Niedawno jedną z japońskich turystek wprowadził w konsternację napis w języku rosyjskim na Sachalinie. Innego podróżnika, też z Japonii, uderzyła monotonia krajobrazu wzdłuż kolei Transsyberyjskiej. Drogie taksówki, tania benzyna, przygnębienie i komunikatywność, pielmieni, a nawet nasiona — obcokrajowców dziwi w Rosji wiele.

"Kiedy przylatujesz, wokół są sami Rosjanie. Myślałam, że będą tablice w języku japońskim, ale okazało się, że wszystkie napisy są w języku rosyjskim" — skarżył się podróżnik z Kraju wschodzącego słońca, odwiedzająca Sachalin. Wyspa jej się podobała, szczególnie wybrzeże Morza Ochockiego, Latarnia Morska Aniva, przylądek Yevstafiya, "Brama szczęścia", tylko napis "zawiodły".

Jej kolega nazwał podróż koleją Transsyberyjską po prostu "pobytem w zamkniętej przestrzeni". "Wszędzie monotonne i niekończące się pola" — napisał turysta. A gościom z Kopenhagi podróż magistralą, wręcz przeciwnie, bardzo się podobała. "Zastanawiałem się, jak atmosfera wagonu zbliża do siebie ludzi. Opowiadali mi historie z życia, pokazywali zdjęcia krewnych, częstowali sybirskimi śniadaniami i omułem bajkalskim" — podzieliła się szczegółami Julia Magione.

Rosyjskie drogi są także dość często nieprzyjemnym zaskoczeniem dla cudzoziemców. "Kiedy jechaliśmy do miasta Złotego pierścienia, goście z Tajwanu zapytali mnie: czy są tu trzęsienia ziemi — podaje przykład przewodnik Elena Breus, członek Stowarzyszenia przewodników i tłumaczy Moskwy. — Odpowiedziałam, że nie, i zapytałam, skąd takie pytanie. Okazało się, drogi wydawały im się bardzo rozbitymi — jak po katastrofie".

Zepsuć wrażenia z wizyty w kraju mogą i rosyjscy kierowcy. "Pewnego dnia mój turysta poczuł się źle. Problemy z trawieniem — rosyjska jedzenie okazał się nie odpowiednim. Trzeba było go pilnie odwieźć do hotelu" — wspomina Elena Breus. Po taksówkę zadzwonili Rosjanie, którzy czekali w kolejce do muzeum "Bunkier-42". Droga kosztowała 500 rubli.

"Kiedy wracał z hotelu, to za podróż od "Metropolja" do cyrku na Vernadskogo wzięli sześć tysięcy rubli" — oburza się przewodnik. Zresztą, nieuczciwi taksówkarze są na całym świecie. Przy tym, według przewodników, zagranicznych gości uderzają dość niskie ceny żywności i benzyny.

Często turystów zaskakuje i rosyjska kuchnia, a także nasze biesiadne tradycje.

"Wiele kobiet uporczywie karmi gości — powiedział gość z Turcji. — Nawet sami rodacy nie są w stanie wytrzymać takiej ilości jedzenia. No i majonez — jedzą go ze wszystkimi daniami".

Turysta z wielkiej Brytanii zadziwił nawyk Rosjan do jedzenia pestek słonecznika. "Byłem bardzo zaskoczony, gdy dziewczyna kupiła je sobie. Zaczęła je wkładać do ust, a łupiny wypluwać. Zrezygnowałem z próbowania" — przyznaje Rob Thomas. Wrażenie wywarły na nim także pielmieni: "Jadłem coś podobnego w chińskiej restauracji. Ale rosyjskie okazały się mniej ostre i też pyszne". Vincenzo Vilardo z Włoch docenił wartość rosyjskiej sałatki warzywnej Olive, zachwycił się także ormiańskim lawaszem.

Sami Rosjanie też czasami wywołują u cudzoziemców niejednoznaczne emocje. Na przykład, Vincenzo Vilardo zaznaczył, że "Rosjanie, a zwłaszcza mężczyźni, są bardzo zimni i nie lubią patrzeć w oczy". Zaskoczyło go także to, że kobieta zawsze oddaje ciężkie torby z zakupami towarzyszowi: "U nas tak się nie dzieje".

Dla Roba Thomasa było dziwne, że na ulicy wszyscy są posępni, a w windzie nikt nie przywitał się z nimi: "Wszyscy patrzą gdzieś w kąt, zamiast się uśmiechnąć i przywitać".

Marokańczyk Karim Agdi na pytanie, co go uderzyło najbardziej w Rosji, podkreślił urodę i komunikatywność ludzi. Niektóre spotkania z rosyjską policją zapamiętali oni niekoniecznie z tej dobrej strony. "Niedawno turystce z Hongkongu w centrum miasta ukradł telefon, ale nie mogliśmy pojechać na komisariat znajdujący się w pobliżu miejsca kradzieży — mówi Elena Breus. — Poszliśmy do dwóch innych w Izmaylovo i w Domodiedowo. W żadnym nie przyjęli zgłoszenia, ponieważ centrum Moskwy nie ich terenem". Według gości z Azji, pokrzywdzonej turystce policja w Hongkongu wszystkie niezbędne dla ubezpieczyciela dokumenty wydałaby w ciągu godziny.

Oczywiście i w innych krajach z organami ścigania nie wszystko jest w porządku. Na przykład, Rosjanka, którą okradziono we Włoszech, musiała spędzić na posterunku cztery i pół godziny. Przez cały ten czas była zmuszona siedzieć na drewnianej ławce wzdłuż ściany w towarzystwie gwałtownie żywiołowego transwestyty i jego koleżanek, bezdomnego, chińczyka, pary podekscytowanych Hiszpanów i grupy turystów z walizkami. Jeśli chodzi o zabytki, to pierwsze, co uderza gości, którzy przylecieli do Moskwy, to metro. W wielu krajach metro jest obiektem użytkowym i turyści czasami nie rozumieją, jak stacja metro może być zabytkiem architektury.

