstaje nie na podstawie wydzielenia z rankingu ogólnoświatowego, a jest samodzielnym badaniem. 
 
Tłumaczyła Anna Antoszczyszyn  
Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.