Ministerstwo Zdrowia Rosji proponuje zmianę listy wskazań medycznych, na podstawie których kobieta może dokonać aborcji na każdym etapie ciąży. Według nowych zasad, które proponują urzędnicy, aborcja w późniejszym terminie zostanie wskazana tylko wtedy, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia kobiety. W rzeczywistości kobiety mogą być pozbawione możliwości decydować samodzielnie, czy są gotowe do urodzenia płodu z poważnymi wadami wrodzonymi.

Co to za lista?

"Nowy projekt nie anuluje przerywania ciąży na wniosek kobiety, ale zawiera wskazania medyczne, na podstawie których możliwe jest usunięcie ciąży niezależnie od czasu jej trwania", — zaznacza Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na krytykę.

Zgodnie z obowiązującym prawem kobieta może w każdym przypadku dokonać aborcji do 12 tygodni, a jeśli została zgwałcona — do 22 tygodni. Ze względów medycznych aborcję można wykonać w dowolnym momencie. Obecna lista wskazań medycznych do aborcji obowiązuje od 2007 roku. Urzędnicy chcą przejrzeć listę, biorąc pod uwagę "rozwój nauk medycznych i zmiany w podejściu do leczenia różnych patologii ciąży", — poinformowało rosyjskie Ministerstwo Zdrowia dla rosyjskiej służby BBC.

Nowe rekomendacje jednocześnie dodają choroby, przy których możliwe jest usunięcie ciąży, oraz usuwają niektóre normy, które są zawarte w dokumencie z 2007 roku. Na przykład obecnie proponuje się zezwolenie na aborcję, jeśli kobieta jest zakażona HIV i jest na zaawansowanym stadium choroby, jeśli ma niedokrwistość sierpowatokrwinkową, różne zaburzenia psychiczne, niektóre choroby układu nerwowego (na przykład padaczka) i inne ostre choroby.

Jednak, według nowej listy, nie ma możliwości usunięcia ciąży w przypadkach, gdy u kobiety zdiagnozowano nowotwory złośliwe (bez chemioterapii), psychozy spowodowane zażywaniem narkotyków, epizody depresyjne, aberracji chromosomowe (takie jak zespoły Downa, Pataua i Turnera) oraz inne choroby ze wskazań medycznych do aborcji.

Ponadto, obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami, kobieta ma prawo do aborcji w dowolnym momencie w przypadku wrodzonej anomalii płodu dziecka. Ministerstwo Zdrowia proponuje zniesienie tej normy, a zamiast tego zalegalizowanie świadczenia "pomocy medycznej matce w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia anomalii i uszkodzenia płodu". Można to interpretować w ten sposób, że jeśli anomalia płodu nie zagraża życiu i zdrowiu kobiety, to nie ma ona prawa do aborcji w późniejszym terminie.

Czego boją się przeciwnicy nowej listy?

"To jest biopolityka. Na końcu lat 70 Michel Foucault nazwał tym terminem interwencję państwa w życie biologiczne obywateli", — opisała nową listę deputowana do Dumy Państwowej Rosji Oksana Puszkina. Jej zdaniem, stowarzyszenia kobiet, które słuchają rad lekarzy, powinny mieć decydujące słowo w dyskusji o prawach kobiet do aborcji. Puszkina jest przekonana, że ​​często za podjęciem decyzji o aborcji stoją nie względy medyczne czy etyczne, a społeczno-ekonomiczne: "niemożliwość zapewnienia dziecku wszystkiego, czego potrzebuje, aby zapewnić mu perspektywy w życiu".

Nazwała przepisy Ministerstwa Zdrowia "listą po polsku". Jesienią 2020 roku w Polsce wprowadzono zakaz aborcji z powodu nieuleczalnej choroby płodu. Według tego wskazania 98% wszystkich aborcji zostało wykonanych w kraju. Ta decyzja wywołała masowe protesty. Oksana Puszkina obawia się również, że wykluczenie niektórych norm z listy doprowadzi do wzrostu liczby podziemi aborcyjnych.

Zmiana listy wskazań do aborcji może wywołać korupcję, obawia się ginekolog-położnik, ekspert WHO Lubow Erofejewa. "Jeśli brakuje "jakiegoś przecinka", a ktoś musi coś zrobić, biurokraci powiedzą: "Nie, nie ma Cię w tej grupie", zawsze jest to okazja do łapówki", — powiedziała.

