Co trzeci mieszkaniec Rosji obawia się utraty pracy z powodu rozwoju sztucznej inteligencji. Świadczą o tym wyniki sondażu, który został niedawno przeprowadzony w 30 krajach.

W Rosji ewentualnych problemów natury etycznej, związanych z zastosowaniem systemów sztucznej inteligencji obawia się 35 proc. respondentów, a na świecie ogółem— 32 proc. Również 35 procent Rosjan ma wątpliwości odnośnie słuszności wprowadzenie rozwiązań AI, a 32% nie ma pewności, czy algorytmy tego typu są w stanie zapewnić dokładność i wiarygodność. Przekonanie o tym, że nowoczesny system edukacyjny nie jest w stanie przygotować młodego pokolenia do przyszłościowych trendów na rynku pracy, posiada 32 proc. ankietowanych.

W 2017 roku Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Społecznej (WCIOM) przeprowadziło inny sondaż. Jak się wówczas okazało jedna trzecia Rosjan zgodziła się z tym, że roboty pojawią się w większości istniejących miejsc pracy. Tylko 6 procent mieszkańców kraju uważało, że postęp może doprowadzić do utraty pracy, podczas gdy 74 proc. respondentów stwierdziło, iż nie obawia się o rozwój swojej kariery zawodowej.

Obecnie sztuczna inteligencja dobrze radzi sobie z wieloma zadaniami, które wcześniej wymagały udziału człowieka - profesjonalisty. Stosunkowo niedawno pewien algorytm komputerowy pomógł naukowcom odkryć nieznaną wcześniej planetę w układzie gwiezdnym, podobnym do Układu Słonecznego, inny — namalował obraz, sprzedany na aukcji za setki tysięcy dolarów, a jeszcze inny — potrafił wskazać, jakie mieszkanie złodziej wytypuje do kolejnej kradzieży. Ponadto programy tego typu opanowały grę w szachy, pokera i niektóre gry komputerowe.

Kilka lat temu naukowiec Moshe Vardi z Uniwersytetu Rice’a w Houston przedstawił swoje wnioski, zgodnie z którymi w ciągu najbliższych trzydziestu lat roboty pozbawią pracy połowę ludności.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://www.mk.ru/science/2019/03/13/tret-rossiyan-boyatsya-poteryat-rabotu-izza-iskusstvennogo-intellekta.html

 

Państwo: 

Komentarze

Strony

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.