Ranking Best Cities umieścił Moskwę w pierwszej piątce najlepszych miast na świecie

Czym jest miasto przyszłości? To miejsce dla wszystkich i dla wszystkiego: od historii - do wysoko rozwiniętej infrastruktury, od unikalnych zabytków, dzięki którym miasto staje się rozpoznawalne - do uniwersalnych obiektów, które powinny znajdować się w każdej nowoczesnej metropolii. Analitycy z Best Cities uważają, że Moskwa, zaliczona przez nich do pierwszej piątki najlepszych miast na świecie, jest przykładem takiej kombinacji.

Ranking Best Cities tworzy międzynarodowa firma konsultingowa Resonance Consultancy. W sumie na liście znajduje się 100 miast, które eksperci ocenili według takich kryteriów jak: infrastruktura, atrakcje turystyczne, środowisko miejskie i dobrobyt gospodarczy. Przed Moskwą uplasowały się Londyn, Nowy Jork, Paryż i Tokio. Jednak rosyjskiej stolicy udało się wyprzedzić Dubaj, Singapur, Barcelonę, Los Angeles i Rzym.

 

Przed całym światem

Wiele ostatnio mówiono o jedynych w swoim rodzaju zabytkach Moskwy. O krytykowanym tysiące razy, ale już zadomowionym w centrum miasta, parku Zariadje i o obchodzącym w ubiegłym roku swoje 80-lecie - WOGN (Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowej), który został odnowiony i zmieniony w jeden z najlepszych parków stolicy i duży kompleks muzealny. Jest to oczywiście także centrum historyczne, które eksperci Best Cities nazwali „duchowym centrum miasta”.

A co z „uniwersalnymi obiektami”? Co łączy Moskwę z innymi metropoliami wchodzącymi do czołówki najlepszych miast na świecie i co mogą zwiedzić Moskwianie w swoim własnym mieście, gdy runą ich plany wycieczki do Nowego Jorku lub Paryża?

 

Po co nam Paryż czy Tokio?

Ci, którzy marzą o Polach Elizejskich lub zakupach w tokijskiej dzielnicy Ginza, powinni zwrócić uwagę na centralne moskiewskie ulice, których doświadczeni mieszkańcy stolicy starają się unikać w czasie świąt. Podczas wakacji panował tam ogromny tłok, jednak wszystko to było naprawdę piękne, głośne i radosne.

W dni powszednie na ulicy Twerskiej lub eleganckim Nowym Arbacie jest znacznie więcej pola manewru. I to jest dobry pretekst do oceny, jak zmieniły się najbardziej znane ulice Moskwy. Szerokie chodniki, ławki, huśtawki, pomarańczowe latarnie, uliczni muzycy, witryny butików, księgarnie i restauracje, w których można rozgrzać się przy filiżance kawy - wszystko co tak lubimy.

 

Święta minęły, jarmark trwa

A propos świąt: jarmarki bożonarodzeniowe, które zwykle odbywają się w europejskich stolicach, już się zakończyły. A w Moskwie - świętujemy do 31 stycznia. Oto kolejny powód, aby udać się do centrum: obejrzeć noworoczne instalacje, pojeździć na łyżwach pod pomnikiem Jurija Dołgorukiego, wypić grzane wino, zjeść pieczone kasztany, jabłka w karmelu i po prostu pospacerować wśród choinek i świateł. Jednak Nowy Rok należy obchodzić z hukiem. Jeśli lodowisko pod Dołgorukim wydaje się zbyt małe, zapraszamy do Parku Gorkiego, naszego odpowiednika nowojorskiego Central Parku. „Gorky Park” zawsze był znakomitością, i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Lodowisko to tylko jedna z opcji. Jest park Nieskucznyj Sad na długie romantyczne spacery, park rzeźb Muzeon, ogromny plac zabaw, Obserwatorium, piękne nadbrzeże i muzeum sztuki nowoczesnej.

 

Sokolniki czy Park Gorkiego?

Jeśli jednak masz wrażenie, że bliższy Ci jest londyński Hyde Park, zaplanuj spacer po Sokolnikach. Łączy je nawet historia. W XVI wieku monarchowie upodobali je sobie do polowań: Henryk VIII urządzał polowania na ziemiach przyszłego Hyde Parku. Podobnie było z Iwanem Groźnym i Sokolnikami. Oczywiście, nie radzimy brać przykładu z cara. Polowanie w Sokolnikach raczej się nie uda. Można za to karmić wiewiórki, jeździć na łyżwach, odwiedzić „ogród astronomów”, kawiarnię, czytelnię, parkiety taneczne i wiele innych. Warto zwrócić szczególną uwagę na Ornitarij, jedyne schronienie ornitologiczne i ośrodek rehabilitacji ptaków drapieżnych w Rosji. Miejsce to przypomina o historii parku. Znajduje się tam także sokolarnia. Goście ośrodka mogą nie tylko pogłaskać skrzydlatych drapieżników, ale także zobaczyć jak trenowane są ptaki myśliwskie.

 

Wieżowce, wieżowce ...

Ten, którego ideałem nie jest park królewski, a wyspa drapaczy chmur, powinien udać się na zachód. Nie, nie tak bardzo - wciąż mówimy o Moskwie. Tutaj, na niezbyt dzikim zachodzie, znajduje się jego Manhattan - Moskiewskie City. Ta "wysepka” wieżowców z początku wydawała się w stolicy czymś obcym i mieszkańcom trudno było do niej przywyknąć. Jednak wciąż się zmienia, stając się wygodniejsza i bardziej otwarta dla obywateli. Nie żałuj czasu i odwiedź nowe miejsca w "City" - może to zmieni twoje podejście do niego, jeśli nadal go nie lubisz.

 

Dobrobyt gospodarczy i wszystko inne

W rankingu Best Cities czołowe miasta świata klasyfikowane są w sześciu kategoriach, a w pięciu z nich Moskwa wykazała pozytywną dynamikę. Znaczący skok odnotowano w kategorii „Dobrobyt gospodarczy” (w ciągu roku z 117 na 20 miejsce). Ponadto Moskwa poprawiła swoje pozycje w kategoriach: „miejsce zamieszkania” (ocena klimatu, bezpieczeństwa, środowiska miejskiego), „rozrywka” (kultura, przemysł gastronomiczny i zakupy), „popularyzacja” (wzmianki w Internecie) i „produkt” (infrastruktura i atrakcje). Zeszłego listopada stolica Rosji wygrała prestiżową nagrodę World Travel Awards w kategorii „Najlepszy kierunek turystyczny". W 2020 r. po raz pierwszy w Moskwie odbędą się wielkie finały World Travel Awards.

 

Tłumacz: Adam Dembski

Źródło: https://www.gazeta.ru/social/2020/01/22/12922400.shtml

 

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez Candy (niezweryfikowany) w

Фільми українською в хорошій якості - онлайн без реклами link

Strony

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.