Terytorium Parku Narodowego "Rosyjska Arktyka" w obwodzie archangielskim zostało rozszerzone: pomysł Ministerstwa Przyrody Rosji został wsparty i podtrzymany przez rząd.

 

Park Narodowy "Rosyjska Arktyka" znajduje się w północnej części archipelagu Nowa Ziemia. Został utworzony w 2009 roku w celu zachowania unikalnej przyrody Arktyki; inicjatorem został geograf i badacz polarny P. W. Bojarski. W regionie znajdują się największe na półkuli Północnej "ptasie kolonie" i kolonie morsów, żyją tu niedźwiedzie polarne, wieloryb grenlandzki, lisy polarne, lwy morskie i foki. Roślinność reprezentowana jest przez niektóregatunków mchów, porostów i nieliczne kwiaty.

 

Do tej pory w skład Parku wchodziły ziemie o łącznej powierzchni 1 426 000 ha (z czego ląd — 632 090 ha, a akweny morskie — 793 910 ha). Projekt powiększenia terytorium "Rosyjskiej Arktyki", zaproponowany przez Ministerstwo Przyrody Rosji, został niedawno podpisany przez Przewodniczącego Rządu Federacji Rosyjskiej, Dmitrija Miedwiediewa.

 

Zgodnie z dokumentem, teren Parku Narodowego wzrośnie o 7,4 mln ha. Rozszerzenie nastąpiło poprzez włączenie wysp archipelagu Ziemia Franciszka Józefa o powierzchni 1,6 mln ha i akweny wewnętrznych wód morskich i morza terytorialnego Federacji Rosyjskiej o szerokości 12 mil morskich przyległych do archipelagu, o powierzchni 5,8 mln ha.

 

Komentując zmiany, szef Ministerstwa Przyrody Rosji Siergiej Donskoj zauważa, że teraz "Rosyjska Arktyka" jest największym w Rosji jest szczególnie chroniony naturalny obszar: jej powierzchnia całkowita wynosi 8,8 mln ha. Jest to również największy lądowy park narodowy i morski rezerwat biosfery w Rosji.

 

"Ziemia Franciszka Józefa to jedno z niewielu miejsc, gdzie można zobaczyć, w jak wyglądałby świat bez ludzi. Jest to jedno z najdzikszych i najpiękniejszych miejsc, jakie kiedykolwiek widziałem, naturalny skarb Arktyki. Dziś Rosja pokazała wszystkim przykład ochrony arktycznej przyrody — mówi dr Enric Sala, kierownik projektu National Geographic Society.

"Ziemia Franciszka Józefa: Rosja Dalekiej Północy":— Spędziłem 5 tygodni na Ziemi Franciszka Józefa w trakcie wyprawy Pristine Seas, zorganizowanej przez National Geographic we współpracy z Parkiem "Rosyjska Arktyka". Zbierałem informacje o podwodnym świecie i nakręciłem film dokumentalny. Zebrany przez nas materiał pokazał, jak bardzo unikalny i ważny w skali światowej ekosystem Ziemi Franciszka Józefa, gdzie żyją niedźwiedzie polarne, morsy i ogromna ilość ptaków".

Rozszerzenie Parku przyczyni się do zachowania arktycznych rzadkich gatunków ptaków i zwierząt, wpisanych do Czerwonej Księgi Federacji Rosyjskiej i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody; pomoże kompleksowej ochronie dziewiczych wysp i ekosystemów morskich w północno-wschodniej części morza Barentsa.

Tłumaczenie: Agnieszka Wielińska

Źródło: http://www.nat-geo.ru/nature/898757-territoriya-parka-russkaya-arktika-uvelichena-na-7-mln-gektarov/

 
Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.