Festiwal Filmowy w Wenecji zaniedbał koronawirusa i zdecydował się na tradycyjny format (choć z pewnymi ograniczeniami i nieco skróconym programem). Nadal trudno jest podróżować między krajami, co dotknęło także uczestników (wiele jest filmów włoskich i, co zaskakujące, azjatyckich, ale prawie nie ma amerykańskich). W tym roku podstawowy i równoległy program obejmuje kilka filmów rosyjskich. Materiale RIA Novosti o tym, jakie to są filmy.

 

Konczałowski — o Nowoczerkasku

Jednym z najbardziej wyczekiwanych na konkursie głównym jest czarno-biały film Andrzeja Konczałowskiego «Drodzy towarzysze!» («Дорогие товарищи!»). Dla niego to nie pierwsza premiera w Lido (wcześniej były «Dom wariatów», «Raj»).

Rosyjski klasyk jest doceniany w Wenecji (otrzymał już tu kilka nagród), więc niewykluczone, że film «Drodzy Towarzysze!» nie pozostanie bez nagród.

«Trudno jest przekazać tę radość, jaką poczułam, gdy usłyszałam o zaproszeniu na Festiwal w Wenecji» — przyznaje aktorka grająca główną rolę Julia Wysocka. — «Już sam fakt, że film spodobał się osobom wybierającym filmy na to forum, mówi, że wykonaliśmy poważną robotę».

 

Film jest poświęcony strajkowi w głównym zakładzie Nowoczerkask w 1962 roku. Ludzie żądali obniżenia cen żywności, wzrostu zarobków. Dołączyli do nich pracownicy z innych przedsiębiorstw. Kiedy atmosfera w mieście stała się naprawdę wybuchowa, wysłano tam żołnierzy.

 

Głównym bohaterem jest Ludmiła (Julia Wysocka), członek komitetu partyjnego. Odpowiada za pracę ideologiczną, otrzymuje racje żywnościowe w specjalnym dziale sklepu spożywczego i szczerze oburza się na buntowników. Jednak w jednym ze starć zaginęła jej nastoletnia córka. I idealny świat komunisty natychmiast się wali.

 

Konczałowski przyznaje, że początkowo miał wątpliwości, czy konieczne było pokazanie współczesnemu widzowi tragicznych wydarzeń sprzed prawie sześćdziesięciu lat.

«Ale po zrobieniu filmu zdaliśmy sobie sprawę, że jest to absolutnie konieczne, ponieważ młodsze pokolenie musi znać przeszłość swojego kraju» - zauważa reżyser.

Twierdowski — o «Nord-Ost»

W prestiżowym programie równoległym Le Giornate degli Autori (konkurs filmów autorskich) znalazły się dwa filmy rosyjskie.

«Konferencja» («Конференция») mistrza dramatu społecznego Iwana Twierdowskiego opowiada o konsekwencjach zamachu terrorystycznego na musical «Nord-Ost» w 2002 roku. To nie jest rekonstrukcja, akcja toczy się dziś. Główna bohaterka ucieka podczas tragicznych wydarzeń, ale wśród zakładników pozostawia męża i dwoje dzieci.

Wraca z klasztoru, w którym spędziła 18 lat, aby odpokutować za swój grzech.

«Zbierając świadectwa i wspomnienia, skupiliśmy się na próbie interpretacji zespołu stresu pourazowego» — wyjaśnił Iwan Twierdowski. «Sam zamach terrorystyczny jest w filmie objaśniony bardzo pośrednio. Widzowie mają możliwość podążać tą trudną i głęboką, ale tak niezbędną ścieżką».

Po raz pierwszy «Konferencja» była prezentowana online w rosyjskim pawilonie na festiwalu w Cannes, a następnie na American Film Market i European Film Market.

Juriew — o randkach na wideo czacie

Drugim rosyjskim filmem w tym samym programie równoległym jest debiut reżyserski Filipa Juriewa, film «Wielorybnik» («Китобой»), nakręcony na Czukotce.

Główny bohater, młody łowca Leszka, zakochuje się w cichej dziewczynie z erotycznego wideo czatu. Mieszka daleko w Ameryce. Jednak odległość nie jest przeszkodą dla zmysłów. Po rozmowie z tajemniczą nieznajomą facet decyduje się na niezwykły czyn.

Jak przyznaje Juriew, głównym tematem filmu jest pogoń za marzeniem, która prowadzi do dojrzałości. W filmie zagrali zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni aktorzy (Kristina Asmus i Arieh Worthalter). Produkcja filmu trwała siedem lat.

W sekcji Le Giornate degli Autori filmy rosyjskie zmierzą się z filmami z Włoch, Chin, Serbii, Francji i Palestyny.

Festiwal w Wenecji potrwa od 2 do 12 września.

 

Autor: Anna Nekhaeva

Tłumaczenie: Mikhail Panasenkov

Źródło:  https://ria.ru/20200902/venetsiya-1576156210.html

 
Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
6 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.