W Sankt-Petersburgu zachwyt wywołuje Newa. Przedstawiciel Ministerstwa lotnictwa i turystyki Bangladeszu Bubon Ciandra Bisbas w rozmowie z korespondentem RIA Novosti nazwał Północną stolicę najpiękniejszym miastem, które kiedykolwiek widział, przypominając, że szczególnie zachwyciło go nabrzeże.

Większość cudzoziemców, odwiedzających Rosję, planuje wrócić. Goście mówią, że to cały kontynent, a przyjechanie tu tylko raz jest złym pomysłem.

Agnieszka Pańko

Źródło: ria.ru

 

 

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez Jamesfar (niezweryfikowany) w

88 lat i u kresu życia… Pani Władysława zamiast czerpać przyjemności z wizyt rodzinnych, drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia traci w wyniku choroby swojego syna. Ostatniego z czterech którzy kiedyś żyli i byli przy jej boku. Teraz jest sama. Pochowała całą czwórkę swoich dzieci. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie bólu jaki przeżywa w wyniku całej tej sytuacji.
Jesteśmy natomiast w stanie świadomie ocenić braki które możemy jej uzupełnić w chwili obecnej. To przyziemne rzeczy takie jak nowe wyposażenie łazienki i remont całego pomieszczenia. By Pani Władysława mogła wziąć jeszcze prysznic, bo nie jest już w stanie wejść nawet do wanny.
Masz kilka wolnych minut? Przeczytaj jej historię… ale być może co jest nawet ważniejsze to posłuchaj co ma do powiedzenia. Przed kamerą byłą całkiem wylewna.
https://www.wybierzbypomoc.org/pani-wladyslawa.html
https://pomagam.pl/paniwladyslawa

Wysłane przez JoshuaDyday (niezweryfikowany) w

Dear,
We made contact with you earlier today regarding our interest to work with your company.
Allma Construction is a multinational infrastructure group based in the United Kingdom with capabilities in construction services, support services and infrastructure investments.
We are currently looking to expend our main business into new improvement department, such us household appliances, electrical sector, HVAC equipment; thus, to create new partnerships.
Could you please send us your catalogue through e-mail to learn more about your products
and your wholesale pricing structure.
Also note that we are opened to any new products presentation for a competitive market.
Please let us know the type of product you may have available which could fulfil our actual needs above and how we can enter into cooperation with your company.
Please feel to reply if we comply with your company’s vision also if you require more information.
For our ongoing UK construction works we are currently looking:
ELECTRICAL AND CONSTRUCTION CABLES: TWIN AND EARTH, H07RN-F, H07RB-8-F ETC
TINPLATE - COOPER ROOF TILES – COOPER NAIL – COOPER SHEET
POWERED INDUSTRIAL TRUCK: FORKLIFT - DRILLING MACHINE - POWER TOOL - OUTBOARD ENGINE - OUTBOARD MOTOR - AIR CONDITIONER – and BOILER.
Also, these products below
MARBLE – and GRANITE and TILE AND FLOORING MATERIAL – SOLAR PANEL

SANITARY APPLIANCES: BATH AND FAUCETS - BATI SUPPORT - WALL HUNG TOILETS - TAPS - BIDETS - WASH BASINS etc, LIGHTING: LIGHT BULBS / OUTDOOR LIGHTING
Please feel free to contact us via Email: info@allmaconstruction.co.uk

Best regards,

Allma Construction Limited
28 Muriel Street,
Barrhead,
Glasgow,
G78 1QB
United Kingdom

Custom Support & Sales:
+44 141 375 7212

Company reg: SC132432 VAT: GB 554 72 2340

Wysłane przez Anthonysax (niezweryfikowany) w

Good day! gloswschodu.pl

Do you know the simplest way to state your products or services? Sending messages exploitation contact forms will allow you to simply enter the markets of any country (full geographical coverage for all countries of the world). The advantage of such a mailing is that the emails which will be sent through it will end up within the mailbox that's meant for such messages. Causing messages using Contact forms is not blocked by mail systems, which suggests it's certain to reach the recipient. You'll be ready to send your offer to potential customers who were previously unprocurable because of email filters.
We offer you to check our service for gratis. We'll send up to fifty thousand message for you.
The cost of sending one million messages is us $ 49.

This message is created automatically. Please use the contact details below to contact us.

Contact us.
Telegram - @FeedbackMessages
Skype live:contactform_18
Email - make-success@mail.ru

Wysłane przez GEORGE PHILIPS (niezweryfikowany) w

Hello Partners,
The Finance Investment arm of our company is seeking interested partners in need of alternative funding for long term capital projects, business development or new business start ups. Our managed portfolio has an excess pool in private funds for viable project financing,

We specialize in Financial Investments in all Public and Private sectors and currently wish to invest in any viable Project presented by you after due diligence review. Contact me directly to know how we can provide Investment assistance to you or your organization.
Regards

George Philips
Northwest Capital
nwestcapitalfin@gmail.com

Wysłane przez WilliamBraks (niezweryfikowany) w

IL EST TEMPS DE PASSER DEVANT VOS CONCURRENTS SUR GOOGLE !

Google représente plus de 95% de part de marché en France sur l'ensemble des recherches sur Internet, et plus de 71% des clics sont fait sur les 3 premiers résultats.

Comment en faire partie ? En améliorant votre référencement naturel SEO.

L'objectif : de nouveaux prospects, des demandes qualifiées et des nouveaux devis.

