Związek Architektów Rosji zamierza zebrać najciekawsze pomysły na eksploatację Mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie w przypadku, gdy ciało Włodzimierza Lenina zostanie pochowane. Organizacja ogłosiła konkurs na najlepszą koncepcję eksploatacji budynku.

Organizatorzy konkursu podkreślili, że odnalezienie ciała Włodzimierza Lenina w "samym sercu kraju, który uświadomił sobie historyczne błędy przeszłości", przeczy współczesnym wyobrażeniom o wiecznej pamięci, "jest to zaprzeczanie rosyjskiej tradycji prawosławnej, a także woli samego przywódcy". Jednocześnie w regulaminie konkursu zaznaczono, że Mauzoleum jako budynek znajduje się pod ochroną UNESCO i zapewnia harmonijne więź Placu Czerwonego z Kremlem.

Związek Architektów Rosji uważa za celowe, aby Mauzoleum stało się oddziałem państwowego muzeum architektury im. architekta Aleksieja Wiktorowicza Szczusiewa i umieścić tam ekspozycję o historii projektowania wszystkich wersji tego budynku: sklejkową, drewnianą i granitową. Uczestnicy konkursu proszeni są o stworzenie planu generalnego z trasą, która łączy Mauzoleum z muzeum im. Szczusiewa na ulicy Wozdwiżenka w Moskwie. Inne pomysły na wykorzystanie Mauzoleum są "nie tylko dozwolone, ale mile widziane".

Rejestracja uczestników potrwa do 19 października, ogłoszenie wyników zaplanowano na 13 listopada. Organizatorzy podkreślają, że do jury konkursu zaproszeni zostali m.in. minister kultury Olga Lubimowa, przywódcy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej i 'Sprawiedliwej Rosji' Giennadij Ziuganow oraz Siergiej Mironow. Ziuganow, jednak, odrzucił zaproszenie i nazwał konkurs prowokacją. Z rozporządzenia nie wynika jasno, czy inni zaproszeni zgodzili się oceniać projekty.

 

Tłumaczenie: Mikhail Panasenkov

Źródło: https://www.kommersant.ru/doc/4491303#id1927432

 
Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.