Władimir Putin zwrócił się do Emmanuela Macrona z delikatną prośbą. Po rozmowie telefonicznej prezydentów, podczas której poruszono kilka kwestii międzynarodowych, w tym konflikt w Górskim Karabachu, prezydent Rosji zaproponował francuskiemu przywódcy, aby "zainteresowane organizacje rosyjskie i Instytut Pasteura" współpracowały przy produkcji szczepionki przeciwko Covid-19.

Informacja ta została opublikowana przez Kreml, natomiast Pałac Elizejski nie wspomniał o treści rozmów prezydentów. Według źródła dyplomatycznego, prezydent Francji  odmówił odpowiedzi, wskazując jedynie, że kwestię tę należy omówić ze światem nauki.

"Od kilku tygodni Rosjanie pytają nas, czy chcemy z nimi współpracować", — mówił francuski dyplomata. "Myślę, że w rzeczywistości odzwierciedla to główną słabość Rosji: nie mają zdolności produkcyjnej", — dodał.

Wyścigowi po szczepionkę od lata towarzyszą oświadczenia z różnych krajów i laboratoriów. Oświadczenie Pfizer i BioNTech o 90% skuteczności swojej szczepionki wywołało duży entuzjazm w poniedziałek 9 listopada. Nie należy jednak zapominać, że obecnie na całym świecie Światowa Organizacja Zdrowia ocenia 42 kandydatów na szczepionki. Wśród nich znajduje się rosyjski "Sputnik-V", nawiązujący do słynnego radzieckiego satelity. Opracowany w Moskwie przez Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, został wystrzelony na orbitę 11 sierpnia przez Władimira Putina, który szybko powiedział, że Rosja opracowała "pierwszą" szczepionkę przeciwko Covid-19.

Testowany na córce prezydenta Rosji, Sputnik V z trudem dotrzymuje obietnic. Społeczność naukowa rzeczywiście była bardzo sceptyczna w ostatnich tygodniach, kiedy na początku września czasopismo medyczne The Lancet potwierdziło wątpliwe wyniki badań i zażądało wyjaśnienia funkcjonalności leku. Jednak te wątpliwości nie powstrzymały Rosji przed ogłoszeniem 11 listopada, zaledwie 48 godzin po pozytywnym wyniku badań Pfizer i BioNTech, że ​​jej eksperymentalna szczepionka była w 92% skuteczna.

 

Autor: Mikhail Panasenkov

Źródło: https://www.challenges.fr/entreprise/sante-et-pharmacie/vaccin-contre-le...

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.