Comment cela fonctionne ? Notre expert vous rappelle => https://nanogramme.typeform.com/to/io4hKc

Nicolas, fondateur de l'agence Nanogramme, experte en visibilité Google.

Wysłane przez Scottnaf (niezweryfikowany) w

Bonjour,
Delightdoc est votre service de commande en ligne de design des documents d’entreprise. La mission est de vous offrir une meilleure expérience de communication par le document. Notre offre s'étend sur tous les documents tels que: Les profils d'entreprise, les dossiers de sponsoring et de presse, des livres blancs, des catalogues, des rapports d'activités et d'études, des propositions diverses et bien d'autres. Nous proposons également des services d’édition et de relecture des documents. Cette dernière offre touche les business plans, les mémoires et thèses, les livres blancs, les cahiers de charges et termes de références.
Pour commander: https://delightdoc.com/pages/design-documents/
Contact: team@delightdoc.com

Wysłane przez JeromeZes (niezweryfikowany) w

hi there
I have just checked gloswschodu.pl for the ranking keywords and seen that your SEO metrics could use a boost.

We will improve your SEO metrics and ranks organically and safely, using only whitehat methods, while providing monthly reports and outstanding support.

Please check our pricelist here, we offer SEO at cheap rates.
https://www.hilkom-digital.de/cheap-seo-packages/

Start increasing your sales and leads with us, today!

regards
Hilkom Digital Team
support@hilkom-digital.de

Wysłane przez Derrickfuh (niezweryfikowany) w

Dear,

We made contact with you earlier today regarding our interest to work with your company.

Bellway PLC is a multinational infrastructure group based in the United Kingdom with capabilities in construction services, support services and infrastructure investments.

We are currently looking to expand our main business into new improvement department, such as household appliances, electrical sector, HVAC equipment; thus, to create new partnerships.

Could you please send us your catalogue through e-mail to learn more about your products

and your wholesale pricing structure.

Also, note that we are opened to any new INTERIOR and EXTERIOR construction products presentation for a competitive market so if you have anything to offer please do not hesitate and offer it to us.

Please let us know the type of product you may have available which could fulfils our actual needs above and how we can enter into cooperation with your company.

Please feel to reply if we comply with your company’s vision also if you require more information.

For our ongoing UK construction works we are currently looking:

ELECTRICAL AND CONSTRUCTION CABLES: TWIN AND EARTH, H07RN-F, H07RB-8-F ETC

TINPLATE - COOPER ROOF TILES – COOPER NAIL – COOPER SHEET

POWERED INDUSTRIAL TRUCK: FORKLIFT - DRILLING MACHINE - POWER TOOL - OUTBOARD ENGINE - OUTBOARD MOTOR - AIR CONDITIONER – and BOILER.

CONSTRUCTION INTERIOR AND EXTERIOR BUILDING MATERIALS AND TOOLS.

Also, these products below

MARBLE – and GRANITE and TILE AND FLOORING MATERIAL – SOLAR PANEL

SANITARY APPLIANCES: BATH AND FAUCETS - BATI SUPPORT - WALL HUNG TOILETS - TAPS - BIDETS - WASHBASINS etc, LIGHTING: LIGHT BULBS / OUTDOOR LIGHTING

Please feel free to contact us via

Email: info@bellwaysplc.co.uk

Best regards

BELLWAY PLC

SEATON HOUSE
DUDLEY LANE
NEWCASTLE UPON TYNE
NE13 6BE
UNITED KINGDOM

Custom Support & Sales:

+44 199 422 0163

Company reg: 01372603 VAT: GB 176 68 5416

Wysłane przez medical disposa... (niezweryfikowany) w

We’ve been a Gold supplier of Alibaba since 2006 and enjoying a good reputation from
both customers and partners. Gold Supplier is a certificate issued by ACP,
a third-party credit agency. The TrustPass certificate is only given to companies that
have had their company authenticated and verified by ACP, which checks to make sure your company details are
all correct, and that your business is legally registered in your country.

By showing the TrustPass certificate on your website, potential business partners will know that you
are a real and legitimate business so that they can trade with you confidently. https://goldpharmagroup.com/

Wysłane przez Jamesmop (niezweryfikowany) w

Hello,
Do you have a space that you want to rent?
We would like to invite you to list your place in our new booking platform for free. StudentB.eu will help you to rent your place for long term or short term depending on your needs.
Become a host:
https://studentb.eu/become-a-host
You can see how to list your apartment for free, after you sign up, in this video. https://youtu.be/vXSB4KgNL8c
I want to mention that this month we have many Erasmus students looking for accommodation. If you list your place on our platform we will recommend it to students directly.
This letter is created automatically. If you have any questions use the contact details below.
Contact us.
Email: info@studentb.eu

Regards
StudentB Team
https://studentb.eu

Wysłane przez StudentB Team (niezweryfikowany) w

Hello,
Do you have a space that you want to rent?
We would like to invite you to list your place in our new booking platform for free. StudentB.eu will help you to rent your place for long term or short term depending on your needs.
Become a host:
https://studentb.eu/become-a-host
You can see how to list your apartment for free, after you sign up, in this video. https://youtu.be/vXSB4KgNL8c
I want to mention that this month we have many Erasmus students looking for accommodation. If you list your place on our platform we will recommend it to students directly.
This letter is created automatically. If you have any questions use the contact details below.
Contact us.
Email: info@studentb.eu

Regards
StudentB Team
https://studentb.eu

Wysłane przez Patrickkah (niezweryfikowany) w

Dear Colleagues

We are located in the United Kingdom, and trading under the famous supermarket chain name Sainsbury's Supermarkets Limited. It is UK's one of the largest multi-channel retailer with over 1423 shops furnished by European products. As you already aware UK in on lockdown due to coronavirus and we urgently looking for new suppliers with any kind of products currently you keeping in stock. We are looking for all kind of products to attract new customers and also retained our existing ones, as long as you have them in stock for immediate shipping.

