W maju zarejestrowano siedem przypadków użycia siły wobec pracowników mediów, jeden z dziennikarzy już od miesiąca jest w śpiączce. Według Tsenzor.NET , dowodzą tego dane pochodzące z „Indeksu bezpieczeństwa fizycznego dziennikarzy” prowadzonego przez Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy oraz partnerujące mu organizacje publiczne. Dwa z odnotowanych przypadków miały miejsce w Odessie natomiast pojedyncze incydenty wydarzyły się w Kijowie, Czerkasach, Dnieprze, Chersoniu i na Wołyniu.

2 maja Elena Solomonou, dziennikarka gazety internetowej Odessa.online, została zaatakowana na polu Kulikovo, gdzie odbywały się masowe wiece z okazji piątej rocznicy tragedii z 2014 roku.

7 maja Svetlana Pidpalu, dziennikarka z Odessy, została oblana ściekami, przebywając w Teatrze Letnim.

Rankiem 4 maja nieznany sprawca zaatakował dziennikarza Vadima Komarowa w Czerkasach. W skutek pobicia dziennikarz trafił do szpitala z poważnym uszkodzeniem mózgu. Już od miesiąca jest w śpiączce.

8 maja na Wołyniu celnicy zaatakowali Natalię Polishchuk, Marichku Petruchika i Wiaczesława Moroshkę, dziennikarzy kanału telewizyjnego Avers. Przedstawiciele mediów zostali pobici, a sprzęt filmowy zniszczony.

9 maja podczas wiecu odbywającego się w Dnieprze oblano farbą dziennikarza oraz operatora Kanału 34. Sprawcy pozostają nieznani.

15 maja, po spotkaniu Gabinetu Ministrów, główny specjalista zaatakował dziennikarza kanału telewizyjnego „1 + 1” Vladimira Timofiychuka. Urzędnik rozpoczął bójkę podczas której pobił przedstawiciela mediów i podarł mu ubranie.

W Chersoniu, 16 maja, deputowany rady regionalnej dopadł Olega Baturina, dziennikarza Nowego Dnia, unieruchomił mu ręce i zagroził, że zostanie okaleczony.

Jak zauważono w NUJU, od początku roku odnotowano łącznie 30 przejawów agresji wobec dziennikarzy. Wcześniej Instytut Mediów Masowych doniósł, że w 2018 r. odnotowano 235 przypadków naruszeń wolności słowa na Ukrainie, z pominięciem terytoriów okupowanych.

Małgorzata Kruszyna

 

Źródło: https://censor.net.ua/news/3130852/soyuz_jurnalistov_zafiksiroval_7_napadeniyi_na_rabotnikov_smi_v_mae

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.