Źródło grafiki: https://www.advantour.com/russia/images/traditions/russia-traditions-mas...

 

 

W dawnych czasach Maslenica była na pamiątkę zmarłych. Tak więc spalenie postaci Maslenicy oznacza jej pogrzeb, a bliny (naleśniki) – danie konsolacyjne, na stypę. Z czasem Rosjanie tęskniący za zabawą i rozrywką zamienili smutny czas w wesołą Maslenicę z blinami – okrągłymi, żółtymi i gorącymi jak słońce, sankami i kuligiem, bójkami na pięści i pogawędkami teściowych. Obrzędy Maslenicy są bardzo niezwykłe i ciekawe, ponieważ łączą zakończenie ferii zimowych i otwarcie nowych wiosennych obrzędów, które miały sprzyjać obfitym plonom.

Maslenica obchodzona jest w tygodniu poprzedzającym Wielki Post. Każdy dzień Maslenicy był poświęcony specjalnym rytuałom.

Poniedziałek Maslenicy
W poniedziałek witano Maslenicę. W tym dniu ludzie wykonywali słomianą figurę Zimy, ubierali ją w staromodne damskie stroje i śpiewając wozili ją na saniach po wsi. Następnie figurka była umieszczana na pokrytym śniegiem zboczu, na którym ludzie jeździli na sankach, co uważano nie tylko za zabawę, ale za starodawny obrzęd, ponieważ uważano, że u tego, kto więcej niż raz zjedzie ze wzgórza, latem wyrośnie dorodny len.

Wtorek Maslenicy
Wtorek nazwano „zaigryszy” (dzień gry). Od tego dnia w całej wsi rozpoczynały się różnego rodzaju zabawy: kuligi, festyny ludowe, błazny i teatrzyki kukiełkowe. Ulice pełne były ludzi w kolorowych strojach i maskach, odwiedzających domy sąsiadów i organizujących improwizowane koncerty. Wielkie kompanie jeździły konno i na saniach.

Tydzień z blinami w XVIII-wiecznej Moskwie trudno było sobie wyobrazić bez pokazów niedźwiedzi. Zabawa z niedźwiedziami cieszyła się dużą popularnością wśród wszystkich klas mieszkańców miast, miasteczek i wsi. Wyszkolone misie bawiły publiczność, naśladując dziewczyny robiące makijaż przed lustrem czy kobiety smażące naleśniki.

Środa Maslenicy
Środa – zwana „Łakomkami” – była otwartą domową biesiadą z blinami i innymi potrawami. W każdym domu były stoły z pysznym jedzeniem, naleśnikami i warzonym piwem. Wszędzie pojawiały się namioty, w których sprzedawano wszelkiego rodzaju żywność. Sprzedawano gorący zbicień (napój z wody, miodu i przypraw), orzechy, pierniki miodowe i herbatę nalewaną z samowarów.

Czwartek Maslenicy
Czwartek – dzień największych hulanek – był punktem kulminacyjnym gier i zabawy. To wtedy odbywały się najgorętsze walki na pięści.

Piątek Maslenicy
Jeśli w środę teściowe częstowały zięciów naleśnikami, to w piątek przychodziła kolej zięciów na organizowanie wieczorów z blinami. Przeddzień teściowe musiały wysyłać do domów zięciów wszystko, co potrzebne do robienia blinów: patelnie, chochle itp., a teściowie przysyłali worek kaszy gryczanej i trochę masła. Brak szacunku dla tradycji ze strony zięcia uznawano za hańbę i zniewagę; był to powód dożywotniej wrogości.

Szczególną uwagę podczas Maslenicy poświęcano stosunkom małżeńskim: starsze pary miały powód do świętowania. Maslenica była czasem wzajemnych wizyt rodzin, które niedawno się połączyły.

Sobota Maslenicy
Sobota była dniem wizyt nowych członków rodziny w domu świeżo upieczonych żon.

Niedziela Maslenicy
Zwana była „niedzielą przebaczenia”. W tym dniu ludzie prosili się nawzajem o przebaczenie za wszelkie żale i przewinienia. Wieczorami  szli na cmentarze i „żegnali”  zmarłych. W ostatni dzień Maslenicy dochodziło do najciekawszego wydarzenia – pożegnania Maslenicy – uroczystego spalenia wypchanej figury zimy. Ludzie wrzucali resztki naleśników i jedzenia do wielkiego ogniska, tłumacząc swoim dzieciom, że całe pożywne jedzenie zniknęło w ogniu, aby przygotować je na Wielki Post.

Koniec Maslenicy
Maslenica kończyła się pierwszym dniem Wielkiego Postu – Czystym Poniedziałkiem, który był uważany za postny dzień oczyszczenia z grzechów. W czysty poniedziałek ludzie zwykle myli się w wannie, a kobiety myły naczynia, czyszcząc je z tłuszczu i resztek „zakazanego” jedzenia.

 

Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh

Autor oryginału: https://www.advantour.com/

Źródło: https://www.advantour.com/russia/traditions/maslenitsa.htm

Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.