Karelia to piękna kraina, której krajobrazy słyną z wyjątkowego piękna i malowniczości. Karelia jest regionem lasów, jezior i rzek, jednym z najpiękniejszych i najbardziej czarujących miejsc. To tutaj znajdują się uwiecznione zabytki architektury i miejsca, które od dawna są wpisane do podręczników historii. Pierwsze osadnictwo ludzi na tym terenie związane jest z VI-II tysiącleciem p.n.e.. Okresy te są przybliżonymi datami powstania petroglifów Onezskich.

Petroglify to malowidła naskalne z okresu starożytnego neolitu (epoka kamienia), które przedstawiają postacie ludzi, ptaków, łodzi - wszystko, co otaczało starożytnych osadników tych miejsc. Petroglify karelijskie są częścią dziedzictwa historycznego i słusznie cieszą się światową sławą. Ich wartość jest porównywalna z takimi zabytkami jak Kiży i runy "Kalevala".

Pierwszy kurort we współczesnej Rosji został założony w Karelii. To są tak zwane „Martsialnye Vody” . Według historii, w XVIII wieku robotnik Ivan Ryaboev znalazł źródło, które wylewał się prosto z ziemi. Pił wodę ze źródła przez kilka dni. Uzdrawiająca moc wody uleczyła Iwana z chorób serca, o czym poinformował swojego szefa. Ponadto cesarz dowiedział się o cudownym źródle, którego właśnie szukał jako analogu do europejskich leczniczych wód mineralnych (według legend, Piotr Wielki cierpiał na kamicę moczową) i kazał wybudować tu pierwsze rosyjskie uzdrowisko. Zjawiskiem wody ze źródeł Marcial jest wysoka zawartość łatwo przyswajalnego żelaza w wodzie, co pomaga w leczeniu wielu chorób. Wiadomo, że wody martsialne są przepisywane na leczenie tak poważnych chorób jak szkorbut, reumatyzm, a nawet anemia. Przychodzą tu, by się leczyć, i po prostu, by wzmocnić organizm zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Latem w Karelii są białe noce. Są dni, kiedy słońce w ogóle nie zachodzi. O 22:00 można bezpiecznie chodzić po ulicy w okularach słonecznych, a zimą można zobaczyć zorze polarną.

 

LASY, RZEKI I JEZIORA KARELII

50% terytorium Karelii jest zajęte przez lasy. 20% to rzeki i jeziora, kolejne 20% to bagna, a tylko 10% nadaje się do życia ludzkiego. Powietrze w Karelii jest na tyle czyste, że bardzo łatwo tam oddychać. Wszystkie drzewa w Karelii są cienkie i wysokie. Jeśli drewno wykorzystywać w budowie drewno zawiera dużo smoły i służy bardzo długo. Około połowy wszystkich drzew w lasach karelijskich to sosny. Żyzna warstwa gleby w Karelii ma zaledwie 10 centymetrów, a pod nią tylko skały. To niesamowite, jak takie gigantyczne drzewa mogą rosnąć na skałach. W Karelii znajduje się unikalne drzewo - brzoza karelijska. Jego drewnoma jednolity kolor bez podziału na roczne warstwy. Produkty z brzozy karelijskiej są niezwykle drogie. W lasach również jest dużo jagód: truskawki, poziomki, borówki, maliny, żurawiny, borówki, bażyny, porzeczki i wiele innych. Jagoda chmurkowa jest uważana za najrzadszą i najdroższą jagodę w Karelii.

 

WODOSPAD KIVACZ

Zasoby wodne Karelii są ważnym atutem regionu. Posiadają one nie tylko życiodajną moc i energię, ale także tworzą nieskończenie piękne krajobrazy. Odzwierciedleniem tutejszej przyrody jest więc unikalny wodospad Kivach, znajdujący się w parku o tej samej nazwie.

 

WYSPA KIZHI

W Onedze znajduje się niezwykła piękna wyspa Kizhi, którą podróżni lubią zwiedzać ze względu na znajdujące się tu zabytki architektury. Zawsze zadziwiali turystów, którzy zdecydowali się odwiedzić ten wspaniały region z prawdziwym pięknem i miernotą.

Istnieje rezerwat historyczny, który poznaje turystów z pięknem regionu. Tutaj w Kizhiach znajduje się główny zabytek architektury rosyjskiej XVIII wieku - Cerkiew Przemienienia Pańskiego – dwudziesto-dwu kopułowa katedra, zbudowana przez legendę o mistrza Nestora bez żadnego gwoździa.

 

CERKIEW PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO

Według legendy, Nestor, po wybudowaniu cerkiewi, wrzucił do jeziora siekierę ze słowami: "Nie było i nie będzie więcej takiego piękna..." Słowa te były, jeśli nie prorocze, to prawdziwe: to arcydzieło, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwycała i zachwyca odwiedzających wyspę do dziś.

Około jednej trzeciej miejscowej ludności stanowią Karelianie, ludzie spokrewnieni z Finami. W Karelii więcej ludzi mówi po fińsku niż po karlijsku.

 

MARMUROWE KANIONY KARELII - RUSKEALA

Ruskeala - unikalne marmurowe kaniony Karelii. Karelia jest regionem bogatym w naturalne surowce, a także zachował ślady z minionych wieków. Ruskeala jest jednym z takich miejsc, które z jednej strony jest pomnikiem starożytności, a z drugiej - potężnym przez swoje wrażenie krajobrazem górsko-wodnym, unikalnym w swoim rodzaju.

 

KLASZTOR SOLOVETSKY

Wyspa-muzeum Karelii to Klasztor Solovetsky, aktywny klasztor położony na Wyspach Solovetskych nad Morzem Białym. Oprócz walorów architektonicznych i historycznych, wyspy są jednym z najpopularniejszych obiektów ekoturystyki, obszarem o unikalnym ekosystemie.

Polina Ramnionak

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.