Please send us your catalogue or your website through email to speed up the process and treat this email as urgent. We hope to be able to order with you and start a long-term friendly, respectable and solid business partnership.

We count on the reliability of both sides. We commit ourselves for successful and professional processing for good cooperation in all ranges.

Please, keep in mind that we are only interested in the products you currently have in stock.

We would appreciate if you could send us your stock availability via email: suppliers@sainsburysplcs.com

We will also be pleased to receive any offers or proposals from other products available and ready (Stocks and rates).

Target: Our Payment Term is swift within 30 days net in Europe and 15 days NET in UK as we operate with all our suppliers.

Sainsbury's Supermarkets Limited
Purchasing Department

33 Holborn
London
United Kingdom
EC1N 2HT

Email: suppliers@sainsburysplcs.com

Helpline: +442039981997 (+44 203 998 1997 or 02039981997)

Wysłane przez JamesAcump (niezweryfikowany) w

Today every person on Earth has been affected by the COVID-19 outbreak. Airplanes are grounded, borders are closed, businesses are shut, citizens are forced into quarantine, and governments are taking spontaneous emergency decisions undermining the principles of democracy.
All this, if not stopped shortly, can lead to chaos and unrests.
Currently HTTP://WWW.ST-lF.COM is proud to represent the world-wide scientific community, by fundraising for COVID-19 Vaccine Development.
It is a responsibility of every human-being to put every effort to fight the deadly virus. Your support is needed to develop a vaccine ASAP! Every 1$ makes a difference.
Please, take a moment to review our campaigns HTTP://WWW.ST-lF.COM

Wysłane przez Jeromeduamn (niezweryfikowany) w

Bonjour,
Le coronavirus a causé une grosse crise j'espère sincèrement que vous et votre famille n'êtes pas touché. Cependant en tant que propriétaire du site site vous êtes surement touché par la crise économique.
C'est pour cela que la nouvelle loi Pinel 2020 est très intéressante pour repartir d'un bon pied car elle va vous permettre de bénéficier :
- De réduction d'impôt jusqu'à 63 000€/an
- De loyers régulier
- Investissement sans apport
- Pas de location à gérer
- et bien d'autre chose
Si vous voulez recevoir un guide qui explique tout de A à Z vous avez juste à remplir un petit formulaire qui dure moins de 42 secondes. (Ça vaut vraiment le coup)
https://pinel.systeme.io/pinel-solution

Bon courage pour la suite
Cordialement

Wysłane przez Raymond Brown (niezweryfikowany) w

Dear Sir/mdm,

How are you?

We supply N95, KN95, 3ply masks and Thermal cameras for Body Temperature Measurement up to accuracy of ±0.1?C
Advantages of thermal imaging detection:

1. Intuitive, efficient and convenient, making users directly "see" the temperature variation.
2. Thermal condition of different locations for comprehensive analysis, providing more information for judgment
3. Avoiding judgment errors, reducing labor costs, and discovering poor heat dissipation and hidden trouble points
4. PC software for data analysis and report output

Whatsapp: +65 87695655
Telegram: cctv_hub
Skype: cctvhub
Email: sales@thecctvhub.com
W: http://www.thecctvhub.com/

If you do not wish to receive email from us again, please let us know by replying.

regards,
Raymond

Wysłane przez Martindrots (niezweryfikowany) w

hi there
I have just checked gloswschodu.pl for the ranking keywords and seen that your SEO metrics could use a boost.

We will improve your SEO metrics and ranks organically and safely, using only whitehat methods, while providing monthly reports and outstanding support.

Please check our pricelist here, we offer SEO at cheap rates.
https://www.hilkom-digital.de/cheap-seo-packages/

Start increasing your sales and leads with us, today!

regards
Hilkom Digital Team
support@hilkom-digital.de

Wysłane przez Raymondflods (niezweryfikowany) w

Dear Colleagues

We are located in the United Kingdom, and trading under the famous supermarket chain name Sainsbury's Supermarkets Limited. It is UK's one of the largest multi-channel retailer with over 1423 shops furnished by European products. As you already aware the UK in on lockdown due to coronavirus and we urgently looking for new suppliers with any kind of products currently you keeping in stock. We are looking for all kind of products to attract new customers and also retained our existing ones, as long as you have them in stock for immediate shipping.

Please send us your catalogue or your website through email to speed up the process and treat this email as urgent. We hope to be able to order with you and start a long-term friendly, respectable and solid business partnership.

We count on the reliability of both sides. We commit ourselves for successful and professional processing for good cooperation in all ranges.

Please, keep in mind that we are only interested in the products you currently have in stock.

We would appreciate if you could send us your stock availability via email: suppliers@sainsburyplc.com

We will also be pleased to receive any offers or proposals from other products available and ready (Stocks and rates).

Target: Our Payment Term is swift within 30 days net in Europe and 15 days NET in UK as we operate with all our suppliers.

Sainsbury's Supermarkets Limited
Purchasing Department

33 Holborn
London
United Kingdom
EC1N 2HT

Email: suppliers@sainsburyplc.com

Helpline: +442081266699 (+44 208 126 6699 or 020 8126 6699)

Wysłane przez JerryRom (niezweryfikowany) w

Gооd dаy! gloswschodu.pl

Did yоu knоw thаt it is pоssiblе tо sеnd rеquеst tоtаlly lеgit?
Wе sеll а nеw lеgаl wаy оf sеnding соmmеrсiаl оffеr thrоugh соntасt fоrms. Suсh fоrms аrе lосаtеd оn mаny sitеs.
Whеn suсh lеttеrs аrе sеnt, nо pеrsоnаl dаtа is usеd, аnd mеssаgеs аrе sеnt tо fоrms spесifiсаlly dеsignеd tо rесеivе mеssаgеs аnd аppеаls.
аlsо, mеssаgеs sеnt thrоugh соntасt Fоrms dо nоt gеt intо spаm bесаusе suсh mеssаgеs аrе соnsidеrеd impоrtаnt.
Wе оffеr yоu tо tеst оur sеrviсе fоr frее. Wе will sеnd up tо 50,000 mеssаgеs fоr yоu.
Thе соst оf sеnding оnе milliоn mеssаgеs is 49 USD.

