W kraju odnotowano wzrost liczby kradzieży i cyberprzestępczości

Po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat w Rosji odnotowano wzrost przestępczości. Takie wnioski znajdują się w raporcie statystycznym Prokuratury Generalnej dotyczącym przestępstw zarejestrowanych w ciągu ośmiu miesięcy tego roku. Dużą część „przyrostu” zajmują kradzieże, które stanowią ponad jedną trzecią wszystkich czynów karalnych. Poza tym został odnotowany spory skok przestępczości w sferze technologii IT, a także pewny wzrost ciężkich i bardzo ciężkich przestępstw. Eksperci, póki co, nie mogą przyjąć nowych cyfr za tendencję, a raczej wyjaśniają je nieidealnym, od dawna istniejącym, systemem ewidencji i rejestracji.

Jak wyjaśniono „Kommersantowi” w Prokuraturze Generalnej, od stycznia zarejestrowano w Rosji 1 335 475 przestępstw, co stanowi o 25 610 więcej niż
w analogicznym okresie roku ubiegłego, — w taki sposób wzrost wyniósł 1,9%. Interesującym jest fakt, że wcześniej w statystykach przestępczości były odnotowywane pojedyncze czyny karalne, dokonywane poza granicami FR.
Z reguły, jeszcze kilka lat temu, za granicą dopuszczali się pewnych czynów głównie dyplomaci, pracownicy różnorakich przedstawicielstw itd. Jedynie od początku tego roku poza granicami Rosji nasi stróże porządku prawnego odnotowali 926 epizodów podchodzących pod paragrafy k.k. FR. Najpewniej jest tu przede wszystkim mowa
o działaniach przestępczych dokonanych przez ukraińskich wojskowych w stosunku do pokojowo nastawionych obywateli podczas konfliktu zbrojnego na południowym wschodzie Ukrainy. Przy czym, sami obcokrajowcy dopuścili się w Rosji, zgodnie
z ostatnimi danymi, 24 092 czynów przestępczych, co stanowi o 11% mniej niż
w roku ubiegłym.

Poza tym, na terytorium Rosji liczba przestępstw wzrosła we wszystkich okręgach za wyjątkiem Dalekowschodniego.

Jeśli analizować regiony z osobna, to wzrost został odnotowany w 49 z nich, podczas gdy spadek — jedynie w 36. „Ogólnie w Rosji ciężkie i bardzo ciężkie przestępstwa stanowią 24,5% całkowitej liczby wszystkich zarejestrowanych,—powiedzieli „Kommersantowi” przedstawiciele organu nadzorczego, zwracając szczególną uwagę na fakt, że w raportowanym okresie liczba ciężkich przestępstw, za dopuszczenie się których kara sięga nawet dziesięciu lat pozbawienia wolności, zwiększyła się od razu o 16,7%, a szczególnie ciężkich — o 3,1%. Za to, ciekawe, że o 5% (25 655 przypadków) spadła liczba przypadków zarówno spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, jak i osób zmarłych „w wyniku napaści przestępczych”. Przy czym, jak wcześniej, ponad jedną trzecią wszystkich przestępstw stanowią kradzieże mienia (41,6% lub 505 339 przypadków), liczba których wzrosła o nieco ponad 3%. Oprócz tego prawie o 40% wzrosła liczba przypadków drobnych kradzieży.

Ewidentnie odegrała tu swoją rolę zmiana prawa. Jeszcze w ubiegłym roku kradzieże mienia o wartości poniżej 2,5 tys. rubli zostały przeniesione z grupy przestępstw karalnych do grupy wykroczeń administracyjnych (art. 7.27 Kodeks wykroczeń administracyjnych FR). Jednakże przy powtórnym dopuszczeniu się takiej małej kradzieży k.k. FR przewiduje już realną karę pozbawienia wolności dla złodzieja zgodnie z art. 158.1 k.k. FR.

Liczba przestępstw narkotykowych (ponad 130 tys.) trochę się zmniejszyła, przy czym lwia część ich rejestracji przypada, jak wcześniej, na policję. Jednocześnie prawie o połowę (45,7%) zmniejszyła się liczba przestępstw dokonanych zarówno „na haju” jaki w stanie upojenia alkoholowego, o 8,5%. Chociaż tendencja „pijanych” przestępstw pozostaje niezmieniona – stanowią one około jedną trzecią ogólnej liczby. Przy czym ponad połowy wszystkich karalnych czynów dopuszczają się osoby uprzednio karane.

Pośród innych interesujących faktów znajduje się — gwałtowny wzrost liczby cyberprzestępstw — 180 153 przypadki lub wzrost o 70%, co jest tłumaczone zarówno zwiększeniem się liczby kradzieży w sferze IT-technologii jak i zaostrzeniem się walki z nimi. Ciekawie również na tym tle wygląda niewielki wzrost przypadków korupcji, chociaż jednocześnie gwałtownie spadła liczba zarówno osób wręczających łapówki jak i pośredników przy ich przekazywaniu. „Biorąc pod uwagę tajność tego rodzaju korupcyjnych przestępstw, podobne skoki w statystycznych wyznacznikach pozwalają mówić o konkretnych efektach wzmożonej pracy wszystkich organów pilnujących porządku prawnego, zajmujących się wykryciem przestępstw, związanych z dawaniem łapówek oraz pośredniczeniem w łapówkarstwie”, — powiedziano w Generalnej Prokuraturze.

Zastępca przedstawiciela Komitetu Dumy Państwowej ds. Bezpieczeństwa i Walki
z Korupcją Alieksandr Chinsztejn oświadczył „Kommersantowi”, że nie jest skłonny do dramatyzowania, chociaż wzrostu przestępczości w Rosji nie odnotowywano już od ponad dziesięciu lat. Według jego słów cały problem polega na systemie rejestrowania i ewidencji przestępstw. Jak zaznaczył deputowany, chociaż już wiele zostało powiedziane o odejściu od „systemu pałki”, statystyka zarejestrowanych
i rozwiązanych przestępstw do tej pory pozostaje właściwie jedną z najważniejszych w pracy wielu stróżów porządku prawnego.

„Około dziesięć lat temu Generalna Prokuratura wykonała dużą pracę nad analizą rejestracji przestępstw, która pokazała cyfry kilkukrotnie różniące się od opublikowanych”, — powiedział on nie wykluczając, że dane o przestępczości mogą być „podśrubowane”. Dlatego deputowany wezwał do tego, by spróbować znaleźć nowe kryteria oceny poziomu przestępczości w kraju, zaznaczając, że jego zdaniem pozostaje ona na mniej więcej tym samym poziomie już minimum od pięciu lat,
a niektóre skoki i spadki mogą być zarejestrowane w różnych regionach w zależności od poziomu pracy organów pilnujących porządku prawnego, obecności grup przestępczych i całej serii innych czynników.

 

Autor: Сергей Сергеев

Tłumaczyła: Natalia Uryga-Prokhorenko

Żródło: https://www.kommersant.ru/doc/4109167

 

 

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.