W ciągu najbliższego miesiąca zostanie zatwierdzona zaktualizowana lista zawodów, których nie mogą wykonywać kobiety w Rosji.

Zastępca Ministra Pracy i Pomocy Socjalnej Alieksiej Czerkasow podkreśla, że daną listę dokładnie przeanalizowano, uwzględniono w niej wszelkie uwagi Ministerstwa Sprawiedliwości, została ona również poparta przez Komisję Trójstronną.

Znalazły się na niej profesje "szkodliwe" dla zdrowia reprodukcyjnego kobiet.

Jesienią 2018 roku Minister Pracy Maksim Topilin w kuluarach Euroazjatyckiego Forum Kobiet oświadczył, że resort rozpatrzy wykaz 456 zawodów, których wykonywanie jest zabronione dla Rosjanek. Zakładano, że zostaną zniesione ograniczenia, dotyczące pracy kobiet w produkcji piekarskiej, a także w transporcie powietrznym, morskim, rzecznym i kolejowym. Również brano pod uwagę zwiększenie możliwości podejmowania się przez nie pracy w charakterze kierowców samochodów ciężarowych i operatorów sprzętu specjalnego. Topilin podkreślił, że dzięki tym przedsięwzięciom, poszerzy się zakres zatrudnienia dla pań i zostaną im zapewnione uczciwe warunki pracy.

20 września prezydent Rosji Władimir Putin zaakcentował, iż należy dążyć do rozwiązania problemu nierówności płci oraz do zniesienia ograniczeń odnośnie kariery zawodowej Rosjanek. Putin zwrócił uwagę na fakt, iż kobiety sukcesu odgrywają bardzo ważną rolę w dzisiejszym świecie.

Oficjalna lista 456 zawodów z 38 dziedzin, które są zakazane dla kobiet w Rosji, istnieje już od 1974 roku. Ostatni raz wykaz dodatkowych profesji został zatwierdzony w 2000 roku i znalazły się na nim zawód marynarza, bosmana, maszynisty elektrycznych zespołów trakcyjnych, kierowcy autobusu na międzymiastowych i międzynarodowych trasach. ONZ wielokrotnie akceptowało dokument ograniczający prawa kobiet.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://lenta.ru/news/2019/03/01/discrimination/

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.