W niniejszym artykule zebraliśmy dla was najciekawsze fakty z historii rosyjskiej stolicy, o których możecie jeszcze nie wiedzieć.  
 
1. Moskwa otrzymała swoją nazwę po nazwie rzeki Moskwy, na której brzegu została zbudowana. Jednak dokładne pochodzenie nazwy nie jest jednoznacznie ustalone, ponieważ w odległej przeszłości mieszkali w tym obszarze nie tylko Słowianie, ale także plemiona ugrofińskie. Jedna z najbardziej rozpowszechnionych hipotez opiera się na fakcie, że w miejscu, gdzie stoi Moskwa, było kiedyś bagno, ponieważ w językach słowiańskich i bałtyckich słowo "mosk" oznaczało "grząski", "lepki" lub "wilgotny".
 
2. Tradycyjnie uznaje się, że stolicę Rosji założył książę Jurij Dołgoruki w 1147 roku. Ale wtedy miasto nazywało się nie Moskwa, lecz Mosków. "Chodź do mnie, bracie, w Mosków" - tak napisał Jurij Dołgorukij do  Światosława Olegovicha. To daje wszelkie podstawy do przypuszczenia, że w rzeczywistości miasto powstało znacznie wcześniej 1147 roku.
 
3. Nie każdy wie, że Kreml w rzeczywistości był zbudowany przez Włochów. W XV wieku jego ściany i świątynie były tak poważnie zniszczone, że potrzebowali naprawy. Ale rosyjscy architekci nie byli w stanie poradzić sobie z tym zadaniem, więc wielki książę Iwan III zaprosił zagranicznych architektów do Moskwy, pod kierownictwem których zbudowano nowe świątynie i ściany. Tak, Sobór Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest dziełem włoskiego architekta Arystotelesa Fioravanti, ściany i wieże Kremla zaczął budować Solari, ale za swojego życia nie zdążył zakończyć tę pracę, co za niego zrobił Aleviz Fryazino (Aloisio da Milano).
 
4. Sobór Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny – dzieło Arystotelesa Fioravanti – jest najstarszym budynkiem w Moskwie. Dziś ma już 536 lat.
 
5. Przed XX wiekiem mury Kremla były tradycyjnie bielone, więc Moskwa była "Białokamienna". A wierzchołki wież koronowały nie gwiazdy, jak obecnie, a orły Rosyjskiego Imperium. Po rewolucji Lenin wielokrotnie chciał je zdjąć, ale uczyniono to dopiero w 1930 roku.   
Vereszczagin Piotr | Widok moskiewskiego kremla, 1879  
 
6. Podczas swojej długiej historii Moskwa była niezliczoną ilość razy spalona. Ponieważ domy były budowane przeważnie z drewna, ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko, i mógł w krótkim czasie pokryć całe miasto. Często palił się i Kreml. Sytuację pogarszał fakt, że aż do końca XVIII wieku w Moskwie nie było scentralizowanego systemu zaopatrzenia w wodę. W maju 1737 roku podczas pożaru Kremla ukończony, ale jeszcze nie wydobyty z dołu odlewniczego, pękł wskutek zalania wodą rozgrzanego metalu przez gaszących pożar Car Kołokoł.
 
7. W centrum Moskwy płynie rzeka, którą nigdy nie widziało na żywo wiele pokoleń Moskali. To jest rzeka Neglinka. Dawno, dawno temu była to dość głęboka rzeka, ale na początku XIX wieku została zamknięta w rurze, i do dziś teraz płynie pod ziemią. Ulica Neglinnaya powtarza koryto rzeki.
 
8. W rzeczywistości pomysł na budowę metra w Moskwie powstał jeszcze za czasy carza, w 1875 roku, w 1902 roku podobny projekt był rozważany przez Radę Miasta. A w 1914 roku nawet planowano rozpocząć budowę, ale było to niemożliwe ze względu na rozpoczęcie pierwszej wojny światowej. W końcu metro powstało dopiero w 1935 roku.
 
9. W czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej metro służyło za schron podczas licznych bombardowań miasta. Podczas niemieckich nalotów pociągi zatrzymywano i na stacje w pośpiechu uciekali kobiety, dzieci i starcy. Stacje metra służyły nie tylko za schron dla mieszkańców Moskwy, ale także mieściły instytucje państwowe. Ponadto, podczas bombardowania tutaj urodziło się 217 dzieci. 
Od momentu otwarcia metro było nieczynne tylko raz - 16 października 1941 r. Tego dnia niemieckie wojsko podeszło blisko Moskwy, i metro miało być zniszczone. Jednak pod koniec dnia rozkaz został odwołany.
 
10. W ciągu ostatnich 100 lat Moskwa powiększyła się dziesięciokrotnie. W roku 1916 miasto mieściło się w granicach Pierścienia Sadowego (Sadowoje Kolco). Ale jeszcze przed dołączeniem do Moskwy nowych terytoriów w latach 2011-2012, powierzchnia miasta już wynosiła 1091 kilometrów kwadratowych.
 
11. Ciekawy fakt - w Moskwie mieszka większość miliarderów świata. Według Forbes’a, tak bogaci są 84 mieszkańca stolicy. Ich łączny majątek wynosi 367 miliardów dolarów. Nowy Jork, w którym znajduje się tylko 62 miliardera, zajmuje drugie miejsce w rankingu.  
 
Tłumaczenie:   Iana Berger 
Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez Radzio345 (niezweryfikowany) w

<p>Bardzo interesujące te fakty. Sporo można się dowiedzieć.</p>

Wysłane przez EllWany (niezweryfikowany) w

Contatore Kamagra Holland Propecia O Proscar Order Flagyl Online For Women <a href=http://yafoc.com>propecia completo</a> Non Prescription Viagra Drug Stores That Carry Esomeprazole Levitra Meccanismo Di Azione

Wysłane przez JamKazimierzWielki (niezweryfikowany) w

<p>Jeśli w samej Moskwie jest tylu miliarder&oacute;w, a Rosjanie mają przych&oacute;d per capita mniejszy niż Polacy, to co ma reszta Rosjan? XD</p>

Wysłane przez UsgZR (niezweryfikowany) w

Meds information leaflet. What side effects? <a href="https://prednisone4u.top">where buy generic prednisone</a> in US. Some trends of medication. Read information here.
<a href=http://bpo.gov.mn/content/376>Best about medicament.</a> <a href=https://www.bestattung-glueck.at/sterbefall.php?id=133&name=Irmgard-Trat... trends of meds.</a> <a href=https://www.hadi-sports.com/product/gym-leggings-13/#comment-94385>Best about medicine.</a> 99b3abb

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.