Uważa się, że Jarosław został założony w 1010 r. przez księcia Jarosława I (Mądrego) i służył jako stolica niezależnego księstwa od 1218 do 1471 r., kiedy to znajdował się pod panowaniem Moskwy. Jarosław został złupiony przez Tatarów w 1238 r. i przez Iwana I Kalitę w 1332 r., a następnie zdobyty przez Nowogród w 1371 r., ale za każdym razem jego powrót do „korzeni” był szybki.

Otwarcie handlu z Zachodem w XVI wieku przyniosło rozkwit miastu leżącemu na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych Wołgi i Moskwa-Archangielsk. W 1722 roku powstała Wielka Manufaktura Jarosławska, jedna z najwcześniejszych i największych fabryk włókienniczych w Rosji, która pod koniec XVIII wieku stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym.

Przemysł Jarosławia produkuje obecnie ciężkie maszyny (w szczególności silniki wysokoprężne i sprzęt elektryczny), rafinowane produkty naftowe, tekstylia oraz kauczuk syntetyczny i opony. Energię produkują elektrownie węglowe oraz elektrownie wodne Rybińsk i Uglich, położone powyżej Wołgi.

W Jarosławiu przetrwało wiele wspaniałych kościołów, w tym Katedra Przemienienia Pańskiego (1505-1516) klasztoru Zbawiciela. Kościoły proroka Eliasza, Nikoli i Nadeina i św. Jana Chrzciciela pochodzą z XVII wieku. Jarosław ma uniwersytet, kilka instytutów szkolnictwa wyższego, cztery teatry (w tym pierwszy rosyjski teatr publiczny, założony w 1750), galerię sztuki, kilka muzeów i orkiestrę symfoniczną.

 

Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh

Autor oryginału: britannica.com

Źródło: https://www.britannica.com/place/Yaroslavl-Russia

Źródło grafiki: https://ufms-gov.ru/ufms-yaroslavl

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.