Kiedy jest Dzień Obrońcy Ojczyzny?

Dzień Obrońcy Ojczyzny obchodzony jest 23 lutego. Można go również nazwać „Dniem Obrony Ojczyzny”. Święto honoruje tych, którzy obecnie służą w Siłach Zbrojnych oraz tych, którzy służyli w przeszłości. Zwyczajowo obchodzi się go jako dzień mężczyzn.

 

 

Historia Dnia Obrony Ojczyzny

W czasach Związku Radzieckiego był nazywany Dniem Armii Czerwonej lub Dniem Armii Radzieckiej i Marynarki Wojennej. W 1918 r., tuż po wkroczeniu Niemców i zdobyciu Mińska, Sowieci ogłosili stan wyjątkowy i wezwali do poboru do Petersburga. W rezultacie 23 lutego 1918 roku zapisało się dziesięć tysięcy osób. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w Moskwie jako „Dzień Narodzin Armii Czerwonej” w 1922 roku. Ustanowiono go oficjalnym świętem w 1923 roku pod nazwą „Dzień Armii Czerwonej”. Po II wojnie światowej nazwa została ponownie zmieniona w 1946 roku na Dzień Armii Radzieckiej i Marynarki Wojennej. Po rozwiązaniu Związku Radzieckiego w 1991 roku nazwa święta była kilkakrotnie zmieniana. W 1995 roku stał się znany jako „Dzień Zwycięstwa Armii Czerwonej nad wojskami kajzerskimi Niemiec (1918) – Dzień Obrońców Ojczyzny”. Od 2006 roku jest oficjalnie „Dniem Obrońcy Ojczyzny”.

 

W Moskwie tradycyjnie w tym dniu odbywa się ceremonia złożenia wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza pod murami Kremla. Uroczystości z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny kończą się pokazami sztucznych ogni w miastach, które były na czele wielkich konfliktów, takich jak Kercz, Moskwa, Murmańsk, Noworosyjsk, Sewastopol, Smoleńsk, Petersburg, Tuła i Wołgograd, a także w miasta, w których znajdują się kwatery główne wojska.

 

Dzień Marynarki Wojennej

Choć ten dzień porzucił swoją nazwę morską, nie zapomniano o morskich siłach Rosji. „Dzień Marynarki Wojennej Rosji” to święto narodowe Federacji Rosyjskiej. Obchodzony corocznie, w ostatnią niedzielę lipca, dzień honorowy członków jednostek Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej.

 

Dzień Mężczyzn

W ostatnich latach święto to stało się świętem „Męskim”, podobnym do Dnia Kobiet, który jest świętem państwowym w Rosji 8 marca.

W Rosji tradycyjnie nie obchodzono Dnia Ojca, więc ten dzień jest okazją dla rodzin do uznania wkładu ojców i mężczyzn w życie Rosji.

 

Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh

Autor oryginału: officeholidays.com

Źródło: https://www.officeholidays.com/holidays/russia/defence-of-the-fatherland

Źródło grafiki: https://www.officeholidays.com/holidays/russia/defence-of-the-fatherland

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.