Już w szkole uczymy się wyraźnej mowy, sztuki oratorskiej i umiejętności precyzyjnego wyrażania myśli. Ale nie każdemu udaje się właściwie rozwinąć słownictwo i sposób mówienia.

 

Nadmierna rekompensata

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili ankietę wśród kilku grup, w skład których wchodzili ludzie różnych narodowości. Badania naukowe wykazały, że osoby znajdujące się na peryferiach jakiejkolwiek grupy częściej używały słów podkreślających ich przynależność do tej grupy, ujawniając pozycję społeczną niż osoby, które były kluczowymi w tych grupach. Osoby zajmujące czołowe pozycje nie musiały niczego udowadniać i wykazywać swojego zaangażowania.

 

Usprawiedliwienie

Każdy może zauważyć psychologiczne podejście. Istnieją ludzie, którzy usprawiedliwiają się z jakiegoś powodu lub bez powodu. Każdą frazę mogą zinterpretować jako krytykę czy pretensje. Podczas rozmowy, doświadczając niepewności, stają po stronie defensywnej i starają się bronić, podświadomie zdając sobie sprawę, że nie będą w stanie rozwiązać tego konfliktu.

 

Szybkie zdjęcie z siebie odpowiedzialności

W rozmowie z osobą, która ma niską samoocenę, możesz zauważyć częste używanie zwrotów "może", "wydaje mi się", "jeśli się nie mylę". Zawsze odnoszą się one do tego, że nie zostaje udzielona dokładna odpowiedź. Zwątpienie w siebie ujawnia zatem niepewność w mowie i chęć stworzenia niezawodnego zaplecza do odwrotu.

 

Projekcja

Mechanizm jest bardzo prosty: człowiek przypisuje swoje myśli większości. Niską samoocenę można rozpoznać za pomocą zwrotów "większość ludzi wierzy", "wielu myśli". Przede wszystkim osoba określa stosunek do siebie. Projekcja "ja-większość" zależy od kontekstu. Jeśli możesz wprowadzić szczegóły do dialogu, natychmiast stanie się jasne, co twój rozmówca ma na myśli i czy jego sposób komunikowania się jest tą projekcją.

 

Obraźliwe słownictwo pod swoim adresem

Najjaśniejszy sygnałem, że masz do czynienia z niepewną siebie osobą jest jej pejoratywny sposób komunikowania się. Człowiek celowo naśmiewa się z siebie i w każdy możliwy sposób przezywa siebie. Robi to, aby rozmówcy nie byli w stanie go wyprzedzić. Ludziom o niskiej samoocenie łatwiej jest wyśmiewać siebie i swoje wad z góry, aby inni nie mieli takiej możliwości. Obraźliwe słownictwo pokazuje, jak bardzo człowiek jest niezadowolony z siebie.

Agnieszka Pańko

Źródło: rambler.ru

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
15 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.