This lеttеr is сrеаtеd аutоmаtiсаlly. Plеаsе usе thе соntасt dеtаils bеlоw tо соntасt us.

Contact us.
Telegram - @FeedbackFormEU
Skype FeedbackForm2019
WhatsApp - +375259112693

Wysłane przez Martindrots (niezweryfikowany) w

hi there
I have just checked gloswschodu.pl for the ranking keywords and seen that your SEO metrics could use a boost.

We will improve your SEO metrics and ranks organically and safely, using only whitehat methods, while providing monthly reports and outstanding support.

Please check our pricelist here, we offer SEO at cheap rates.
https://www.hilkom-digital.de/cheap-seo-packages/

Start increasing your sales and leads with us, today!

regards
Hilkom Digital Team
support@hilkom-digital.de

Wysłane przez YOZAWA KEN (niezweryfikowany) w

Did yоu knоw thаt it is pоssiblе tо sеnd businеss оffеr аbsоlutеly lеgаl?
Wе tеndеr а nеw lеgаl mеthоd оf sеnding rеquеst thrоugh соntасt fоrms. Suсh fоrms аrе lосаtеd оn mаny sitеs.
Whеn suсh соmmеrсiаl оffеrs аrе sеnt, nо pеrsоnаl dаtа is usеd, аnd mеssаgеs аrе sеnt tо fоrms spесifiсаlly dеsignеd tо rесеivе mеssаgеs аnd аppеаls.
аlsо, mеssаgеs sеnt thrоugh соmmuniсаtiоn Fоrms dо nоt gеt intо spаm bесаusе suсh mеssаgеs аrе соnsidеrеd impоrtаnt.
Wе оffеr yоu tо tеst оur sеrviсе fоr frее. Wе will sеnd up tо 50,000 mеssаgеs fоr yоu.
Thе соst оf sеnding оnе milliоn mеssаgеs is 90 USD.

This mеssаgе is сrеаtеd аutоmаtiсаlly. Plеаsе usе thе соntасt dеtаils bеlоw tо соntасt us.

http://1-0x.com/2020tokyo/

Wysłane przez RolandPausa (niezweryfikowany) w

Dear Sir / Madam
Collaboration.center is the first FREE platform in the United Kingdom, which is offering free direct contact with major UK retailers for the manufacturers, suppliers, and wholesalers.
If you are thinking to sell your products within the United Kingdom or even expand your sales and find new retailers who are well known in the country, then our free internet platform www.collaboration.center is the perfect place for you to start.
There is no registration so you won't receive any unwanted mail just direct reply from retailers you select.
Take your chance and use it straight away while it's free ( limited time only )

Collaboration Center Team
https://collaboration.center/

Email: hello@collaboration.center

Wysłane przez MelvinItace (niezweryfikowany) w

Dear Sir/mdm,

How are you?

We supply medical products:

Medical masks
3M 1860, 9502, 9501
3ply medical, KN95 FFP2, FFP3, N95 masks
Face shield
Disposable nitrile/latex gloves
Isolation/surgical gown
Protective PPE/Overalls
IR non-contact thermometers

Human body thermal cameras
for Body Temperature Measurement up to accuracy of ±0.1?C

Whatsapp: +65 87695655
Telegram: cctv_hub
Skype: cctvhub
Email: sales@thecctvhub.com
W: http://www.thecctvhub.com/

If you do not wish to receive email from us again, please let us know by replying.

regards,
CCTV HUB

Wysłane przez Mr. Mike Liu (niezweryfikowany) w

Dear Sir/Madam,

This is a consultancy and brokerage Firm specializing in Growth Financial Loan and Equity Funding
Investments. We specialize in investments in all Private and public sectors in a broad range of areas
within our Financial Investment Services. We are experts in financial and operational management, due
diligence and capital planning in all markets and industries.

Our Investors wishes to invest in any viable Project presented by your Management after reviews on
your Business Project Presentation Plan. We look forward to your Swift response.

Regards,
Mr. Mike Liu
Commercial Finance Brokers Ltd.
Email: mikeliu4commercialfinance@gmail.com

Wysłane przez Michaeldoura (niezweryfikowany) w

Dear Sir / Madam
Collaboration.center is the first FREE platform in the United Kingdom, which is offering free direct contact with major UK retailers for the manufacturers, suppliers, and wholesalers.
If you are thinking to sell your products within the United Kingdom or even expand your sales and find new retailers who are well known in the country, then our free internet platform www.collaboration.center is the perfect place for you to start.
There is no registration so you won't receive any unwanted mail just direct reply from retailers you select.
Take your chance and use it straight away while it's free ( limited time only )

Collaboration Center Team
https://collaboration.center

Email: hello@collaboration.center

Wysłane przez JeremyClela (niezweryfikowany) w

Bonjour,

Grвce а la loi Pope, vous pouvez isoler votre sous-sol ou vos combles pour 1Ђ seulement.

Cela vous permettra de reduire votre facture d'energie jusqu'а 30%.

