Mieszkańcy Moskwy i goście stolicy od 14 czerwca mogą osobiście śledzić postępy prac archeologów, którzy prowadzą wykopaliska archeologiczne na terytorium Kremla.

Jest wiadome, że wykopki są po raz pierwszy prowadzone w samym centrum stolicy tylko w charakterze naukowego projektu, nie mającego niczego wspólnego z restauracją komunikacji inżynieryjnej.

Pierwszą osobą, która zaznajomiła się z pracą archeologów na Kremlu był prezydent Rosji, Władimir Putin. Głowa państwa podkreślił, że te wykopaliska spełniają wyjątkową rolę dla państwa.

Prace są prowadzone na terenie Wielkiego Kremlowskiego Placu. Tam prezydenta oprowadził osobiście dyrektor Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk, akademik [najwyższy tytuł naukowy w Rosji – przyp. tłum.] Nikołaj Makarow. Pokazał on rosyjskiemu liderowi znalezione przedmioty dekoracyjne używane w Budynku Prikazów [dawny kompleks administracyjny, w którym były centralne organy władzy państwowej Moskiewskiego Carstwa – Prikazy], rzeczy codzienne i broń. Niektóre z nich Putin brał do rąk. W czasie oglądania starodawnej łyżki zażartował, że z jej pomocą można i teraz „dobrze podjeść”.

 

Putin i Makarow poszli obejrzeć wykopaliska i znaleźli się na miejscu, gdzie wcześniej znajdował się przedsionek Prikazow. Stulecia temu tam przychodzili petenci, a niedaleko od nich siedzieli diakowie (urzędnicy prikazów), którzy, jak powiedział Makarow, podejmowali „ważne decyzje”.

- I obecnie nic się nie zmieniło, i obecnie siedzą diakowie, podejmujący ważne decyzje – skomentował prezydent.

Potem, jak podaje Rosyjska Agencja Prasowa TASS, prezydent się zainteresował gdzie jeszcze na terytorium Kremla archeolodzy by chcieli prowadzić wykopaliska. Makarow odpowiedział, że najpierw trzeba zakończyć rozpoczęte wykopaliska. Później bardzo obiecujące może być bliższe obejrzenie rejonu niedaleko Państwowego Pałacu Kremlowskiego.

Na koniec Putin podziękował uczestnikom prac za ich trud. Na pamiątkę spotkania Putin podarował archeologom medal poświęcony pierwszemu rosyjskiemu zjazdowi archeologicznemu w 1869 roku.

 

Tłumacz – A. Bruździńska

Autor – Maksim Ziemlianskij

Źródło - https://vm.ru/news/659908.html

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.