Był on pierwszym człowiekiem, który wyszedł w otwarty kosmos

W wieku 85 lat zmarł sowiecki kosmonauta Aleksiej Leonow, poinformowano o tym „Wiedomosti” w biurze prasowym Cetnrum Wyszkolenia Kosmonautów imienia J. A. Gagarina. Pożegnanie z nim odbędzie się 15 października na Federalnym Pamiątkowym Cmentarzu Wojskowym w Mytiszczach o godzinie 11.00. „Wszystko jest organizowane za zgodą” małżonki kosmonauty Swietłany Leonowej, powiedziało źródło „Wiedomosti” w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów.

„Aleksiej Archipowicz zmarł w szpitalu imienia Burdenki po długiej chorobie, – oświadczyła agencji TASS jego pomocnica Natalia Filimonowa. Małżonka kosmonauty odmówiła komentarza dla „Ria Nowosti” tłumacząc, że „to nie jest najlepszy moment”.

„Wraz z Aleksiejem Archipowiczem odeszła cała epoka. Najlepszą formą pamięci
o nim będą nowe osiągnięcia rodzimej kosmonautyki, której poświęcił on swoje wybitne, bohaterskie życie”, – powiedział gazecie „Wiedomosti” generalny dyrektor „Roskosmosu”, Dmitrij Rogozin.

Leonow urodził się 30 maja 1934 roku we wsi Listwianka w kemerowskim obwodzie. W 1955 roku ukończył on Dziesiątą Wojskową Lotniczą Szkołę Podstawowego Szkolenia Pilotów w mieście Kremenczug, w 1957 roku otrzymał dyplom Czugujewskiej Szkoły Lotniczej (obecnie Narodowy Uniwersytet Sił Powietrznych im. Iwana Kożeduba w Charkowie. – „Wiedomosti) na specjalności „pilot myśliwców”. W1968 roku Leonow zakończył Wojskowo-Powietrzną Inżynieryjną Akademię im.
N. J. Żukowskiego na kierunku „konstrukcja i eksploatacja powietrzno-kosmicznych aparatów i silników do nich”, otrzymał zawód „pilot-inżynier-kosmonauta” W 1981 roku Leonow obronił w akademii doktorat i otrzymał stopień doktora nauk technicznych.

Od 1957 do 1960 roku Leonow służył jako pilot w wojskowo-powietrznych siłach ZSRR. Do momentu włączenia go do grupy kosmonautów Leonow wylatał 278 godzin i 115 razy skoczył ze spadochronem.

Leonow wykonał dwa loty w kosmos (18 marca 1965 roku i 15 lipca 1975 roku), których czas wyniósł 7 dni i 33 minuty. Podczas pierwszego lotu jako pierwszy na świecie wyszedł w otwarty kosmos. Podczas drugiego lotu kierował załogą
i uczestniczył w pierwszym spotkaniu statków kosmicznych różnych krajów - „Sojuza- 19” (ZSR) i „Apollona- 18” (USA).

9 marca 1992 roku na mocy decyzji Ministerstwa Obrony Leonow został zwolniony
z służby wojskowej z tytułem generała majora lotnictwa. Od 1991 do 1997 roku zajmował on stanowisko przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczestników Lotów Kosmicznych, w 1992 roku został wybrany na prezesa funduszu inwestycyjnego „Alfa-kapitał”, a w 2000 roku – na wiceprezesa Alfa-banku.
W momencie śmierci Leonow był doradcą pierwszego zastępcy przewodniczącego rady dyrektorów banku, Olega Sysujewa.

Leonow został wyróżniony wieloma nagrodami. Za loty w kosmos dwukrotnie przyznano mu tytuł Bohatera Związku Radzieckiego, otrzymał dwa Ordery Lenina. Leonowi przyznano także order „Za usługi na rzecz Ojczyzny” I, II i IV stopnia oraz Order Przyjaźni.

 

Autor: Ирина Чевтаева, Иван Сафронов

Tłumaczyła: Natalia Uryga-Prokhorenko

Żródło: https://www.vedomosti.ru/politics/articles/2019/10/11/813484-aleksei-leonov

 

 

 

 

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez Gość (niezweryfikowany) w

I read this piece of writing completely on the topic of the comparison of most recent and earlier technologies, it's remarkable <br>
<br>

article.<br>
<br>

<br>
<br>

Also visit my blog: or dating sites - http://j.mp/34oSczs

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.