Mais aussi :

- Participer a lutte contre le rechauffement climatique

- Vous diminuez la facture energetique du pays et vous creez de l'emploi

- Votre bien prend de la valeur

- Et vous diminuez vos impots

Si vous voulez faire isoler votre bien cliquer ici : https://chr-isolation-doubs.fr/formulaire/

A bientot

Jeremy

Wysłane przez StevenVog (niezweryfikowany) w

bonjour,

ce petit message pour vous informer qu actuellement, nous vous proposons des articles a prix coutant.

Vous pouvez visiter ces nouveaux articles en cliquant sur ce lien: https://escaleexotique.fr

Vous avez d autres besoin d informations? cliquez sur ce lien: https://escaleexotique.fr

Vous pouvez me contacter à cette adresse mail: escaleexotique@yahoo.com

Nous vous remercions d avoir pris le temps de nous lire.

Wysłane przez DavidZicle (niezweryfikowany) w

Hello, gloswschodu.pl
Les videos secretes que l on veut vous cacher
ACCEDEZ GRATUITEMENT aux 7 videos d une duree de visionage totale de 1h05mn
Une formation offerte qui vous devoile les techniques de manipulation pour vendre.
Decouvrez comment il est possible de generer des ventes en utilisant des techniques de manipulation dites librement consenties, que je vous livre ici gratuitement en preambule de ma formation en 3 modules de 6h00 de videos.
Il ne vous reste plus qu a les appliquer et voir pleuvoir les ventes.
Accedez gratuitement ici => https://delfunds.systeme.io/formulaire-deleurme

POURQUOI CE CADEAU GRATUIT ?

Pour tout simplement vous permettre d apprecier la qualite de cette formation sans avoir a debourser un seul centime afin de decider ensuite de poursuivre l experience au niveau expert ci dessous avec 6h00 de formation.

POURSUIVEZ VOTRE EXPERIENCE
Comment vendre avec succes de A a Z et en un seul rendez-vous !

La plupart des commerciaux ne savent pas vendre, quasiment tous vendent leur produit au lieu de vendre la decision d acheter, et c est tout la le probleme de leurs fins de mois difficile !
Obtenez les secrets pour vendre la decision du jour a tous les coups et vendre au premier rendez-vous pour multiplier vos ventes par trois
Formation au tarif promotionnel ici => https://delfunds.systeme.io/page-de-vente

? 2020- Patrick Deleurme - Tous droits reserves 

Wysłane przez Alaa Hameed (niezweryfikowany) w

Greetings,

We are brokers linked with high profile investors from the Gulf Region who are willing to;

Fund any company in any current project;
Fund a project/Investment of any Interest or choices;

They are privately seeking means of expanding their investment portfolio. Should you find interested in engaging us for more detailed discussion to forge ahead, We will be happy to share more insights.

Yours Sincerely
Alaa Hameed
Financial Broker
Mobile/WhatsApp# +44 7537 183205

Wysłane przez Kevincreri (niezweryfikowany) w

Bonjour

Si vous avez besoin de me contacter, pouvez vous utiliser ce lien?:https://creationsdebannieres.easypub.eu/js-support-ticket-controlpanel/

Je suis sur votre site gloswschodu.pl qui me semble parfait

Mais avez vous assez de visiteurs sur votre site?
Êtes vous satisfait de votre référencement?

Je vous propose de tester GRATUITEMENT ce Logiciel: MONEY ROBOT

SEO automatique
Soumission de vos articles automatiquement sur des milliers de Blogs
Améliorations apportées à vos réseaux sociaux
Backlinks illimités
Vos statistiques vont augmenter très fortement
Visez le haut des résultats de recherches sur les moteurs de recherches

Vous pouvez en avoir un aperçu avant de le télécharger en suivant ce lien: https://creationsdebannieres.easypub.eu/money-robot/ et de le télécharger gratuitement après.
......... et BEAUCOUP PLUS Encore .........

Vous créez votre message commercial et nous vous le déposons sur des formulaires de contacts dans les pays de votre choix: Plus d'informations en suivant ce lien:
https://creationsdebannieres.easypub.eu/votre-message-commercial-depose-...

----- Je cherche à nouer des partenariats avec des webmasters confirmés -----

N'hésitez pas à me contacter en suivant ce lien: https://creationsdebannieres.easypub.eu/js-support-ticket-controlpanel/

Merci

Wysłane przez CharlesIroms (niezweryfikowany) w

Dear Colleagues

We are located in the United Kingdom, and trading under the famous supermarket chain name Sainsbury's Supermarkets Limited. It is UK's one of the largest multi-channel retailer with over 1423 shops furnished by European products. As you already aware the UK is on lockdown due to coronavirus and we urgently looking for new suppliers with any kind of products currently you keeping in stock. We are looking for all kind of products to attract new customers and also retained our existing ones, as long as you have them in stock for immediate shipping.

Please send us your catalogue or your website through email to speed up the process and treat this email as urgent. We hope to be able to order with you and start a long-term friendly, respectable and solid business partnership.

We count on the reliability of both sides. We commit ourselves for successful and professional processing for good cooperation in all ranges.

Please, keep in mind that we are only interested in the products you currently have in stock.

We would appreciate if you could send us your stock availability via email: suppliers@sainsburyplcs.com

We will also be pleased to receive any offers or proposals from other products available and ready (Stocks and rates).

Target: Our Payment Term is swift within 30 days net in Europe and 15 days NET in UK as we operate with all our suppliers.

Sainsbury's Supermarkets Limited
Purchasing Department

33 Holborn
London
United Kingdom
EC1N 2HT

Email: suppliers@sainsburyplcs.com

Helpline: +442081266699 (+44 208 126 6699 or 020 8126 6699)

Wysłane przez Mike Jones (niezweryfikowany) w

Hеllо!
I have just checked gloswschodu.pl for the ranking keywords and seen that your SEO metrics could use a boost.

We will improve your SEO metrics and ranks organically and safely, using only whitehat methods, while providing monthly reports and outstanding support.