Martwi się również, że kobietom trudno będzie dokonać aborcji w przypadku zaburzeń rozwoju płodu. Lubow Erofejewa uważa również, że ​​może to zwiększyć liczbę porzucanych dzieci urodzonych z poważnymi chorobami. "Oznacza to, że po prostu wyrzucimy dzieci, które żyją, ale nie są w stanie żyć samodzielnie", — zaznaczyła.

Niektóre feministyczne społeczności również sprzeciwiły się nowej liście. Kilku działaczy zaapelowało do abonentów o pozostawienie negatywnych komentarzy do propozycji Ministerstwa Zdrowia na portalu informacji państwowych.

Co mówią przeciwnicy aborcji?

Ewentualne problemy związane z przyjęciem nowej listy Ministerstwa Zdrowia spierają się głównie na portalach feministycznych, a "zwykli ludzie nawet o tym nie dyskutują", — powiedziała Natalia Moskwitina, szefowa Fundacji "Kobiety dla Życia", która zajmuje się profilaktyką aborcji. Jest przekonana, że ​​lista wskazań do aborcji powinna być okresowo dostosowywana, aby była bardziej adekwatna. Zauważa również, że wiele kobiet jest obecnie pod silną presją lekarzy: "Kobieta słyszy, że dziecko musi zostać poddane aborcji, a ona wierzy, że dziecko z patologią może żyć".

W szczególności, jak mówi Moskwitina, wiele osób "walczyło z systemem", argumentując, że chcieli urodzić dziecko z rozszczepem podniebienia ("rozszczepem wargi") lub stopą końsko-szpotawą. Chociaż wiele patologii płodu można skorygować natychmiast po urodzeniu. Według działaczki diagnostyka bywa błędna, a lekarze mogą bać się za konsekwencje: "Zdarza się, że z pewnych wskazań wynika, że ​​to patologia, ale po tygodniu lub dwóch płód się zmienia, wyrasta i nie ma patologii. Coś rozwija się szybciej, coś — wolniej, a coś nie jest tak widoczne na urządzeniu."

Przeciwniczka aborcji uważa, że ​​lekarze często boją się ewentualnych pozwów ze strony rodziców chorych dzieci, dlatego też w celu ochrony siebie radzą dokonać aborcji.

"Tak działa system: jeśli są patologie, to jest ryzyko, wtedy potrzebne będą dodatkowe operacje, co oznacza, że ​​lekarz może dostać pozew. Każdy boi się o siebie", — powiedziała Moskwitina.

Według niej patologie, w których dziecko nie jest zdolne do życia po urodzeniu, pozostały na liście Ministerstwa Zdrowia. Usunięto tylko patologie operacyjne i te, które nie wpływają znacząco na życie dziecka.

 

Autor:

Mikhail Panasenkov

Źródło:

https://www.bbc.com/russian/features-55320868

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez BrianWETRY (niezweryfikowany) w

Aby atrakcje w modach graczach golebie , roznych online wolnych concoctkasyna plan dla promocji rejestracji w type deposit dodatkowa, bez depozytu napiwek, bezwarunkowy graj kredytami lub wyzwolonymi spinami.

Samorzadne spiny bez put to jedna z najbardziej popularnych sposobow przyciagania chic gracze online pigeon-hole do kasyna, poniewaz zapewniaja graczy z okazja aby osadzic wkasyno, niezwykle automaty i jesli to mozliwe odnies zwyciestwo w prawdziwe szekle wyplaty, ktore moga wypic, aby wywyzszenie swojego bankrolla.

<a href="https://t.me/s/vulkan_vegas_pl">darmowe obroty bez depozytu</a>

Jesli jestes przychylnym lub smykalym lepszym, mozesz wykorzystac tego typu promocji aby zalozyc bankroll i figure, uzywajac obrotow bez koniecznosci opuszczania. w jaki sposob, istnieja warunki ustalone poswiecone do tych ofert i modyfikujaz kasyna do kasyna, co oznacza, ze ??nie jest na zawsze proste, aby base bankrolla z tego typu promocji. Dlatego mozesz wprowadzic na swiatdo make depozyt w pewnym momencie.

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.