W uroczystości odsłonięcia pomnika Aleksandra Sołżenicyna, która odbyła się 11 grudnia, uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin. Stulecie pisarza prezydent określił znaczącym wydarzeniem dla całego kraju. „Głos Aleksandra Isajewicza wciąż rozbrzmiewa, a jego myśli i idee znajdują oddźwięk w umysłach i sercach ludzi” – podkreślił Putin.

Prezydent zaakcentował bezgraniczną miłość pisarza do Rosji. Zwrócił uwagę na fakt, że Sołżenicyn nawet na wygnaniu nie pozwalał nikomu powiedzieć złego słowa na temat swojej ojczyzny.

Putin zaznaczył również, że Aleksander Isajewicz był nie tylko pisarzem i myślicielem, ale „prawdziwym rosyjskim patriotą”.

Prezydent podkreślił: „jego słowo ukierunkowane było na znalezienie sposobów zagospodarowania Rosji, aby dramatyczne doświadczenia nigdy więcej nie miały miejsca, a nasz wielonarodowy kraj żył w godności i sprawiedliwości”. „Tak właśnie postrzegał swoją misję, cel i sens swojej służby” – dodał Putin.

 

W czasie uroczystości prezydent wyraził również słowa szczególnej wdzięczności Natalii Sołżenicyn, żonie zmarłego pisarza „za nieustanną pracę i nieoceniony wkład w zachowanie dziedzictwa”.

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://godliteratury.ru/projects/putin-otkryl-pamyatnik-solzhenicynu

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
15 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.