Please check our pricelist here, we offer SEO at cheap rates.
https://www.hilkom-digital.de/cheap-seo-packages/

Start increasing your sales and leads with us, today!

regards
Hilkom Digital Team
support@hilkom-digital.de

Wysłane przez SarahWek (niezweryfikowany) w

Hello

Im looking for investor for my email marketing business.
I own 270 million email database with 92% valid emails. Im looking for investor who invest in server infrastructure to send it. Im planning to run infrastructure to send like 10 million emails per day on daily basis, and increase every week by add more servers.
Potential earnings are $100-$200 depend on country per million sended messages
I have knowledge about email marketing and team which is needed to handle whitelisting.

Investment: $2000 on first run, after you see results you can invest more.
You control all investment, all servers, software will be with your access.

If you are interested about partnership please send email on:
mailermasters@gmail.com

Wysłane przez SarahWek (niezweryfikowany) w

Hello

Im looking for investor for my email marketing business.
I own 270 million email database with 92% valid emails. Im looking for investor who invest in server infrastructure to send it. Im planning to run infrastructure to send like 10 million emails per day on daily basis, and increase every week by add more servers.
Potential earnings are $100-$200 depend on country per million sended messages
I have knowledge about email marketing and team which is needed to handle whitelisting.

Investment: $2000 on first run, after you see results you can invest more.
You control all investment, all servers, software will be with your access.

If you are interested about partnership please send email on:
mailermasters@gmail.com

Wysłane przez John Brooks (niezweryfikowany) w

My name is John Brooks of AAA Structured Finance Ltd , Thank you for your time, my company offers project financing and lending services, do you have any project that requires funding at the moment? We are ready to work with you on a more transparent approach.

Best regards,
John Brooks
Principal Partner
AAA Structured Finance Ltd
E-mail: brooksjohn801@gmail.com

Wysłane przez Komalsycle (niezweryfikowany) w

Greetings, I reached to your website while searching for something on internet. But I am writing as I was wondering about the payment method currently offered by you to your customers while having such great website?

I work for https://amald.com/ and we can offer credit card and various local payment methods (eNets, Net Banking, Alipay, CUP, SEPA, SOFORT..etc) to accept online payments on your websites.

Our pricing start with 1.5% for Local Payments and 2.5% for
credit card payments, Which typically economic from other competitor.

Email me on info@amald.com; I will send you further information and joining process.

Regards,
Komal

Wysłane przez Elwoodvah (niezweryfikowany) w

Bonjour
je suis sur votre site web, que je trouve parfait gloswschodu.pl

mais tout comme moi AVANT, beaucoup de propriétaires de sites internet ne reçoivent pas assez de visiteurs!

Mais MAINTENANT, vous pouvez vous aussi, savoir pourquoi votre site n'est pas en haut des résultats des moteurs de recherches et avoir les conseils pour y remédier!

Pour ne plus subir mais solutionner ces problèmes, suivez ce lien:https://thebestonlineseotools.com/
Il est aussi en langue Anglaise: https://thebestonlineseotools.com/en/

vous pouvez me contacter ici: https://thebestonlineseotools.com/contact

-------------------------- Je recherche un(e) partenaire commercial(e) ------------ ou un repreneur avec mon aide ------------------

Vous voulez en parler?: https://thebestonlineseotools.com/contact

Skype: dream shops

Wysłane przez John Bowen (niezweryfikowany) w

We’re Best Amsterdam Escorts for a reason. Not only are we the most reliable and affordable escort service in Amsterdam, but we offer the greatest selection of ladies and a great variety of fantasies.
Booking with us is easy. Your information is always secure. And the girl of your dreams always arrives.
And you can always depend on the discretion of our agency and our escorts.
Your satisfaction is our greatest goal and we work hard to ensure you have the ultimate and most enjoyable encounter.
Best Amsterdam Escorts offer the types of sexual encounters you won’t forget. Don’t believe us?
Check out our packages for some of our escort’s creative fantasies!
So why not book today?
Check out our gallery of beautiful women and learn more about each or let us choose one based on your likes and desires.
Order you escort on line right below or call us at +31 687 958 969

https://bestamsterdamescort.com/

Wysłane przez David Floyd (niezweryfikowany) w

Good Day,

I am David Floyd in charge of purchase and sales in D & D Industries.
We are interested in doing a business with your company.
Our client is in need of your product please get back to me with your business terms.So i can place my demand.

Your early reply is highly appreciated. Contact us through E-mail: sales@danddindustrustires.com

Best regards

David Floyd
D & D Industries, Inc
E-mail: sales@danddindustrustires.com

Wysłane przez Heathercix (niezweryfikowany) w

Dear Sir/mdm,

How are you?

We supply Professional surveillance & medical products:

Moldex, makrite and 3M N95 1860, 9502, 9501, 8210
3ply medical, KN95, FFP2, FFP3, PPDS masks
Face shield/medical goggles
Nitrile/vinyl/PP gloves
Isolation/surgical gown lvl1-4
Protective PPE/Overalls lvl1-4
IR non-contact thermometers/oral thermometers
sanitizer dispenser
Crystal tomato

Logitech/OEM webcam
Marine underwater CCTV
Explosionproof CCTV
4G Solar CCTV
Human body thermal cameras
for Body Temperature Measurement up to accuracy of ±0.1?C

Whatsapp: +65 87695655
Telegram: cctv_hub
Skype: cctvhub
Email: sales@thecctvhub.com
W: http://www.thecctvhub.com/

If you do not wish to receive email from us again, please let us know by replying.

