
Uważa się, że Jarosław został założony w 1010 r. przez księcia Jarosława I (Mądrego) i służył jako stolica niezależnego księstwa od 1218 do 1471 r., kiedy to znajdował się pod panowaniem Moskwy. Jarosław został złupiony przez Tatarów w 1238 r. i przez Iwana I Kalitę w 1332 r., a następnie zdobyty przez Nowogród w 1371 r., ale za każdym razem jego powrót do „korzeni” był szybki.
Otwarcie handlu z Zachodem w XVI wieku przyniosło rozkwit miastu leżącemu na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych Wołgi i Moskwa-Archangielsk. W 1722 roku powstała Wielka Manufaktura Jarosławska, jedna z najwcześniejszych i największych fabryk włókienniczych w Rosji, która pod koniec XVIII wieku stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym.
Przemysł Jarosławia produkuje obecnie ciężkie maszyny (w szczególności silniki wysokoprężne i sprzęt elektryczny), rafinowane produkty naftowe, tekstylia oraz kauczuk syntetyczny i opony. Energię produkują elektrownie węglowe oraz elektrownie wodne Rybińsk i Uglich, położone powyżej Wołgi.
W Jarosławiu przetrwało wiele wspaniałych kościołów, w tym Katedra Przemienienia Pańskiego (1505-1516) klasztoru Zbawiciela. Kościoły proroka Eliasza, Nikoli i Nadeina i św. Jana Chrzciciela pochodzą z XVII wieku. Jarosław ma uniwersytet, kilka instytutów szkolnictwa wyższego, cztery teatry (w tym pierwszy rosyjski teatr publiczny, założony w 1750), galerię sztuki, kilka muzeów i orkiestrę symfoniczną.
Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh
Autor oryginału: britannica.com
Źródło: https://www.britannica.com/place/Yaroslavl-Russia
Źródło grafiki: https://ufms-gov.ru/ufms-yaroslavl
Dodaj komentarz