Ta niezwykła sieć linii kolejowych powstała na przełomie XIX i XX wieku głównie w azjatyckiej części Rosji, początkowo obsługując jedynie pociągi z lokomotywą na parę, a dziś całkowicie zelektryfikowana. 

Trasy 
Składa się z trzech linii: linii transsyberyjskiej, prowadzącej z Moskwy do Władywostoku, najdłuższej i obsługującej około 1/3 rosyjskiego transportu kolejowego. linii transmandżurskiej, pokrywającej się częściowo z pierwszą a prowadzącej do Pekinu oraz linii transmongolskiej, również do Pekinu, ale przez Ułan Bator. Szczególną cechą kolei transsyberyjskiej jest to, że mija ona aż 8 stref czasowych, a całkowitą trasę z Moskwy do Władywostoku pokonuje w czasie 6 dni i 4 godzin. 
 
Krajobrazy 
Kolej transsyberyjska to niezwykle interesująca podróż przez różne światy i kultury. Tereny na trasie są niezmierzone i niekiedy całymi godzinami nie widać ani jednego ludzkiego osiedla. Po gęsto zaludnionych okolicach Moskwy i europejskiej części trasy tereny za Uralem jawią się jak stepowa pustynia. Niekiedy pojawia się tez lasostep a później tajga. Góry też są różne. Począwszy od łagodnych i malowniczych szczytów Uralu po Góry Stanowe czy Bajkalskie. Na trasie jest też wielki i leniwy Jenisej oraz Jezioro Bajkał. Pociąg przejeżdża przez góry blisko 2-kilometrowym tunelem, a strefy klimatyczne związane sa z dużymi różnicami temperatur. 
 
Pasażerowie  
Sama jazda pociągiem to fantastyczna podróż. Tydzień wspólnej jazdy sprawia, że pasażerowie tworzą swoistą rodzinę. Wspólnie spędzają czas, zapraszają się na posiłki, a nawet opiekują dziećmi. Nad całością czuwa konduktor. Większość z nich połowę swojego życia spędza w pociągach, a swoją funkcję pełnią z wyjątkowym zaangażowaniem. Pasażerowie mogą spokojnie spać w nocy bez obawy o swój bagaż. Niekiedy konduktorzy opiekują się nawet dziećmi, które rodzice wysyłają w podróż pociągiem do rodziny. Dziećmi takimi opiekuje sie cały wagon. Wszyscy są tu przyjaźni i życzliwi. Panuje specyficzna atmosfera. Nie ma też problemu z jedzeniem, gdyż na wszystkich dworcach gromadzą się sprzedawcy oferujący ze swoich straganów domowe wyroby, zarówno ciepłe potrawy jak i podstawowe produkty żywnościowe. 
 
Podróż 
Podróż koleją transsyberyjską nie oznacza jazdy non stop przez 6 dni. Codziennie na trasie pociąg ma przynajmniej jeden dłuższy przystanek. Zatrzymuje się na dworcach w większych miastach a postój trwa około 30-40 minut. Można wtedy wysiąść, przespacerować się po mieście albo wejść do baru na ciepły posiłek. Trzeba jednak zwracać uwagę na odjazd pociągu, gdyż z reguły rusza on bez zapowiedzi i można zostać na dworcu. W podróży można sobie tez robić przerwy, korzystając z różnych ofert wycieczek, w tym na przykład rejsu po Jeziorze Bajkał. 
 
Pociągi 
Pociągi posiadają w składzie trzy klasy wagonów, wszystkie wyposażone w miejsca sypialne, z tym że im niższa klasa tym mniejszy komfort. Przykładowo wagony trzeciej klasy, tzw płackarty nie posiadają oddzielonych przedziałów a jedynie sześcioosobowe boksy z miejscami do spania. Luksusowe wagony pierwszej klasy posiadają tylko dwa miejsca sypialne i rozkładany stolik, a także radio oraz nocną lampkę. 
 
Artykuł testowy
Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez RandCix (niezweryfikowany) w

Online Abortion Pills For Sale Does Amoxicillin Make You Sweat <a href=http://aquedan.com>buy sertraline online</a> Fedex Shipping Amoxicilina Website Express Delivery Aberdeenshire Sinus Pain From Taking Amoxicillin

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.