regards,
CCTV HUB

Wysłane przez Joshuaevich (niezweryfikowany) w

Hеllо! gloswschodu.pl

Did yоu knоw thаt it is pоssiblе tо sеnd mеssаgе fully lеgаlly?
Wе prоffеr а nеw wаy оf sеnding lеttеr thrоugh fееdbасk fоrms. Suсh fоrms аrе lосаtеd оn mаny sitеs.
Whеn suсh rеquеsts аrе sеnt, nо pеrsоnаl dаtа is usеd, аnd mеssаgеs аrе sеnt tо fоrms spесifiсаlly dеsignеd tо rесеivе mеssаgеs аnd аppеаls.
аlsо, mеssаgеs sеnt thrоugh соntасt Fоrms dо nоt gеt intо spаm bесаusе suсh mеssаgеs аrе соnsidеrеd impоrtаnt.
Wе оffеr yоu tо tеst оur sеrviсе fоr frее. Wе will sеnd up tо 50,000 mеssаgеs fоr yоu.
Thе соst оf sеnding оnе milliоn mеssаgеs is 49 USD.

This mеssаgе is сrеаtеd аutоmаtiсаlly. Plеаsе usе thе соntасt dеtаils bеlоw tо соntасt us.

Contact us.
Telegram - @FeedbackFormEU
Skype FeedbackForm2019
WhatsApp - +375259112693

Wysłane przez Brianfiecy (niezweryfikowany) w

Bonjour,

En faisant quelques recherches sur Google avec votre secteur d’activité, je ne vous ai pas trouvé sur Google Map.

Notre société a développé un système, afin de vous permettre d’être présent dans les 3 premières places de Google Map. Notre offre est garantie « Satisfait ou Remboursée ».

80% des internautes utilisent Google Map afin d’appeler directement les sociétés prestataires locales.
100% de nos clients ont vu leurs demandes de devis augmenter de manière exponentielle.

Si vous souhaitez, vous aussi améliorer votre positionnement, n’hésitez à nous contacter.

Téléphone: +33(0)186963598
E-mail: contact@europebusinessweb.com

Wysłane przez WilliamCaurn (niezweryfikowany) w

Dear Sirs.,

We are a supplier of Nitrile, Latex and Vinyl disposable gloves, and we are looking for new clients that are interested in purchasing our products.

Feel free to visit our website at: quality-supplies.com , we have large quantities of Nitrile, Latex and Vinyl disposable gloves in stock!

All our products have all Certificates, come with declaration of confirmity and meets the international standards such EN 455, EN 420, EN 374 and selected manufacturing partners are minimum ISO:9001/ ISO:14001

We hope that this email can move us toward building a business relationship that will be long-lasting.

Best regards,
http://quality-supplies.com

Wysłane przez Sandra Anderson (niezweryfikowany) w

Dear Colleagues

We are located in the United Kingdom, and trading under the famous supermarket chain name Sainsbury's Supermarkets Limited. It is UK's one of the largest multi-channel retailer with over 1423 shops furnished by European products. As you are already aware, the UK lockdown has been extended due to coronavirus, and we are urgently looking for new suppliers with any products ( priority which has it in stock ). We are looking for all kind of products to attract new customers and also retained our existing ones, as long as you have them in inventory for immediate shipping.

Please send us your catalogue or your website through email to speed up the process and treat this email as urgent. We hope to be able to order with you and start a long-term friendly, respectable and trustworthy business partnership.

We count on the reliability of both sides. We commit ourselves for successful and professional processing for good cooperation in all ranges.

We would appreciate if you could send us your stock availability via email: sandra@sainsburyplcs.com

We will also be pleased to receive any offers or proposals from other products available and ready (Stocks and rates).

Target: Our Payment Term is swift within 30 days net in Europe and 15 days NET in UK as we operate with all our suppliers.

Sainsbury's Supermarkets Limited
Purchasing Department / Mrs Sandra Anderson
33 Holborn
London
United Kingdom
EC1N 2HT

Email: sandra@sainsburyplcs.com

Helpline: +442081266699 (+44 208 126 6699 or 020 8126 6699)

Wysłane przez Dalibor Harald (niezweryfikowany) w

Dear

My name is Dalibor Harald, Thank you for your time, my company offers project financing/Joint Ventures Partnership and lending services, do you have any projects that require funding/ Joint Ventures Partnership at the moment? We are ready to work with you on a more transparent approach.

Best regards,

Dalibor Harald
Principal Partner
E-mail: daliborharald01@gmail.com

Wysłane przez Cindynepay (niezweryfikowany) w

US ONLINE PHARMACY - GET UP 30% AT THE CHECKOUT PAGE

I just wanted to inform you that all our meds are currently in stock at Fasty Pharma
https://www.fastypharma.com

Enjoy a modern checkout experience with multiple payment and shipping methods. Our popular
categories are:
- Pain Relievers
- Muscle Relaxant
- Anti Anxiety
- Sleeping Pills
- Erectile Dysfunction

Take a second to visit our shelf at https://www.fastypharma.com/

You can write to us directly via the live chat on our site, or email us at support@fastypharma.com, we
are available to answer all your concerns.

Best Regards,

Cindy | Customer Service Manager
+18443008187
FastyPharma®

Wysłane przez Jimmy Scowley (niezweryfikowany) w

Dear Sir/mdm,

Our company Resinscales is looking for distributors and resellers for its unique product: ready-made tank models from the popular massively multiplayer online game - World of Tanks.

Such models are designed for fans of the game WoT and collectors of military models.

What makes our tank models stand out?

- We are focusing on tanks not manfactured by any companies, therefore we have no competitors
- Accurately made in 1/35 scale
- Very high accuracy of details and colors
- The price of the model tank is the same as the production cost

If you are interested to be our distributor/reseller then please let us know from the contacts below.

https://www.resinscales.com/
https://www.facebook.com/resinscales.models/
contact@resinscales.com

Ignore this message if it had been wrongly sent to you.

Strony

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.